„Zawieszono mi tabliczkę". Fragment książki „Teraz jesteście Niemcami"

Data: 2018-11-13 12:52:45 Autor: Sławomir Krempa
News - „Zawieszono mi tabliczkę

– Stanąłem z matką przed komisją lekarską – opowiada Julian Grudzień. – Lekarzy było dwóch: Niemiec i Polak. Rozebrano mnie, zaglądano mi w oczy, musiałem podnieść ręce, przeglądnięto mi włosy. Okazało się, że nadaję się do wysłania do Rzeszy, do zniemczenia. Miałem blond włosy i niebieskie oczy. Zawieszono mi tabliczkę. Od wywózki w nieznane i germanizacji uchroniła go będąca w szóstym miesiącu ciąży matka. – Mama zaczęła płakać i prosić, by chociaż mnie przy niej zostawili. Ojciec został bowiem wcześniej od nas oddzielony. Po wojnie mama opowiadała, że udało jej się ubłagać polskiego lekarza i zostawili mnie – wspomina pan Julian, który już nigdy nie zobaczył ojca.

Ale Julian Grudzień i tak miał szczęście. W czasie okupacji około 200 tys. polskich dzieci odebrano rodzinom, wysiedlono i poddano bezwzględnej germanizacji. Większość z nich nigdy nie spotkała swych prawdziwych rodzin. 

O tych wydarzeniach opowiada książka Teraz jesteście Niemcami. Wstrząsające losy zrabowanych polskich dzieci. – To przerażający dokument o setkach tysięcy dzieci, porwanych i zniemczonych podczas II wojny światowej – pisze w naszej redakcyjnej recenzji dr Adrianna Michalewska, pisarka i redaktorka. W ubiegłym tygodniu zaprezentowaliśmy Wam pierwszy rozdział publikacji. Dziś czas na kolejny fragment: 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Teraz jesteście Niemcami. Wstrząsające losy zrabowanych polskich dzieci
praca zbiorowa0
Okładka książki - Teraz jesteście Niemcami. Wstrząsające losy zrabowanych polskich dzieci

Książka jest zapisem losów polskich dzieci, które w czasie II wojny światowej padły ofiarą zaplanowanej już w 1938 roku przez Reichsführera-SS...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo