Ulice nędzy – kultowy już dramat kryminalny Martina Scorsese

Data: 2021-06-21 11:07:01 Autor: adudek

Film z lat 70-tych ubiegłego wieku, będący już kultowym filmem gangsterskim, dziś w godzinach wieczornych pokaże TVP Kultura. Jego tytuł to Ulice nędzy.

Obrazek w treści

Film Ulice nędzy to dramat kryminalny, w ulubionej dla Scorsese tematyce gangsterskiej. Co możemy się po tym filmie spodziewać?

Ulice nędzy – opis filmu 

Film Ulice nędzy to opowieść o przyjaźni, która blokuje nietypowe, ale jednak marzenia. Bohaterami opowieści są dwaj mężczyźni. Jeden z nich, o imieniu Charlie od zawsze marzy o byciu bossem mafijnym, jak we włoskiej mafii. 

Czytaj również: Miasto – jest zwiastun filmu kryminalnego, debiutu Marcina Sautera

Jakiś czas później zaczyna pracować dla nowojorskiej mafii, zwanej Małą Italią. Nie może jednak awansować, bo jego karierę blokuje zadłużony po uszy cwaniaczek i jego przyjaciel, Johny Boy. 

Ulice nędzy – obsada filmu

Opisywana produkcja to film amerykański w doborowej obsadzie aktorskiej. W filmie zagrali: Robert De Niro (Taksówkarz, Wściekły Byk, Chłopcy z ferajny) oraz Harvey Keitel (Thelma i Louise, Fortepian, Dym, Zły porucznik).

W pozostałych rolach: Richard Romanus, Amy Robinson, George Memmoli, Cesare Danova, Martin Scorsese, Lenny Scaletta, David Carradine.

Czytaj również: Ulice nędzy, informacje o filmie - opis

Reżyserem i autorem scenariusza filmu jest Martin Scorsese, mający na swoim koncie filmy: Taksówkarz, Hugo i jego wynalazek, Zakazane imperium, Aviator.

Ulice nędzy - gdzie obejrzeć?

Film miał swój debiut w roku 1973 roku, a 21 czerwca 2021 roku pokaże go także TVP Kultura. Premiera filmu o godzinie 20:00.

Powtórka w środę, 23 czerwca o godzinie 0:05, także na TVP Kultura. 

Ulice nędzy - opinie 

Film zdecydowanie może spodobać się fanom kina gangsterskiego, produkcji w reżyserii Scorsese. Znajdą w nim także coś dla siebie widzowie lubiący stare, kultowe już filmy, ze świetna obsadą aktorską. 

Czytaj również: Wiedźmin – poznaliśmy pierwszy filmowy klip z drugiego sezonu serialu Netfliksa

Film na na swoim koncie dwie nominacje do filmowych nagród: WGA - Najlepszy scenariusz oryginalny dramatu Mardik Martin, Martin Scorsese oraz NSFC - Najlepszy aktor drugoplanowy Robert De Niro.

Ulice nędzy - książki

Film Ulice nędzy to produkcja powstała na własnym scenariuszu, co oznacza, że nie istnieje książka na jakiej bazuje. W zamian polecamy lekturę książki Ulice Babilonu, której autorem jest Carina Burman.

Książkę „Ulice Babilonu” można kupić taniej poniżej:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Szpetnicy
Maciej Kapuściński
Szpetnicy
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch
Dopaść Leona Waganta
Tango
Ewa Cielesz
Tango
Na zawsze w lodzie
Owen Beattie; John Geiger
Na zawsze w lodzie
Cień Debory
Magdalena Mosiężna
Cień Debory
Każde twoje słowo
Marta Reich
Każde twoje słowo
Pani Cisza
Arkady Saulski
Pani Cisza
Pocztówki z Portugalii
Jolanta Kosowska
Pocztówki z Portugalii
Pokaż wszystkie recenzje