W Polsce likwiduje się niezależne księgarnie? Kolejna książnica zamknięta

Data: 2019-02-08 15:28:50 Autor: pobarski
News - W Polsce likwiduje się niezależne księgarnie? Kolejna książnica zamknięta

W oczekiwaniu na wyniki badań czytelnictwa przeprowadzanych corocznie przez Bibliotekę Narodową, do czytelników docierają smutne wieści. W Poznaniu zamyka się kolejną księgarnię – tym razem chodzi o Księgarnię „z Bajki”.

Księgarnia „z bajki” powstała w 1991 roku i od tamtego czasu stała się już jednym z elementów poznańskiego krajobrazu. Nietypową, piękną księgarnię, z masywnymi regałami uginającymi się od książek i świetnym programem wspierającym czytelnictwo wśród dzieci założyła Krystyna Adamczak. Po paru latach istnienia księgarni na Wichrowym Wzgórzu (jedno z osiedli w Poznaniu), powstała filia Księgarni „z Bajki”, tym razem na osiedlu Przyjaźni.

W tym roku, po 28 latach, księgarnia, z którą emocjonalnie związanych jest wielu czytelników, zamyka swoje podwoje. Niezależna, mała księgarnia – w obliczu spadającego zainteresowania literaturą, niższymi cenami książek w księgarniach sieciowych i coraz mocniejszej siły księgarń internetowych – nie jest w stanie utrzymać się na rynku.

Księgarnia, jak i jej właścicielka, pochwalić może się licznymi osiągnięciami – między innymi medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznanym 26 marca 2006 roku, nagrodą Ikar 2011 za 10 lat skutecznej promocji dobrej lektury czy gratulacjami i zaproszeniem na Targi we Frankfurcie za promocję książki niemieckiej, przyznane przez dyrekcję Targów.

Ostatni raz Księgarnia „z Bajki” na Wichrowym Wzgórzu otwarta dla czytelników była 31 stycznia. Od lutego kupić można było jej wyposażenie – kontuar, ponad 20 regałów i stoły ekspozycyjne.

Nadszedł czas, by pożegnać księgarnię na Wichrowym Wzgórzu. Dziękujemy Wam za cudowne dwadzieścia osiem wspólnych lat, za inspiracje i godziny rozmów. Jeśli udało nam się sprawić, by wśród zwykłych dni zdarzyły się popołudnia wypełnione słodką lekturą, noce zarwane przy pasjonujących opowieściach, chwile, gdy książka wołała niecierpliwie z torby, jeśli choć w drobnej mierze przyczyniliśmy się do owocnego wzrastania lub do fermentu umysłowego - spełniliśmy nasze zadanie. Istniejemy dzięki Wam - czytelnikom książek – czytamy we wpisie księgarni na Facebooku.

Księgarnia „z Bajki” nadal dostępna będzie dla czytelników, jednak już tylko w filii na osiedlu Przyjaźni. Jak zapewnia właścicielka w komentarzach na Facebooku, księgarnia będzie istniała tak długo, jak długo odwiedzać będą ją czytelnicy.

Przypomnijmy, że według badań Ogólnopolskiej Bazy Księgarń, o których pisaliśmy tutaj, w okresie od stycznia 2017 r. do sierpnia 2018 r. doszło do zamknięcia 364 księgarń.

Może warto zastanowić się, gdzie sami kupujemy książki? A Wy – wspieracie lokalne księgarnie?

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Sekret Heleny
Lucinda Riley;
Sekret Heleny
Czas pomsty
Maciej Liziniewicz
Czas pomsty
Budząc lwy
Ayelet Gundar-Goshen
Budząc lwy
Dzisiaj umrzesz Ty
Sue Wallman
Dzisiaj umrzesz Ty
Czas pokuty
Grzegorz Kopiec
Czas pokuty
Wielka księga Klary
Marcin Wicha;
Wielka księga Klary
Wisznia ze słowiańskiej głuszy
Aleksandra Katarzyna Maludy
Wisznia ze słowiańskiej głuszy
Pokaż wszystkie recenzje