Znaleziono egzemplarz "Pierwszego Folio" Szekspira

Data: 2016-04-07 15:26:39 Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Znaleziono egzemplarz

Kopia Pierwszego Folio Szekspira - książki zawierającej 36 dramatów, wydanej 7 lat po śmierci twórcy - została niedawno odnaleziona w okazałym domu w Szkocji. 

 

Autentyczność książki, która spoczywała w bibliotece Mount Stuart House na wyspie Bute przez ponad 100 lat, została właśnie potwierdzona przez naukowców.

 

Wydane w 1623 roku Pierwsze Folio zawiera większość dramatów Szekspira i gdyby nie to wydanie, nie znalibyśmy dziś nawet połowy z nich - z Makbetem na czele. Nie znalibyśmy też słynnego portretu Szekspira, wykonanego przez Martina Droeshouta. Na świecie znaleźć można zaledwie 234 egzemplarze Pierwszego Folio, a odnalezienie kolejnej kopii zawsze stanowi wielkie wydarzenie w świecie literatury.  

 

Kopia, którą odnaleziono w Mount Stuart House należała do Isaaca Reeda, znanego redaktora, który żył i pracował w Londynie w XVIII wieku. List pozostawiony przez Reeda wyjaśnia, że nabył on Folio w 1786 roku, a sprzedano ją po śmierci redaktora niejakiemu JW za… 38 funtów! (Dziś warta jest co najmniej 3,5 miliona funtów). O późniejszych losach książki - do momentu jej odnalezienia - nie wiadomo zbyt wiele. Egzemplarz Reeda nie figuruje w spisie dostępnych egzemplarzy, sporządzonych przez Sidney’a Lee w 1906 roku. Prawdopodobnie do biblioteki Mount Stuart House książka trafiła jeszcze przed 1896 rokiem. 

 

Wyjątkowość znalezionego właśnie egzemplarza polega na tym, że składa się on z trzech części z wieloma czystymi stronami, na których miały znaleźć się ilustracje.  Książkę obejrzeć będzie można w Mount Stuart House. 

 

Przypomnijmy, że na świecie trwa właśnie Rok Szekspirowski w związku z przypadającą na 23 kwietnia 400 rocznicą śmierci dramaturga. Z tej okazji brytyjski wydawca Hogarth Press zaprosił do współpracy bestsellerowych pisarzy. Powierzył im opowiedzenie na nowo najbardziej znanych dzieł wielkiego dramaturga. Owocem ich pracy i talentów literackich jest kolekcja współczesnych powieści, które zostaną wydane w kilkunastu językach na całym świecie. W Polsce książki ukazują się pod szyldem Projekt SZEKSPIR nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego. W księgarniach dostępna jest już Zimowa opowieść według Jeanette Winterson, a 13 kwietnia będzie miała miejsce premiera Kupca weneckiego według Howarda Jacobsona. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy