Gwiazdy Oriona

Wydawnictwo: Lira
Data wydania: 2019-06-06
Dodał/a opinię: Monika Kruszyńska
Tom 1 cyklu Seria astronomiczna

Kryminał retro to jeden z moich ulubionych gatunków. Okazuje się, że napisany przez policjanta i oparty na faktach to dopiero jest coś! Aleksander Sowa bez wątpienia wie, o czym pisze, jest bowiem funkcjonariuszem policji.

Akcja „Gwiazd Oriona” dzieje się na Śląsku, na początku lat dziewięćdziesiątych, gdy zmienia się w Polsce ustrój, milicja staje się policją, znienawidzeni milicjanci próbują odnaleźć się w zupełnie innej rzeczywistości. Oczywiście, nic nie zmienia się z dnia na dzień – tym bardziej ustrój, dlatego też niełatwo odnajduje się w nowym systemie Emil Stompor – młody policjant, psycholog, który dopiero zaczyna swoją karierę. Nie jest świadomy układów, zależności i tego, jak naprawdę wygląda praca w policji. Stompor zostaje włączony do śledztwa w sprawie seryjnego mordercy, który od dłuższego czasu grasuje na Śląsku, a kiedy ofiarą zabójcy staje się siostrzenica premiera, sprawa nabiera rozpędu i powołana zostaje specjalna grupa operacyjna.

Dość znaczną część powieści stanowią pamiętniki zabójcy, co daje nam możliwość zobaczyć, jak rodzi się morderca, dlaczego zaczyna zabijać, czy można było temu zapobiec. To ważna część powieści – pozwala spojrzeć na świat oczami mordercy i, choć to niezwykle trudne, spróbować zrozumieć jego postępowanie. Nie zawsze wszystko jest czarno-białe i takie, jakim wydaje się na pierwszy rzut oka. Autor pochyla się nad procesem ‘powstawania mordercy’ i , moim zdaniem, robi to znakomicie!

„Gwiazdy Oriona” to mocna, brutalna powieść kryminalna, sporo w niej krwawych opisów zbrodni, przeklinania i męskich rozmów przy wódce. Autor zwraca też uwagę na sposób pracy policji, na trudności, jakie napotykają na swojej drodze śledczy. Mam nadzieję, że dziś w policji pracuje się lepiej niż wtedy, gdy swą karierę zaczynał Emil Stompor 😉

Polecam tę powieść fanom dobrego, wyrazistego kryminału, który zostaje na dłużej w pamięci. Naprawdę warto! Ja zaś z przyjemnością już niebawem sięgnę po poprzednie powieści Aleksandra Sowy.

Zobacz opinie o książce Gwiazdy Oriona

Kup książkę Gwiazdy Oriona

Biblia #SELF-PUBLISHINGu
Aleksander Sowa; 0
Okładka ksiązki - Biblia #SELF-PUBLISHINGu

Niezwykłe dzieło prekursora i weterana samodzielnego wydawania swoich książek w Polsce. Kompendium wiedzy dla każdego autora zamierzającego publikować...

Dom marionetek
Natasza Socha