Gwiazdy Oriona

Wydawnictwo: Lira
Data wydania: 2019-06-06

Tom 1 cyklu Seria astronomiczna

U schyłku PRL przez Śląsk i Zagłębie przetacza się fala tajemniczych, brutalnych zabójstw. Milicja pozostaje bezsilna. W nowej rzeczywistości III Rzeczypospolitej kobiety wciąż giną, a policjanci bezskutecznie szukają seryjnego mordercy. Kiedy ofiarą staje się siostrzenica premiera, zostaje powołana specjalna grupa operacyjna, do której trafia szeregowy Emil Stompor. Rozpoczynający karierę młody policjant musi zmierzyć się z nietypowym i trudnym zadaniem. Wplątuje się w bardzo niebezpieczną rozgrywkę, w której stawką jest życie wielu ludzi. Także jego samego.

Kup książkę Gwiazdy Oriona

Opinie o książce - Gwiazdy Oriona

Avatar użytkownika - RosemaryCzyta
RosemaryCzyta
U schyłku PRLu Śląskiem wstrząsa seria bestialskich zabójstw. Ofiarami padają kobiety, a morderca zabija w sposób wyjątkowo brutalny. Kiedy zamordowana zostaje siostrzenica premiera, powołany zostaje zespół złożony z najlepszych i najbardziej doświadczonych funkcjonariuszy. W ich skład niespodziewanie wchodzi szeregowy Emil Stompor, młody specjalista od profilowania, który głowę wciąż ma pełną wzniosłych ideałów. Ideały te jednak nie wytrzymują zderzenia z codziennością pracy w organizacji, która nie jest już ZOMO, ale też jeszcze nie do końca policją. Tymczasem giną kolejne kobiety, a Emil podążając za mordercą stąpa po coraz cieńszym lodzie... Muszę się przyznać, że choć urodziłam się w roku, w którym PRL przeszedł do historii, i zmiany ustrojowe w Polsce dokonywały się na moich (bardzo młodych wówczas) oczach, kompletnie nie interesuje mnie ten okres. Powiem więcej - szalenie mnie on nudzi i męczy, więc zwykle unikam go zarówno w książkach, jak i filmach. Tym razem jednak fabuła - oraz fakt, że oparta jest na prawdziwych wydarzeniach, o których szczerze mówiąc nie miałam zielonego pojęcia - była tak kusząca, że postanowiłam zaryzykować. Rozpoczynałam czytanie z ogromnymi obawami i wątpliwościami czy aby na pewno był to dobry pomysł... Był. To był tak dobry pomysł, że wyleczył mnie z niechęci do PRLu, a nie sądziłam, że cokolwiek jest w stanie tego ...
Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2019-07-08, Ocena: 5, Przeczytałem,

"Gwiazdy Oriona" to bardzo dobry kryminał, który zaskakuje i wciąga! W dodatku akcja powieści oparta jest na prawdziwych wydarzeniach, co na pewno zaliczam też za kolejny atut książki. Ale od początku – akcja powieści rozpoczyna się w 1989 roku, kiedy to na terenach Śląska zostaje zamordowana pierwsza ofiara „Pająka”. Śledztwo zostaje przydzielone do kapitana (za chwilę komisarza) Karola Grzesiaka. Niestety na przełomie dwóch lat padają kolejne ofiary, w tle zmienia się ustrój państwa, a komisarz Grzesiak ciągle nie posuwa się w sprawie o krok do przodu. W końcu ofiarą mordercy pada siostrzenica premiera, co jest powodem powstania specjalnej grupy śledczej, w skład której wchodzi między innymi młody policjant z prewencji Emil Stompor. Emil ma za sobą studia z psychiatrii, prawa i psychologii klinicznej, więc jego zadaniem jest stworzenie psychologicznego portretu mordercy. Co jest dosyć ciężkim zadaniem, kiedy to większość uczestników grupy nie chce z młodym policjantem współpracować. Emil jednak jest wytrwały i zna swoją wartość, co udowadnia na każdym kroku powieści. Czy uda mu się przekonać współpracowników? I najważniejsze – złapać mordercę?
Muszę przyznać, że autor mistrzowsko posługuje się słowem! Jego dialogi są żywe, dynamiczne, realistyczne i naprawdę wciągające. Dodajcie do tego jeszcze szczyptę uszczypliwego humoru i mamy pełny sukces w tym zakresie! Bohaterowie są ciekawi, ludzcy, nikt nie jest całkiem dobry ani całkiem zły. Wydarzenia z trwającego śledztwa przeplatają się ze zwierzeniami mordercy, co również jest dla mnie dużym plusem powieści.
Jakby tego wszystkiego było mało akcja powieści toczy się na przełomie ustrojowym, kiedy to do policji społeczeństwo nie miało za grosz zaufania, a politycy sprawnie tuszowali różne dziwne sytuacje, tylko po to, by zbrodnie z PRLu nie wyszły na jaw. To wszystko składa się na bardzo dobry kryminał, a autor zapowiada już część czwartą, więc na pewno jest na co czekać!

Avatar użytkownika - czytamjakchce
czytamjakchce

Książka ma niewątpliwie wydźwięk pesymistyczny. Nie chodzi tu o dokonane przestępstwa, ale o powiązania polityczne, które niewątpliwie żądzą światem. Koneksje rodzinne i powiązania ze światem przestępczym to "norma". Szokiem dla Czytelnika może być również to, że nie zawsze najważniejszym celem jest ustalenie sprawcy. Czasem dla "dobra sprawy" trzeba usunąć niewygodnych świadków. Naginanie faktów i efekt policyjnej fali to na komendzie chleb powszedni. Autor w książce zaprezentował całą prawdę, tworząc dla Czytelnika prawdziwą gratkę. Podawane szczątkowe informacje, mają na celu nakierować Nas na właściwie tory i odkryć sprawcę. Urywki rozmów, zwykłe spotkania, dodane o siebie dają pełen obraz sytuacji. Cała fabuła jest tajemnicza i dziwna, a komuś ewidentnie zależy, aby prawda nigdy nie wyszła na wierzch.

Książka odebrana za punkty w Czytampierwszy

Avatar użytkownika - zaczytana_emigra
zaczytana_emigra
Przeczytane:2019-06-29, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2019, Mam,

Kryminał to coś co lubię. A kiedy inspirowany jest zdarzeniami prawdziwymi, to czytając, wyjątkowo mocno czuję dreszcz emocji i zaskoczenie, że takie rzeczy miały miejsce...

"Gwiazdy Oriona" których autorem jest Aleksander Sowa, to kryminał milicyjno-policyjny, którego głównym bohaterem jest Emil Stompor. Emil jest młodym policjantem dopiero zaczynającym karierę, który dzięki swojemu psychologicznemu wykształceniu, dostaje się do tajnej grupy operacyjnej, mającej za zadanie odnaleźć bezwzględnego mordercę.
Akcja książki rozgrywa się w Polsce, dokładnie na Śląsku, u schyłku PRL. To czasy gdy milicja przekształcona została w policję, a w Polsce następował szereg zmian. Na południu Polski brutalnie mordowane są kobiety. Policja pracuje dosyć opieszale i powoli, do momentu gdy ofiarą nie pada siostrzenica premiera.

Wydaje mi się, że z książką Pana Aleksandra spotkałam się po raz pierwszy. Jest to jednak trudne do określenia, ponieważ autor tworzy pod różnymi pseudonimami, w tym uwaga - kobiecymi również!
"Gwiazdy Oriona" to fantastycznie skonstruowana i napisana opowieść kryminalna, która trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Narracja dwutorowa - z jednej strony śledztwo policyjne, a z drugiej opisy/wspomnienia mordercy.
Szczegóły dotyczące dokonanych morderstw, czy opisy ofiar są tak dokładne, że nieustannie miałam gęsią skórę. Momentami bałam się co usłyszę, wydawało mi się, że zareaguję podobnie jak niedoświadczony Emil.
Autor w swojej książce ukazuje różnice w pracy i podejściu milicji i policji. To bardzo ciekawe wiadomości dla kogoś, kto nie pamięta tych czasów, ale słyszał i wie, że miały one miejsce. Wstrząsający był fakt ukrywania przez Państwo mordercy, który wcześniej był jakimś tajnym współpracownikiem. To jest tak szokujące, że ciężko uwierzyć by ktoś pozwolił na takie zagrywki, z drugiej strony...

Ogromny plus za... słownictwo! Już kiedyś pisałam, że książki opisujące pracę policji, która jest specyficzną grupą, zawierają i powinny zawierać przekleństwa. Chociażby po to, żeby stać się bardziej autentycznymi. Nie inaczej jest tym razem, zaskakuje jednak fakt, że przekleństw jest dużo mniej niż w niejednym romansie czy erotyku pisanym przez kobietę. Nie przestanie mnie to zadziwiać :)

Czytając, miałam wrażenie, że autor był na miejscu wydarzeń. A jeśli nie, to doskonale odnajduje się w realiach pracy policji, potrafi to przekazać czytelnikowi w prosty i niezwykle ciekawy sposób. Teraz już wiem dlaczego. Książka o pracy policji i śledztwie, została napisana przez... policjanta! Autor historii o Emilu pracuje od kilku lat jako podoficer na pierwszej linii. Super!!

"Gwiazdy Oriona" wchodzą w skład kultowego cyklu "astronomicznego". Już wiem, że muszę go przeczytać. Niezmiernie cieszę się, że planowany jest dalszy ciąg historii mordercy ze Śląska, który powinien ukazać się w ciągu najbliższego roku. Trzymam mocno kciuki i czekam z niecierpliwością!

Kryminał retro to jeden z moich ulubionych gatunków. Okazuje się, że napisany przez policjanta i oparty na faktach to dopiero jest coś! Aleksander Sowa bez wątpienia wie, o czym pisze, jest bowiem funkcjonariuszem policji.

Akcja „Gwiazd Oriona” dzieje się na Śląsku, na początku lat dziewięćdziesiątych, gdy zmienia się w Polsce ustrój, milicja staje się policją, znienawidzeni milicjanci próbują odnaleźć się w zupełnie innej rzeczywistości. Oczywiście, nic nie zmienia się z dnia na dzień – tym bardziej ustrój, dlatego też niełatwo odnajduje się w nowym systemie Emil Stompor – młody policjant, psycholog, który dopiero zaczyna swoją karierę. Nie jest świadomy układów, zależności i tego, jak naprawdę wygląda praca w policji. Stompor zostaje włączony do śledztwa w sprawie seryjnego mordercy, który od dłuższego czasu grasuje na Śląsku, a kiedy ofiarą zabójcy staje się siostrzenica premiera, sprawa nabiera rozpędu i powołana zostaje specjalna grupa operacyjna.

Dość znaczną część powieści stanowią pamiętniki zabójcy, co daje nam możliwość zobaczyć, jak rodzi się morderca, dlaczego zaczyna zabijać, czy można było temu zapobiec. To ważna część powieści – pozwala spojrzeć na świat oczami mordercy i, choć to niezwykle trudne, spróbować zrozumieć jego postępowanie. Nie zawsze wszystko jest czarno-białe i takie, jakim wydaje się na pierwszy rzut oka. Autor pochyla się nad procesem ‘powstawania mordercy’ i , moim zdaniem, robi to znakomicie!

„Gwiazdy Oriona” to mocna, brutalna powieść kryminalna, sporo w niej krwawych opisów zbrodni, przeklinania i męskich rozmów przy wódce. Autor zwraca też uwagę na sposób pracy policji, na trudności, jakie napotykają na swojej drodze śledczy. Mam nadzieję, że dziś w policji pracuje się lepiej niż wtedy, gdy swą karierę zaczynał Emil Stompor 😉

Polecam tę powieść fanom dobrego, wyrazistego kryminału, który zostaje na dłużej w pamięci. Naprawdę warto! Ja zaś z przyjemnością już niebawem sięgnę po poprzednie powieści Aleksandra Sowy.

Biblia #SELF-PUBLISHINGu
Aleksander Sowa; 0
Okładka ksiązki - Biblia #SELF-PUBLISHINGu

Niezwykłe dzieło prekursora i weterana samodzielnego wydawania swoich książek w Polsce. Kompendium wiedzy dla każdego autora zamierzającego publikować...

Sekret Heleny
Lucinda Riley;