Katastrofa i ametysty

Katastrofa Smoleńska,  oprócz ogromnej tragedii, dramatu i straty dla całego narodu, przyczyniła się także do zwrócenia uwagi na kwestię przebiegu dochodzenia przyczyn katastrof lotniczych. Nie ma chyba bowiem Polaka, który nie słyszał by w przeciągu ostatnich 5 lat o metodach, środkach i wynikach tego typu dochodzeń, z których jednak tak naprawdę wciąż nie wiele wiemy i rozumiemy, ogłupiani i zwodzeni raz po raz kolejnymi teoriami pseudonaukowych specjalistów.  Myślę, że doskonałą okazją ku poszerzeniu Naszej wiedzy na ten temat i szansą na zrozumienie całej złożoności tego procesu,  jest lektura książki Andrzeja Wąsowicza pt. "Katastrofa i Ametysty". Książki, która w przystępnej, fabularnej formie ukazuje krok po kroku wszystkie etapy śledztwa lotniczej katastrofy.

"Katastrofa i Ametysty" przenosi Nas do odległych Indii, na obszarze których to dochodzi do tajemniczej katastrofy lotniczej polskiego samolotu wojskowego. W tym samym czasie uszkodzeniu ulega inna maszyna znajdująca się na terenie Indii, którą to miał podróżować prezydent RP. Do zbadania przyczyn katastrofy i uszkodzenia drugiego samolotu zostaje oddelegowania kilkuosobowa komisja ds. badania wypadków lotniczych, która po przylocie do Indii staje przed niezwykle trudnym zadaniem. Zdaniem tyleż trudnym co i tajemniczym, gdyż ciała obu pilotów rozbitego samolotu zniknęły bez śladu.. Jeden z członków komisji - Krzysztof, podejmuje własne, prywatne śledztwo, którego to wyniki zawiodą go na najwyższe szczeble państwowych władz oraz na ślad międzynarodowego terroryzmu..

Książka Andrzeja Wąsowicza to interesujące połączenie  sensacji, przygody i fachowej literatury lotniczej, którego to finalnym efektem jest zaskakująca i trzymająca w napięciu opowieść o międzynarodowej polityce, zbrodni i katastrofie. Opowieść umiejscowiona w niezwykle pięknym, intrygującym i niezwykłym klimacie Indii, którego to obrazy tyleż fascynują, co i przerażają swoją surowością. Wreszcie jest to książka wymykająca się sztywnym zasadom i regułom stylistycznym, które w tym przypadku zostają zepchnięte na drugi plan, ustępując tym samym pola głównym punktom fabularnej opowieści. Myślę, że to jedna z pierwszych, jeśli nie pierwsza, próba połączenia fachowej literatury lotniczej z powieścią sensacyjną, co już samo w sobie zasługuje na uwagę i zainteresowanie ze strony czytelników.

Na słowa uznania zasługuje z pewnością sam pomysł na tę historię, który łączy w sobie wszystko to, co dobra powieść sensacyjna zawierać powinna. Przede wszystkim mam tu na myśli osadzenie akcji w dalekim kraju, który już samą swoją odmiennością i kulturą zachwyca i porywa czytelnika. Do tego główni bohaterowie tej historii uczestniczą w trudnej, niebezpiecznej intrydze sensacyjnej, której kolejne elementy są odkrywane wraz z postępem lektury, zaś sam finał jest wielce zaskakujący. I wreszcie temat.. Sięgnięcie po katastrofę lotniczą i związaną z nią międzynarodową aferą, to absolutny strzał w dziesiątkę:)! Myślę, że na taką książkę czekali nie tylko miłośnicy lotnictwa, ale także wszyscy fani dobrej, mocnej męskiej literatury..

Tyle o pomyśle.. Jeśli zaś chodzi o wprowadzenie go w życie, to tutaj mam bardzo mieszane uczucia, począwszy od zachwytu, a na zwątpieniu skończywszy. Otóż fabuła tej opowieści została przedstawiona w bardzo zaskakujący sposób, począwszy chociażby od faktu, że nie ma tu jednego, głównego i dominującego  sposobu prowadzenia narracji. Momentami jesteśmy bowiem świadkami opowieści pobocznego, wszystkowiedzącego obserwatora, za chwilę zaś  pałeczkę przejmuje jeden z głównych bohaterów snując swoją opowieść w pierwszej osobie, by po kilkunastu stronach ponownie powrócić do pobocznego obserwatora lub wręcz do relacji jeszcze innego z bohaterów.. Podobnie ma się sytuacja z emocjami, które w przypadku tej książki ustępują miejsca suchej narracji, wręcz reportażowej opowieści.. Początkowo te obie kwestie - narracja i bez emocjonalny styl, trochę mnie irytowały, wręcz męczyły. Jednak mniej więcej w połowie lektury zdałam sobie sprawę, że właśnie dzięki temu książka ta jest taka inna, wyjątkowa i chyba ciekawa. Tło tej historii, okoliczności wypadku, trudność lotniczego śledztwa - wszystko to wymagała właśnie takiego podejścia autora, który w ten sposób uczynił z tej powieści książkę łączącą w sobie reporterską surowość, dokładność i fachowość, z pasjonującą literaturą sensacyjną..

Na wielkie słowa uznania zasługuje tutaj bez wątpienia wiedza autora na temat lotnictwa i wszelkich  zagadnień z nim związanych. Z lektury tej książki dowiemy się nie tylko wszystkiego na temat śledztwa komisji ds. wypadków lotniczych, ale także wielu cennych informacji o pilotowaniu samolotów, ich konstrukcji, zaletach i wadach konkretnych zastosowań technicznych, zagrożeń jakie niosą sobą m.in. warunki atmosferyczne, zmęczenie materiału, błędy obsługi naziemnej czy też samych pilotów.. Czytając tę powieść czuję się z pełnym przekonaniem, że autor doskonale wie o czym pisze. Myślę, że książka ta będzie świetną przygodą dla wszystkich miłośników lotnictwa, zarówno tych którzy wciąż jeszcze marzą o karierze pilota, jak i tych którzy już urzeczywistnili swoje marzenia:)

"Katastrofa i Ametysty" to także wyjątkowa literacka  podróż do Indii, której chyba żaden czytelnik nie byłby w stanie sobie odmówić. Wraz z głównymi bohaterami tej historii wkraczamy do świata orientu, jakże pięknego, niepowtarzalnego, magicznego. Poznajemy codzienne życie na ulicach Bombaju i pomniejszych miast, obyczaje i zwyczaje tamtejszych mieszkańców, sztukę, kuchnię, zagrożenia jakie czyhają na zagranicznych turystów.. Myślę, że ten wątek jest ukłonem autora w stosunku do żeńskiej części czytelników, niejako rekompensującym im, jakże męską, opowieść sensacyjno - lotniczą;)

Powieść Andrzeja Wąsowicza to ciekawa, zaskakująca i intrygująca propozycja dla polskiego czytelnika, po którą z pewnością warto sięgnąć. Książka wymykająca się sztywnym zasadom i regułom, przez co staje się nieprzewidywalną i pasjonującą lekturą na długi czas:) Polecam i życzę udanej wyprawy tropem przyczyn pewnej zagadkowej katastrofy lotniczej...

Informacje dodatkowe o Katastrofa i ametysty:

Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza
Data wydania: 2015-03-16
Dodał/a opinię: Uleczkaa38

Zobacz opinie o książce Katastrofa i ametysty

Kup książkę Katastrofa i ametysty