Najpierw głowa, później dom

Zapewne wiele osób przesadnie dba o swój wygląd i ubiór. Dobry wizerunek jest najważniejszy i stawiamy go ponad wszystko. Nie ma szans, by pokazać się ludziom bez makijażu, perfekcyjnej fryzury czy modnych ciuchów. Tak samo bywa z utrzymywaniem porządku w domu. Zaharowywujemy się i latamy ze ścierką po domostwie, bo wydaje nam się, że gdy tylko przestaniemy sprzątać to zarośniemy brudem.

Niestety po przeczytaniu poradnika doszukałam się wielu wad u siebie i muszę się przyznać, że mam problem.
Ja sama należę do grupy, która czystość otoczenia przekłada ponad wszystko. Codziennie latam ze ścierką, zamiatam, myję, poleruję blaty na połysk i aż mnie krew zalewa, gdy rodzinka nie odkłada rzeczy na swoje miejsce czy rzucą swoje ciuchy na krzesła. To jest silniejsze ode mnie, głęboko zakorzenione i nie potrafię tego przezwyciężyć.

Autorka w swojej książce opisuje takie przypadki i podaje powody takiego a nie innego zachowania. Traumatyczne przeżycia, których doświadczamy w dzieciństwie, mają ogromny wpływ na naszą podświadomość i zmuszają nas do takich przesadnych zachowań.

Złe, prześmiewcze słowa, zaniżanie komuś samooceny, wmawianie, że do niczego się nie nadajemy potem owocują, powodując w nas odruchy obronne w postaci odwrotnej do zasłyszanych w młodzieńczych latach drwin.

W tym poradniku znajdziemy wiele cennych wskazówek, porad, nawet i metod, jak spróbować to w sobie zmienić. Trzeba zacząć pracować nad sobą, dać sobie szansę aby z życia czerpać radość, oraz włączyć hamulec i więcej czasu spędzać z bliskimi. Przejmowanie się opinią innych nie jest dobre, bo tylko nas stresuje a my wpadamy w błędne koło.

Uważam tę cieniutką lekturę za obowiązkową pozycję, z którą powinien się zapoznać każdy z nas. Naprawdę można dowiedzieć się z niej wielu ważnych informacji i wskazówek, które dobrze byłoby wdrożyć w naszą codzienność. Od nas zależy, czy pozwolimy sobie, by żyć w zniewoleniu naszych lęków i obaw.

Ja postanowiłam wyrwać się z tego błędnego kręgu, uczę się panować nad chęcią chorobliwego sprzątania i zbierania rzeczy za domownikami.
Czyta się bardzo szubko, a poznawana treść jest przystępna i zrozumiała. Polecam!

Informacje dodatkowe o Najpierw głowa, później dom:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2020-12-17
Kategoria: Psychologia
Dodał/a opinię: Izabela Hebda

Tagi: rozwój osobisty

Zobacz opinie o książce Najpierw głowa, później dom

Kup książkę Najpierw głowa, później dom

Oczami dziecka
Klaudia Tokarz-Laska 0
Okładka ksiązki - Oczami dziecka

Książka „Oczami dziecka" to zbiór historii z dnia codziennego, widziany z perspektywy dziecka od niemowlaka, poprzez dorastającego nastolatka...

Najpierw Ty
Klaudia Tokarz-Laska0
Okładka ksiązki - Najpierw Ty

Otula emocje. Pokazuje jak zrozumieć, że jesteś ważny. Uczy dbać o siebie. W "Najpierw Ty" przeczytasz o zdrowym egoizmie i o tym jakie są jego skutki...