Sabotażysta z Auschwitz

"Sabotażysta z Auschwitz" to historia młodego zołnierza brytyjskiego, Arthura Dodda, który w 1942 roku dostał się do niewoli i jako jeniec wojenny spędził dwa lata w E715, obozie jenieckim wchodzącym w skład Auschwitz III (Monowitz).
Wrodzona determinacja Arthura, skłoniła go do ryzykowania własnego życia, by ulżyć cierpieniom żydowskim więźniom. W obozie działał ruch oporu, Arthur pomagał im przy organizacji masowej ucieczki. Sam przekonany był o tym, że jego życie zakończy się w obozie, nie miał nadziei na wolność.

"Sabotażysta z Auschwitz" składa się z trzech części. W pierwszej z nich poznajemy historię Arthura, jego krótki życiorys i to jak trafił do wojska. W drugiej części Autor zamieścił relacje kilku innych jeńców wojennych, które są równie przerażające jak wyznania Arthura. W trzeciej części dowiemy się jak rząd brytyjski traktował ocalałych więźniów. I tu przyznaję byłam w niemałym szoku. Państwem, które należycie uhonorowało postawę Arthura był Izrael, a nie kraj, w którym się urodził.

Przeczytałam wiele książek o Auschwitz, o tym jak byli traktowani Żydzi w jednym z największych obozów zagłady wie każdy, kto interesuje się historią II wojny światowej. Przyznaję szczerze, że nie miałam pojęcia o tym, że jeńcy wojenni, którzy trafiali do obozów, byli inaczej traktowani niż pozostali więźniowie. Wykonywali pracę, za którą dostawali zapłatę, choć nie były to wielkie pieniądze, dostawali również większe racje żywnościowe i paczki z Czerwonego Krzyża.  "Sabotażysta z Auschwitz" to nie tylko historia Arthura, to również historia wielu innych jeńców brytyjskich, którzy tak, jak on nie pozostali obojętni na krzywdę wyrządzaną więźniom obozu. W miarę swoich możliwości dzielili się z nimi jedzeniem, którego sami nie mieli za wiele. Pamiętając, że wciąż są żołnierzami, ryzykowali życie przy codzienniej próbie sabotażu podczas wykonywania pracy.

"Sabotażysta z Auschwitz" to niezwykle ciekawa ale i przerażająca lektura, którą naprawdę warto mieć na uwadze. Polecam.

Informacje dodatkowe o Sabotażysta z Auschwitz:

Wydawnictwo: Bellona