Sira

Dwanaście lat przyszło nam czekać na kontynuację znakomitej „Krawcowej z Madrytu", ale zdecydowanie było warto, bo najnowsza powieść Marii Dueñas nagradza cierpliwych i dla miłośników opowieści szpiegowskich z bogatym tłem historycznym będzie prawdziwą ucztą literacką.

Za główną bohaterką Sirą podążamy do Palestyny, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Maroka będąc świadkami i uczestnikami spektakularnych, czasem tragicznych wydarzeń w okresie po drugiej wojnie światowej. Intryg politycznych i szpiegowskich. Plany Siry kosztowania spokojnego życia u boku męża walą się brutalnie, a jej doświadczenia we współpracy z wywiadem ponownie kierują ją na tory pełne niebezpieczeństw. I tym razem również przydadzą się nie tylko jej determinacja, otwartość i odwaga, ale też umiejętności krawieckie, które otworzą jej niejedne drzwi.

Sira będzie musiała zmierzyć się nie tylko z żałobą, która zburzy jej dotychczasowy świat, ale i demonami przeszłości materializującymi się w najmniej spodziewanym momencie.

Powieść prowadzona linearnie jedynie z perspektywy Siry daje poczucie harmonii szczególnie ważnej przy takiej obfitości faktów związanych z sytuacją społeczną i polityczną poszczególnych regionów. Również naturalnie wyłania się podział na cztery rozdziały nawiązujące do kolejnych miejsc. Autorka głosem Siry przytacza wcześniejsze zdarzenia umożliwiając odnalezienie się w tej historii czytelnikom, którzy nie poznali części pierwszej, lub którym z upływem lat umknęły jej szczegóły.

Fabuła tej obszernej powieści wciąga nie tylko nietuzinkową postacią głównej bohaterki i znakomitą oprawą historyczną, ale też zaskakującą akcją i narracją przenoszącą czytelnika z taką łatwością w fascynujące odmiennością miejsca i czasy. O szczegółach dotyczących konfliktu palestyńsko-izraelskiego i spektakularnej wizyty Evy Peron w Madrycie czy ekstrawagancjach Barbary Hutton, najbogatszej ówcześnie kobiety na świecie czytałam z ogromnym zainteresowaniem i zachwytem nad niewyobrażalną wiedzą autorki.

To powieść o niezwykłej kobiecie w świecie szpiegów i wielkiej polityki zachwycająca pod każdym względem! Już mam ochotę do niej wrócić.

Informacje dodatkowe o Sira:

Wydawnictwo: Sonia Draga