Okładka książki - Trzy

Trzy


Ocena: 5.33 (6 głosów)
opis

Ta książka została dodana do bazy serwisu Granice.pl przez jednego z użytkowników i oczekuje na moderację

Nie od dziś wiadomo, że polski kryminał to gatunek, po który sięgam najchętniej – zawsze z ciekawością i ogromną przyjemnością. Wiele razy podkreślałam też, że szczególne miejsce w moim czytelniczym sercu zajmują debiuty, zwłaszcza naszych rodzimych autorów. Nic więc dziwnego, że pierwsza powieść Gabrieli Pawliny od razu zwróciła moją uwagę, tym bardziej że inspiracją do jej stworzenia stały się prawdziwe wydarzenia kryminalne – a to obietnica realizmu i niepokojącej wiarygodności. Sięgając po tę książkę, byłam przekonana, że spełni moje oczekiwania.

 

„Trzy” to historia, w której Gabriela Pawlina przenosi czytelnika w Beskid Niski – na teren dawnej, wysiedlonej łemkowskiej wsi. To miejsce zachwycające pejzażami, a zarazem pełne cieni przeszłości i niewypowiedzianych tajemnic. Właśnie tam zostają odnalezione zwłoki młodej kobiety. Już sam sposób upozorowania zbrodni budzi niepokój: ciało owinięte w folię i ułożone w teatralnej pozie wygląda jak makabryczny znak, którego znaczenie dopiero trzeba odczytać.

Śledztwo prowadzi komisarz Robert Ceglarski, który zamiast zasłużonego urlopu musi zmierzyć się z gąszczem kłamstw i podejrzeń. Równolegle na scenę wkracza Aleksandra Wysocka – specjalistka od poszukiwań zaginionych osób, kobieta zdeterminowana, lecz obciążona własną przeszłością. Ich drogi krzyżują się w sprawie, która okazuje się nie tylko kolejnym dochodzeniem, ale także podróżą w głąb sekretów małej społeczności. Tutaj każdy wie więcej, niż chce przyznać, a prawda ma swoją cenę.

 

Autorka w swoim debiucie serwuje kryminał, który łączy klasyczną zagadkę detektywistyczną z psychologiczną analizą bohaterów oraz społeczności, w której żyją. Na pierwszy plan wysuwa się język powieści – oszczędny, a jednocześnie sugestywny. Opisy beskidzkich lasów, opuszczonych domów i mglistych dolin tworzą atmosferę izolacji i zagrożenia, w której każdy cień może skrywać rozwiązanie lub nowe niebezpieczeństwo. Pawlina umiejętnie splata elementy thrillera psychologicznego z klasycznym kryminałem, dzięki czemu czytelnik nie tylko stara się rozwikłać zagadkę, ale także zagląda w głąb ludzkich motywacji, grzechów i win.

Choć powieść jest obszerna, nie nuży. Wręcz przeciwnie – kolejne wydarzenia coraz mocniej wciągają, a napięcie rośnie z rozdziału na rozdział. Trudno uwierzyć, że to debiut, ponieważ styl autorki jest dojrzały, a konstrukcja fabuły przemyślana.

Szczególne znaczenie ma fakt, że intryga została zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Nadaje to powieści autentyczności i sprawia, że staje się czymś więcej niż fikcją – refleksją nad tym, jak nierozwiązane tajemnice, dawne dramaty i przemilczane winy potrafią wpływać na kolejne pokolenia. Pawlina umiejętnie balansuje między autentyzmem a literacką inwencją, tworząc historię poruszającą, a jednocześnie prowokującą do myślenia o naturze zła i odpowiedzialności.

Struktura powieści jest spójna i wyważona – napięcie rośnie stopniowo, a kolejne tropy prowadzą do finału, który nie tylko satysfakcjonuje, lecz także skłania do refleksji nad moralnością i konsekwencjami ludzkich wyborów. Bohaterowie zostali wykreowani z wyczuciem: Ceglarski to doświadczony, ale wrażliwy policjant, zmuszony do mierzenia się z moralnymi dylematami, natomiast Aleksandra wnosi do historii osobisty wymiar, łącząc zawodowe obowiązki z prywatnymi emocjami. Ich relacja – oparta na napięciu, momentami konfliktowa, ale budowana na szacunku i potrzebie współpracy – dodaje opowieści głębi.

„Trzy” to kryminał, który wyróżnia się zarówno intrygą i umiejętnością budowania napięcia, jak i wnikliwym portretem społeczności oraz ludzkiej psychiki. To mocny, mroczny i wyjątkowo udany debiut, w którym zagadka kryminalna splata się z refleksją o winie i konsekwencjach dawnych błędów. Gabriela Pawlina stworzyła opowieść niepokojącą, wielowymiarową i wiarygodną – a dzięki inspiracji prawdziwymi wydarzeniami nadaje jej szczególnej siły. To powieść, która nie tylko wciąga, lecz także zapowiada autorkę jako nowe, obiecujące nazwisko w polskim kryminale.

Informacje dodatkowe o Trzy:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2025-09-24
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788384026755
Liczba stron: 736
Dodał/a opinię: Ilona Wolińska

Tagi: Literatura kryminalna i detektywistyczna

więcej
Zobacz opinie o książce Trzy

Kup książkę Trzy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Recenzje miesiąca Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy