Wielkie sekrety arcydzieł sztuki

Zawsze chętnie sięgam po tytuły, które poruszają tematy związane ze sztuką. Tym razem w moje ręce trafiła książka " Wielkie sekrety arcydzieł sztuki".

Jakimi sekretami postanowili podzielić się autorzy tej publikacji? Otóż przeczytamy tutaj między innymi o tym, dlaczego nikt nie odważy się kontynuować wykopalisk na terenie mauzoleum pierwszego cesarza Chin, którego strzeże osławiona terakotowa armia. Ponadto dowiemy się, jakie wydarzenie stało się inspiracją dla Stanisława Wyspiańskiego, do stworzenia witraży, które przedstawiają Kazimierza Wielkiego w przerażający sposób. Co więcej odkryjemy prawdę o tym, jakie prawo fizyki wiąże się z "Gwieździstą nocą" Vincenta van Gogha.

To tylko kilka z pasjonujących tematów, które rozwinięto w tej książce. Publikacja składa się z osiemnastu rozdziałów, zaś każdy z nich dotyczy innego dzieła sztuki.

Książka napisana jest w bardzo przystępny sposób, autorzy w zajmujący sposób przybliżyli tak wiele faktów na temat danych dzieł, o których często nawet nie zdajemy sobie sprawy.

Myślę, że gdyby w szkole, właśnie w tak nietuzinkowy sposób przekazywano wiedzę o sztuce, to z pewnością, znacząco wzrosłoby grono pasjonatów tej dziedziny.

W ubiegłym roku miałam okazję przeczytać też inną książkę tego duetu, zatytułowaną " Tajemnice dzieł sztuki", którą również bardzo polecam. Lektura tych książek to była dla mnie czysta przyjemność.

Jak inaczej, dzięki takim publikacjom patrzy się na obraz, rzeźbę, czy zabytkową budowlę. Znając historię powstania, czy sekretny przekaz, który ukrył w swym dziele jego twórca, na chwilę przenosimy się do świata, który już nie istnieje, lecz nadal zdumiewa i zachwyca.

Polecam odbyć taką podróż do przeszłości, która utrwalona została na płótnach, deskach, w marmurze, karmieniu, czy innym materiale.

Sztuka jest niewątpliwie takim łącznikiem z przeszłymi pokoleniami, który umożliwia zrozumienie tego jak oni postrzegali otaczającą ich rzeczywistość, czym żyli, co było dla nich ważne. Śledzenie tych wszystkich tajemnic ukrytych w wielkich dziełach to bardzo ekscytujące zajęcie, które poszerza nasze horyzonty i uczy nas wrażliwości.

Informacje dodatkowe o Wielkie sekrety arcydzieł sztuki:

Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2021-01-20
Kategoria: Albumy
Dodał/a opinię: Anna Gąbka

Tagi: sztuka album

Zobacz opinie o książce Wielkie sekrety arcydzieł sztuki

Kup książkę Wielkie sekrety arcydzieł sztuki