Recenzja książki: Czarne piwo grabarza

Recenzuje: Danuta Awolusi

Trzy przyjaciółki i jeden trup. Trudne związki, nieufność wobec mężczyzn, a w tle przepiękny Poznań i klimatyczne Jeżyce. Ta komedia kryminalna wciąga bez reszty i zaskakuje! Mowa o Czarnym piwie grabarza. Co tak bardzo ujęło mnie w tej historii?

recenzja Czarne piwo grabarza

Gośka ma nowego chłopaka. Grabarza. Roman wydaje się wspaniały, ale czy na pewno nie jest jak jej były? Ważniejsze jest jednak to, że dziewczyna jego siostry pada trupem. Jej wysoce podejrzana śmierć staje się więc przedmiotem śledztwa Gosi i jej dwóch przyjaciółek.

Każda z nich dźwiga swój mały plecaczek doświadczeń i traum. Być może dlatego zabawa w dochodzenie jest dla nich tak ważna i angażująca. To trochę odciąga od trudów życia i analizowania błędów przeszłości.

Jednak Anna Kapczyńska nie tworzy wyłącznie komedii kryminalnej, która bawi i zaskakuje zwrotami akcji. Autorka prezentuje ciekawą fabułę, w której nie brakuje historii trudnych i mrocznych. Owszem, śmierć jest poważna, ale równie poważne są emocje, codziennie podejmowane wybory – czyli tak zwana proza życia. Kapczyńska zachowuje ciekawy balans pomiędzy walorami gatunku a elementami godnymi powieści psychologicznej. To z kolei sprawia, że całość czyta się z zapartym tchem.

Wątek queerowy jest, oczywiście, bardzo ciekawy, ale też potraktowany przez autorkę jako coś, nad czym nie potrzeba dodatkowej debaty. Zdarza się kilka rozmów, w których przewija się temat stereotypów, ale to nie queer jest wiodącym tematem tej książki. I to mi się podoba! Tak ma być!

Anna Kapczyńska może pochwalić się talentem literackim, umiejętnością tworzenia zajmujących historii, ale też budowania intrygujących postaci. Jej powieść to rozrywka z dużym bonusem. Będzie śmiesznie, ale nie płytko. Będzie szalenie, ale w tempie. Dowcipne dialogi dodają całości energii. A kto chciałby lepiej poznać Poznań, tym bardziej powinien przeczytać!

Myślę, że właśnie takich książek więcej nam potrzeba na rynku. Świetnie napisanych, pełnych humoru, ale też naprawdę przemyślanych.

Tagi: komedia kryminalna

Kup książkę Czarne piwo grabarza

Zobacz opinie o książce Czarne piwo grabarza
Czarne piwo grabarza
Anna Kapczyńska
zjeŻona
Anna Kapczyńska0
Okładka ksiązki - zjeŻona

W każdej kobiecie drzemie wielka siła, tylko trzeba ją obudzić. Ale jak obudzić coś, czego istnienia się nawet nie podejrzewa? I w dodatku bliscy w imię...

Zbrodnia piętro niżej. Agentki bez licencji
Anna Kapczyńska0
Okładka ksiązki - Zbrodnia piętro niżej. Agentki bez licencji

Wśród nowoczesnych knajpek i wyszukanych restauracji kryją się kamienice, gdzie wciąż jeszcze tajemnice zamiata się pod dywan, a trupy trzyma w starych...

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz