Dzienniki Nikki. Królowa dramatu

Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2017-03-21
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-65345-37-0
Liczba stron: 340
Tytuł oryginału: Dork Diaries. Tales from a not-so-Dorky Drama Queen
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Tomasz Illg

Tom 9 cyklu Dzienniki Nikki

Ocena: 4 (1 głosów)

Recenzja: Dzienniki Nikki. Królowa dramatu

Recenzuje: Damian Kopeć

Świat okiem nastolatki

Nikki J.Maxwell to nastolatka jakich wiele. W życiu, w literaturze, w wyobraźni społecznej. Dziewczyna z literackim zacięciem, prowadząca dziennik. Jak to w przypadku dzienników bywa – jest on tajny, specjalnego znaczenia i poufny. Zdecydowanie do użytku osobistego. W takim dzienniku-pamiętniku można napisać o tym, co się czuje, myśli, skrywa, przeżywa. O pragnieniach, marzeniach, nadziejach, problemach. O tym, jak widzi się siebie i świat, ten bliższy i ten daleki. Nie inaczej jest w przypadku Nikki. Dziewczyna żyje głównie codziennością szkolną, swoimi perypetiami sercowymi, zmaganiami z otoczeniem. Nie jest ełefelką (ładną, miła i lubianą). Nie jest Mackenzie Hollister. Jest jej rywalką. Dziewczyny rywalizują w różnych dziedzinach: ubioru, ocen, poczucia własnej wartości. Również – a jakże – o chłopaka, Brandona. Wiadomo, wartość wszystkiego – również chłopaka – rośnie, kiedy trzeba to/go zdobywać. Nikki jest tą normalniejszą w tym konflikcie. Mackenzie - bogatsza, lepiej ubrana, bardziej snobistyczna – tą z dużo większymi, poważniejszymi problemami. Wszak stare powiedzenie mówi: pieniądze szczęścia nie dają. Owszem, zapewniają więcej rzeczy, chwilowych przyjaciół, popularności. Wszystko to, jak wiemy, znika wraz ze zniknięciem mającej wielką moc przyciągania gotówki.

Poznajemy głównie Nikki, ale pewien fragment jej dziennika staje się wskutek serii przypadków i nieprzypadków... dziennikiem Hollister. Dzięki temu możemy poznać również jej postrzeganie świata. Nikki, podobnie jak Hollister, piszą o sobie. Ta pierwsza koncentruje się głównie na przyjaciółkach, relacji z Brandonem, relacjach z koleżankami. Ta druga – głównie na swoim wyglądzie, niemal obsesyjnej niechęci do Nikki, ubraniach, opiniach innych, przekonywaniu siebie, że jest lepsza niż inni. Kiedy przejmuje dziennik klasowej koleżanki, zaczyna się nawet podszywać pod nią. Co z tego wyniknie?

Dzienniki Nikki. Królowa dramatu to kolejny już tom cyklu Dzienniki Nikki. To książka przede wszystkim dla nastolatek, niekoniecznie dla poszukujących ambitnej lektury, raczej dla tych, które pragną zabawnej, lekkiej rozrywki. Głównie do chłopaków – choć nie tylko – skierowany był Sekretny dziennik Adriana Mole’a. Ta książka jest kontynuacją tej formy pisania, za którą zresztą biorą się osoby dorosłe. Królowa dramatu porusza takie tematy i w taki sposób, że chłopakom raczej nie przypadnie do gustu.

Książka prezentuje tak dziś modny styl komiksowy. Strony wyglądają jak kartki z pamiętnika, w których notujemy coś dla siebie (choć – co warto zauważyć – bez skreśleń). Tekst jest pełen emotikonów, fragmentów pisanych dużymi literami, wykrzykników. Ozdobiony jest żartobliwymi rysunkami i komentarzami. Wydaje się całkiem nieźle oddawać stany emocjonalne dorastającej dziewczyny. Język jest stylizowany na młodzieżowy, nie unikający żargonu ale w miarę poprawny. Jest tu duża dawka humoru. Są obserwacje, czasami odpryski dosyć poważnych spraw, ukryte za lekkim tonem i prostą formą. Tak często spotykane w życiu i literaturze zestawienie dobra i zła przynosi odpowiedni efekt. Jest napięcie, są emocje, jest sympatia dla jednej dziewczyny i trochę złości, a później również trochę współczucia wobec drugiej.

Takie książki mogą w przypadku niektórych dziewcząt zniwelować poczucie niższości, bycia gorszą ze względu na wygląd czy zamożność. Pokazują, że czasami osoby pozornie przebojowe, żyjące w bogatych rodzinach, w gruncie rzeczy są samotne i nieszczęśliwe. Brakuje im bowiem podstawowej  witaminy,  niezbędnej w życiu każdego człowieka – witaminy M – miłości. I akceptacji.

JUHUUUU!!
Przykro mi, MacKenzie!!
Mimo twojej urody, popularności, bogactwa i zabójczej garderoby nie chciałabym być tobą.
Dlaczego?
Bo...
Bo jestem TAKA ZAKRĘCONA!!
BRAWO JA!!

Tagi: Dzienniki Nikki. Królowa dramatu, Dzienniki Nikki. Królowa dramatu recenzja, Dzienniki Nikki. Królowa dramatu książka, Rachel Renee Russell Dzienniki Nikki. Królowa dramatu, Rachel Renee Russell recenzja, Rachel Renee Russell książka, Rachel Renee Russell

Kup książkę Dzienniki Nikki. Królowa dramatu

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Dzienniki Nikki. Królowa dramatu
Inne książki autora
Nieprzypadkowe przypadki Maxa Crumbly. Awantura o szkołę
Rachel Renee Russell0
Okładka ksiązki - Nieprzypadkowe przypadki Maxa Crumbly. Awantura o szkołę

W kolejnej części przygód Maxa znajdziesz zwariowany humor, pechowe zbiegi okoliczności i rosnące napięcie, które sprawi, że obgryziesz paznokcie...

Dzienniki Nikki. Ja wiem lepiej!
Rachel Renee Russell0
Okładka ksiązki - Dzienniki Nikki. Ja wiem lepiej!

Nikki zaczyna się nagle interesować dziennikarstwem – w wydaniu szkolnym, co być może ma związek z tym, że wredna MacKenzie prowadzi w szkolnej gazetce...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Róże w garażu
Agnieszka Tyszka
Róże w garażu
Czarne serce
Elisa Puricelli Guerra
Czarne serce
Meandry miłości
Katarzyna Bulicz-Kasprzak
Meandry miłości
Zakochane Trójmiasto
praca zbiorowa;
Zakochane Trójmiasto
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy