Recenzja książki: Harper i zagubiona wiedza

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Magia to element często wykorzystywany w książkach dla najmłodszych czytelników, w publikacjach kierowanych do tych nieco starszych, nastoletnich odbiorców czy też w powieściach fantasy dedykowanych dorosłym. Także w książce Kingi Langley Harper i zagubiona wiedza magia odgrywa bardzo ważną rolę. Ale pod powierzchnią emocjonującej i pełnej przygód historii autorka przemyca również sporo istotnych spostrzeżeń i wskazówek.

Tony wraz z młodszą siostrą Lily i mamą Dianą przeprowadza się do Edynburga. Kolejny życiowy start dla nikogo nie jest łatwy, jednak dzieci zaskakująco szybko aklimatyzują się w nowym miejscu. Gdy okazuje się, że córka ich najbliższego sąsiada, pana Horacego, wiele lat temu zaginęła w tajemniczych okolicznościach, a wokół mężczyzny narosło przez to wiele plotek, Stellerowie postanawiają dowiedzieć się prawdy. Ta zaś okazuje się przekraczać ich najśmielsze wyobrażenia. Tajemniczy dom pana Horacego kryje wiele zagadek, a dająca się w nim wyczuć obecność magii szybko przykuwa uwagę Tony’ego. Chłopiec trafia do sekretnego Świata Ptaków, gdzie poza spotkaniem z Harper, córką Horacego, będzie uczestniczył w zapierającej dech w piersiach misji.

Harper i zagubiona wiedza to książka, która już od pierwszych stron przykuwa uwagę i czytelnik nie oderwie się od niej, dopóki nie ukończy lektury. Akcja toczy się błyskawicznie, na stronach powieści pojawiają się kolejne intrygujące wątki oraz postaci, które odegrają istotną rolę w całej historii.

Kinga Langley wykreowała fascynujący i dopracowany nawet w najdrobniejszych szczegółach świat, który odkrywa się z wypiekami na twarzy. Magia, nadprzyrodzone zjawiska czy mityczne stwory to jednak tylko niewielka część tego, co autorka chce czytelnikowi zaprezentować. Obok wszystkich tych zaskakujących zjawisk Kinga Langley pisze o tym, co w życiu jest najważniejsze. Bez względu na to, w jakim – magicznym czy też „normalnym” świecie – żyjemy. Uczciwość, odwaga, wiara we własne siły, wspieranie się nawzajem, czyste i dobre serce, szlachetność – to tylko wybrane wartości, które powinny stać się także inspiracją dla czytelników.

Tytuł powieści nawiązuje do wiedzy, którą ludzie stracili przez swoje nieprzemyślane zachowania, bezsensowne decyzje, niszczenie środowiska czy przez zaniedbania, jakich często się dopuszczają. A przecież wystarczy żyć w zgodzie z własnym sumieniem, być dobrym dla innych, szanować to, co wspólne i dążyć do tego, by przyszłe pokolenia również mogły cieszyć się spokojnym i zrównoważonym życiem. Tylko tyle – i aż tyle.

Harper i zagubiona wiedza to magiczna opowieść, z której dowiemy się wiele o Życiowym Bagażu czy Księdze Życia. Błyskotliwe uwagi, niebanalne motywy, zgrabny styl i dopracowany język sprawiają, że książkę Kingi Langley czyta się nie tylko z zainteresowaniem, ale przede wszystkim – z przyjemnością. Książka, choć pozornie kierowana do „młodszych nastolatków”, z pewnością spodoba się także dzieciom oraz dorosłym. Każdy odnajdzie bowiem w książce coś, co chwyci go za serce.

Kup książkę Harper i zagubiona wiedza

Zobacz opinie o książce Harper i zagubiona wiedza