Recenzja książki: Infantka

Recenzuje: Patryk Obarski

Podróż samolotem nie zawsze musi oznaczać chwilę spokoju i przyjemności. Zwłaszcza, jeśli jest się stewardesą, panicznie bojąca się latać. O nietypowej bohaterce w swojej nowej powieści pisze Wojciech Nerkowski.

W nowej książce autor Kryptonimu Romeo przedstawia historię Hanny Wysockiej, która – nomen omen – większą część dnia spędza wysoko w chmurach, pracując jako stewardesa. Hania jednak tak naprawdę boi się latania, a pracę dostała z przypadku. Podobnie jak nazwisko, które urzędowo ustanowiono jej w domu dziecka.

Niebawem wraz ze swoim chłopakiem, Kubą, odwiedza zabytkowy pałacyk. W czasie zwiedzania natrafia na portret dawnej arystokratki, a Kuba przekonuje ją, że jest łudząco podobna do kobiety z portretu – Delfiny Woydańskiej. Do Hanny docierają także plotki mówiące o tym, że niedawno zmarły ordynat Woydański, choć oficjalnie nie miał potomków, pozostawił po sobie nieślubne dziecko.

Kiedy stewardesa zaczyna mocniej interesować się szlachecką rodziną, jej oraz jej najbliższym przydarzają się dziwne i niebezpieczne wypadki. Wkrótce za poznanie prawdy przyjdzie jej zapłacić najwyższą cenę.

O tym, ile gotowi jesteśmy poświęcić dla prestiżu i majątku, przekonują się bohaterowie najnowszej powieści Wojciecha Nerkowskiego. Infantka stanowi udane połączenie thrillera oraz powieści obyczajowej.

Tajemnica to najważniejszy element nowej powieści autora Okrutnie pięknego. W historii o Hanie Wysockiej brakuje odpowiedzi na wiele pytań i to właśnie staje się siłą napędową dla działań bohaterów powieści. Największą niewiadomą pozostaje natomiast… tożsamość samej Hanny.

Choć stewardesa początkowo nie planuje szukać biologicznych rodziców, szybko okazuje się, że poznanie prawy na temat swoich korzeni i rodzinnych więzi staje się dla bohaterki sprawą wręcz fundamentalną. Wojciech Nerkowski na przykładzie Hanny pokazuje, że choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, nasi przodkowie odgrywają istotną rolę w tym, kim jesteśmy lub kim będziemy w przyszłości. 

Autor Infantki bawi się nieco gatunkami, z jednej strony pisząc historię rodem ze znanych filmów sensacyjnych, z drugiej – okraszając całość elementami obyczajowo-komediowymi. Lektura powieści, choć zatem niewymagająca, przynosi wiele satysfakcji.

Warto zwrócić uwagę na detale, a tych w tej powieści jest naprawdę sporo. Choć autor nie ukazuje wszystkich aspektów związanych z wykonywaniem zawodu stewardesy, to jednak pisze o tej pracy całkiem sporo. A wówczas okazuje się, że praca w cabin crew wcale nie jest tak… niebiańska, jak mogłoby się wydawać. Choć miejscami autor w powieści ubarwia i koloryzuje, zwłaszcza jeśli chodzi o wątki sensacyjno-kryminalne, ostatecznie całą historia jest prawdopodobna i logiczna.

Lektura Infantki w pełni usatysfakcjonuje miłośników takich filmów, jak Kingsman, Na noże czy Złodziejka tożsamości. Nowa książka Wojciecha Nerkowskiego przypomina niezłe kino akcji, połączone z rozbudowaną warstwą obyczajową. Po tę książkę zdecydowanie warto sięgnąć – a może nawet zabrać ją... do samolotu!

Tagi: thriller

Kup książkę Infantka

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Infantka
Książka
Infantka
Wojciech Nerkowski
Inne książki autora
Okrutnie piękny
Wojciech Nerkowski 0
Okładka ksiązki - Okrutnie piękny

Uroda otwiera wiele drzwi. Również te, za którymi czai się śmierć… Z ósmego piętra hotelu na Cejlonie wypada młody mężczyzna...

Kryptonim Romeo
Wojciech Nerkowski 0
Okładka ksiązki - Kryptonim Romeo

Szpieg i dwie kobiety. Która okaże się miłością jego życia, a która śmiertelną pułapką? Robert Kidd – pół Polak, pół...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Reklamy