Quantcast

Recenzja książki: Jurek Poleszuk. Tułaczka przez pół świata

Recenzuje: Piotr Piekarski

Wojna widziana oczami dzieci nabiera nowego, jeszcze bardziej dramatycznego wymiaru. Jej oblicze czytelnik – ten młodszy, ale również starszy – ma okazję poznać z perspektywy Jurka, kilkulatka z Polesia, w książce Andrzeja Perepeczki.

recenzja Jurek Poleszuk. Tułaczka przez pół świata

Książka Jurek Poleszuk. Tułaczka przez pół świata rozpoczyna się w dniu narodzin chłopca. Tytułowy bohater mieszka z rodzicami i babcią w Pińsku. Tam spędza czas na zabawie i coraz większej zafascynowany jest okrętami. Chłopiec postanawia, że w przyszłości zostanie marynarzem. Beztroskie dzieciństwo Jurka przerywa wybuch II wojny światowej. Strach, zagubienie i niepewność jutra zaczynają coraz częściej gościć w rodzinie chłopca. Kolejnym przełomowym momentem w życiu chłopczyka jest zesłanie mieszkańców Pińska – w tym rodziny Jurka – w głąb ZSRR. Jurek z rodzicami i babcią oraz kilkoma innymi rodzinami, które cudem przeżyły kilkutygodniową podróż w wagonach bydlęcych, trafiają w końcu do wioski w Kazachstanie. Tam zaczyna się praca w znoju, za głodowe racje żywnościowe i życie w warunkach urągających ludziom.

Jurek Poleszuk. Tułaczka przez pół świata to złożona mozaika autentycznych wspomnień ludzi, których dzieciństwo przypadło na trudne, wojenne czasy. Wydarzenia, w których uczestniczy Jurek, naprawdę miały miejsce, a towarzyszące opowieściom emocje płyną głęboko z serca. Andrzej Perepeczko, używając przystępnego i jasnego języka, ukazuje dzieciom walkę o życie, wzajemną pomoc i współpracę rodaków. Autor zabiera czytelnika w podróż niemal dookoła świata. I choć tułaczka ta jest pełna strachu, głodu i bólu, to w oczach małego chłopca znajduje się też miejsce na ciekawość i dziecięcy zachwyt.

Na stronach książki nie zabrakło też miejsca dla okrętów, statków i fascynacji żeglugą. Terminy związane z tą dziedziną zachęcają czytelnika, by poszerzyć wiedzę, a wielka, ostatnia opisana przez autora podróż Jurka odbywa się – ku wielkiej radości chłopca – właśnie na pokładzie statku.

Książka Andrzeja Perepeczki została przepięknie wydana. Kolaż zdjęć na drugiej i trzeciej stronie okładki wskazuje, że obcować będziemy z autentycznymi historiami. Zagłębiając się w opowieść, czytelnik natrafi na staranne, utrzymane w pełnej kolorystyce ilustracje, znakomicie oddające opisywane przez autora wydarzenia. Historię Jurka Poleszuka przegląda się z dużą przyjemnością.

Jurek Poleszuk to prawdziwa skarbnica wiedzy, to kierowana do najmłodszych nietypowa książka wspomnieniowa o trudnych, wojennych latach. Lektura tej opowieści sprawi, że młody czytelnik pozna historię w nietuzinkowy sposób i zrozumie, w jak trudnej rzeczywistości przyszło kiedyś ludziom żyć.

Tagi:

Kup książkę Jurek Poleszuk. Tułaczka przez pół świata

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Jurek Poleszuk. Tułaczka przez pół świata
Inne książki autora
Admiral Hipper cz.2 (34)
Andrzej Perepeczko0
Okładka ksiązki - Admiral Hipper cz.2 (34)

Druga część opisu historii powstania, zastosowania i budowy ciężkiego krążownika typu Admiral Hopper....

Korsarz Jej Królewskiej Mości
Andrzej Perepeczko0
Okładka ksiązki - Korsarz Jej Królewskiej Mości

Francis Drake - śmiały marzyciel i odważny żeglarz, który bezlitośnie łupił nowo odkryte ziemie Ameryki, ale i śladem Magellana opłynął kulę ziemską dookoła...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Tamten utracony świat
Alina Staneczek
Tamten utracony świat
Jeden dzień
Katarzyna Rygiel
Jeden dzień
Nagual Julian
Robert Noble
Nagual Julian
Stitchrays. Moda na szydełko
Paula Palczewska; Oliwia Palczewska
Stitchrays. Moda na szydełko
Złociejowo
Katarzyna Ryrych;
Złociejowo
Lwów
Mirek Osip-Pokrywka
Lwów
Przebudzeni
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak
Przebudzeni
Spadek nieboszczyka
Iwona Mejza
Spadek nieboszczyka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy