Recenzja książki: Piękna Zośka. Sztuka zbrodni

Recenzuje: Danuta Awolusi

Choć popularność true crime rozkwita, nie każdy potrafi podejść do tematu z odpowiednią wrażliwością. I nie każdy potrafi przekuć fakty w poruszające historie. Jednak Paulina Stępień robi to w mistrzowski sposób i na dodatek doskonale radzi sobie w małej formie. Jej opowiadania zebrane w tomie Piękna Zośka. Sztuka zbrodni to uczta, ale też ważna lekcja. Potwory są wśród nas!

recenzja Piękna Zośka. Sztuka zbrodni

Zaczyna się baśniowo. Vera, bohaterka opowiadania Kolekcja cynkowych trumien przypomina bowiem postać wyciętą z legend. Jest oszałamiająco piękna i niesamowicie niebezpieczna. Przekonana o słuszności swoich poczynań. Czy jej historia na pewno jest prawdziwa? Czy są na to dowody?

Każde kolejne opowiadanie jest równie mocne, choć też silnie osadzone w rzeczywistości. A przez to odarte z romantyczności. Bo choć o zbrodniach napisano już wiele, a temat zdaje się niewyczerpany, to jednak wciąż pozostają one szpetne, nieakceptowalne i szokujące. Być może popularność nurtu true crime próbuje im właśnie to wszystko odebrać i powiedzieć: nic już nie może nas zaskoczyć. Czy na pewno? W opowiadaniach Pauliny Stępień widzę reporterski dystans i świetny warsztat. Nikt nie jest oceniany, bo zbrodnie mówią same za siebie. Nie trzeba ich brutalizować czy ubarwiać. Wystarczy o nich szczerze opowiedzieć.

Paulina Stępień wybrała takie historie, które nie są do końca jasne, mają sporo luk i niedopowiedzeń. Jak sama podkreśla, użyła własnej wyobraźni, by je uzupełnić. To pozwala rozwinąć pisarskie skrzydła, dać upust fantazji. Czytelnik otrzymuje kompletną opowieść, która za każdym razem wbija w fotel.

Opowiadania to wyjątkowo wymagająca forma. Na kilkudziesięciu stronach trzeba zmieścić cały ładunek emocjonalny i w specyficzny sposób rozłożyć akcenty. Sztuka polega na tym, by wciągnąć czytelnika już od pierwszych zdań. Nie dać wrażenia, że dopiero się rozkręcamy, a już musimy kończyć. Autorka poradziła sobie z tym zadaniem w mistrzowski sposób. Wszystkie cztery opowiadania to perełki! Do połknięcia w jeden wieczór.

Piękna Zośka. Sztuka zbrodni to opowieść o zwyczajnych ludziach, którzy przekraczają pewną granicę. Można uznać ich za szaleńców i psychopatów, za osoby niepoczytalne lub po prostu złe do szpiku kości. Ważne, by pamiętać o wadze czynów. I nie ulegać ich czarowi. Za to pióro Pauliny Stępień oczaruje was całkowicie, zaręczam!

Tagi: kryminał sensacja

Kup książkę Piękna Zośka. Sztuka zbrodni

Zobacz opinie o książce Piękna Zośka. Sztuka zbrodni
Piękna Zośka. Sztuka zbrodni
Paulina Stępień ;
Tartak Leśna Osada
Paulina Stępień0
Okładka ksiązki - Tartak Leśna Osada

W Leśnej Osadzie dobrze jest żyć, a jeszcze lepiej umierać Koniec XIX wieku. Tytułowa wioska doświadcza skutków dziwacznej zarazy. Jej mieszkańcy żyją...