Recenzja książki: Świętokrzyskie. Od Łysogór po Ponidzie. Przewodnik

Recenzuje: Damian Kopeć

Cudze chwalicie, swego nie znacie

Mottem przewodnim przewodnika Świętokrzyskie. Od Łysogór po Ponidzie są piękne frazy wiersza Wincentego Pola A czy znasz ty, bracie młody. Nie jest to typowy przewodnik. To jak podkreślają jego autorzy, Mirek i Magda Osip-Pokrywka, zbiór 59 esejów zilustrowanych autorską fotografią. To opis wędrówek autorów po miejscach znanych i nieznanych, czasami istniejących w powszechnej świadomości, ale często w sposób powierzchowny.

Podróżnicy Mirek i Magda Osip-Pokrywka zapraszają na wędrówkę po ziemi zwykłej-niezwykłej. Z jednej strony to miejsce życia i pracy mieszkańców, z drugiej ziemia mocno osadzona w historii Polski. Pełno tu jej śladów, zarówno tej historii politycznej, przemysłowej czy szerzej gospodarczej, literackiej czy architektonicznej. Pełno tu śladów znanych postaci, które urodziły się, żyły i tworzyły na ziemi świętokrzyskiej. Dość wspomnieć Henryka Sienkiewicza i Oblęgorek, Mikołaja Reja i Nagłowice, Stefana Czarnieckiego i majątek rodowy Czarnca, Stefana Żeromskiego i Ciekoty oraz Strawczyn, Wojtka Bellona barda Ponidzia z Wolnej Grupy Bukowina. Budowle i zabytki przyrody, kościoły i skalne iglice, dawne kopalnie i nowe muzea, dworki i cmentarze, ruiny zamków i starówki, rezerwaty przyrody i jaskinie takie jak Raj, rzeki i wzgórza. Ten rejon ma ogromne walory turystyczne - często związane z pasją osób, które o niego dbają. Bez ludzi bowiem historia ale  teraźniejszość byłaby martwe. Najbardziej charakterystyczną częścią świętokrzyskiego wydają się Góry Świętokrzyskie, ale tak naprawdę są one tylko częścią lokalnych atrakcji.

Na autorskich zdjęciach widać jak region żyje, zadbany i atrakcyjny dla podróżnika. Przewodnik pokazuje piękno świętokrzyskiego w prosty, acz skuteczny sposób. Zawiera też sporo przydatnych informacji praktycznych. Jest doskonałą reklamą regionu właśnie poprzez owe splecenie ze sobą tekstu, własnych doświadczeń i własnych zdjęć.

Kup książkę Świętokrzyskie. Od Łysogór po Ponidzie. Przewodnik

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Świętokrzyskie. Od Łysogór po Ponidzie. Przewodnik
Recenzje miesiąca Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy