Recenzja książki: Z czułością dla siebie. Co możemy zrobić, aby być zdrowszym i szczęśliwszym

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Każdy chce być zdrowy i szczęśliwy. Nikt dobrowolnie nie rezygnuje z dobrego samopoczucia. Dziesięć rozdziałów (niczym dekalog) książki Z czułością dla siebie poucza, Co możemy zrobić, aby być zdrowszym i szczęśliwszym. Bo przecież szczęśliwi chorują rzadziej.

Publikacja Wydawnictwa Dobra Literatura jest wyczerpującym poradnikiem z usystematyzowaną treścią. Gerald Hüther – neurobiolog specjalizujący się w badaniu mózgu – pokazuje w niej, w jaki sposób to, co ma człowieka uszczęśliwiać, wpędza go w chorobę. Udowadnia, że w pierwszej kolejności należy uświadomić sobie negatywne oddziaływanie braku miłości do samego siebie i innych, który to brak wpędza w chorobę przez to, że niszczy związki oraz rujnuje zaufanie. By temu zaradzić, potrzebne jest – według autora – życie w zgodzie ze swoją naturą, wsłuchiwanie się w sygnały płynące z własnego ciała, a także zaspokajanie podstawowych potrzeb psychicznych (przynależność, samostanowienie o swoim życiu). Analizując uwarunkowania człowieka od chwili jego narodzenia, Gerald Hüther podkreśla negatywny wpływ zbyt wysokich wymagań dorosłych względem dzieci, które, by wpisać się w cudze oczekiwania, tracą zdolność zatruwanego przez stres i lęk samouzdrawiania. Autor, zestawiając teorię z praktyką, wymienia czynniki osłabiające i wzmacniające samouzdrawianie, po czym podaje skuteczne metody wprowadzania zdrowych zmian. Wypowiada się również na temat tłumienia kochającej relacji z samym sobą (analizuje zaspokajanie potrzeb cielesnych i psychicznych) oraz kształtowania życia w łączności z innymi.

Wiedza zawarta w lekturze jest specjalistyczna. Efekty wieloletnich badań, obserwacji i doświadczeń własnych Gerald Hüther wzbogacił spostrzeżeniami specjalistów nauk przyrodniczych i medycznych: psychologów, psychoterapeutów, biologów, genetyków, lekarzy, fizyków, a także filozofów, teologów, socjologów oraz pisarzy. Poparte wielokrotną analizą reakcji mózgu spojrzenie naukowe ubogacają opisy konkretnych przypadków. Fachowe pojęcia w przystępny sposób zostały wyjaśnione. Zaproponowany adres strony internetowej odsyła czytelnika po dalsze wskazówki, natomiast zamieszczony na końcu wiersz Hermanna Hessego pt. Stopnie stanowi potwierdzenie trafności przedstawionych w lekturze przemyśleń.

Poradnik Z czułością dla siebie. Co możemy zrobić, aby być zdrowszym i szczęśliwszym przeznaczony jest dla każdego. Przebija z niego zachęta do troski o wzrost witalnych sił obronnych, bo przecież… na powrót do zdrowia nigdy nie jest za późno.

Kup książkę Z czułością dla siebie. Co możemy zrobić, aby być zdrowszym i szczęśliwszym

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Z czułością dla siebie. Co możemy zrobić, aby być zdrowszym i szczęśliwszym
Recenzje miesiąca
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy