Nie potrzebujemy poradników. Fragment książki „Z czułością dla siebie"

Data: 2022-03-17 09:31:59 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

W czasach, w których tak wielu ludzi gna przed siebie, by nieustannie wszystkich wyprzedzać, w których liczą się osiągnięcia i każdy chce możliwie jak najwięcej posiąść i przeżyć, niełatwo okazywać troskę zarówno innym, jak i sobie. W naszym zglobalizowanym, scyfryzowanym świecie, podporządkowanym presji ekonomicznej, brak miłości, czułości i życzliwości jest coraz powszechniejszy, coraz więcej osób zapada na zdrowiu – nie tylko psychicznie, lecz także fizycznie.

Niestety, zauważamy to nierzadko dopiero wtedy, kiedy jest już za późno – kiedy zachorujemy. Okazuje się, że każde zdrowienie, także to wspierane przez współczesną medycynę, jest zawsze procesem samouzdrawiania zachodzącym w naszym ciele. Jak dowodzą badania, zdolność do samoleczenia jest jednak bardzo często przygaszana przez niepewność, lęk, bezradność i stres psychoemocjonalny. Neurobiolog Gerald Hüther na przykładzie działania naszego mózgu pokazuje, jak brak czułości dla samego siebie tłumi nasze siły obronne i moce samouzdrawiania.

Jeszcze kilka lat wstecz taka perspektywa nie byłaby możliwa, a poświęcona jej książka wylądowałaby w dziale ezoteryki. Dziś jednak do naszej dotychczasowej wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych i medycznych doszło już wiele badań potwierdzających, że brak miłości wpędza nas w chorobę. Nie jest to już hipotezą, ale niepodważalnym faktem, uzasadnionym na gruncie nauk ścisłych i udowodnionym medycznie.

Obrazek w treści Nie potrzebujemy poradników. Fragment książki „Z czułością dla siebie" [jpg]

Więcej na ten temat dowiemy się z książki Z czułością dla siebie. Co możemy zrobić, aby być zdrowszym i szczęśliwszym, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Dobra Literatura. Jej autorem jest Gerald Hüther – uznany neurobiolog, autor licznych publikacji popularnonaukowych i naukowych. Jego zainteresowania od wielu lat koncentrują się wokół wpływów wczesnych doświadczeń na rozwój mózgu, konsekwencji lęku i stresu oraz znaczenia reakcji emocjonalnych. Jest założycielem i prezesem Akademii Rozwoju Potencjału (niem. Akademie für Potentialentfaltung), mieszka nieopodal Getyngi. Nakładem Wydawnictwa Dobra Literatura ukazały się dotychczas: Wszystkie dzieci są zdolne, Kim jesteśmy – a kim moglibyśmy być.

Zapraszamy do lektury najnowszej publikacji. W ubiegłym tygodniu na naszych łamach mogliście przeczytać premierowy fragment książki Z czułością dla siebie. Dziś czas na kolejny fragment: 

Zazwyczaj wcale nie potrzebujemy poradników, które by nam uświadomiły, co jest niezdrowe. Nasze ciała od początku posiadają naturalną zdolność wysyłania do mózgu odpowiedniego sygnału, gdy robimy coś – i tym samym wyzwalamy zmiany w ciele – co nie jest dla nas dobre. Chociażby wtedy, kiedy zaniedbujemy potrzeby naszego organizmu – za mało śpimy, za dużo lub za mało pijemy albo jemy, przeciążamy się, za długo siedzimy lub wdychamy niedostateczną ilość tlenu. Jeśli coś nie jest tak, jak naturalnie być powinno, nasze ciało daje nam znać i wysyła do mózgu odpowiednią wiadomość.

Przeważnie przekaz jest wystarczająco silny, by wyzwolić w mózgu właściwe wzorce reakcji, których celem jest wyeliminowanie zakłócenia. „Wystarczająco silny” jest ów sygnał wyłącznie wtedy, kiedy nie zostanie przez nas po prostu dostrzeżony, ale kiedy zwrócimy na niego uwagę i nie stłumimy towarzyszącej mu aktywacji obszarów emocjonalnych. Dopiero wtedy sygnał płynący z naszego organizmu nabiera dla nas subiektywnego znaczenia. Dopiero wtedy zmienimy zachowanie, by przywrócić ciało do właściwego stanu. Na przykład przestaniemy robić coś, co wcale nam nie służy.

Domyślasz się już zapewne, że niektórzy całkiem dobrze opanowali umiejętność ignorowania potrzeb ciała i płynących z niego sygnałów. W ich życiu inne sprawy były ważniejsze niż zdrowie fizyczne. Takie osoby nierzadko już w dzieciństwie doświadczają, że dla nich i ich dobrego samopoczucia ważniejsze od wsłuchiwania się w potrzeby swojego organizmu jest spełnianie oczekiwań osób znaczących, czyli rodziców, wychowawców albo nauczycieli, a także rówieśników ze swojej paczki. I dlatego nauczyły się tłumić percepcję takich sygnałów. W ich mózgach powstały specjalnie do tego stworzone sieci hamujące. Właśnie dlatego również na późniejszych etapach życia nie są wystarczająco wrażliwe na informacje płynące z ciała – przesyłane przez mózg wzorce sygnałów nic już dla nich nie znaczą.

Książkę Z czułością dla siebie kupicie w popularnych księgarniach internetowych:

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Z czułością dla siebie. Co możemy zrobić, aby być zdrowszym i szczęśliwszym
Gerald Hüther 0
Okładka książki - Z czułością dla siebie. Co możemy zrobić, aby być zdrowszym i szczęśliwszym

W czasach, w których tak wielu ludzi gna przed siebie, by nieustannie wszystkich wyprzedzać, w których liczą się osiągnięcia i każdy chce możliwie jak...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Recenzje miesiąca
Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na rowerze
Dziewczynka ze srebrnym zębem
Andrzej Marek Grabowski
Dziewczynka ze srebrnym zębem
Mój brat Feliks
Regina Golińska-Barancewicz
Mój brat Feliks
Pies
Anna Wasiak
Pies
OdNowa
Anna Kasiuk ;
OdNowa
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Opowieści o porach roku
Karine Tercier
Opowieści o porach roku
Dori
Andrzej Kwiecień ;
Dori
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Pokaż wszystkie recenzje