Recenzja książki: Zimowe zaręczyny

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Każdego dnia warto działać w zgodzie z dobrze ukształtowanym sumieniem, by wieczorem ze spokojem móc spojrzeć na swoje odbicie w lustrze. Wtedy na pewno człowiek się nie zagubi w świecie pełnym zawiści oraz intryg. W Zimowych zaręczynach Christelle Dabos powyższą tezę uzasadnia.

Ofelia czytaczka (wyczuwająca przeszłość przedmiotów), ciesząca się umiejętnością przechodzenia przez lustra, przeznaczona została do poślubienia mężczyzny z Bieguna. Ponieważ z Thornem, naczelnym księgowym królestwa z rodu Faruka, miał ją połączyć węzeł małżeński po to, by wzmocnione zostały stosunki dyplomatyczne między dwoma arkami, nowym domem Ofelii stał się dryfujący w przestworzach gród z wieżami niknącymi w Drodze Mlecznej. Piękne Niebiasto z brutalnymi obyczajami, Berenilda o wysmakowanych manierach, tkacz iluzji z perłami wplecionymi w brodę, Archibald i Freya… To i tak już za dużo dla jednej Ofelii: czy rzeczywiście nie ma nikogo, komu mogłaby zaufać bez obawy o swoje życie i cnotę? A w Księżycowie, gdzie nigdy nie wstawał dzień – tam dopiero czekały wybrankę Thorna nowe wyzwania: Ofelia w roli lokaja, Ryży, zwany królem obiboków, przenoszące w niesamowite miejsca kolorowe klepsydry, straszne lochy i niezasłużone kary, groźby (czyżby miały zostać spełnione?), iluzje… Naprawdę nie da się już cofnąć biegu wydarzeń?

Wartka akcja, różnorodność wyzwań, pomysłowość bohaterów, skrywane pod maską uśmiechu prawdziwe uczucia, klany i rodowe znaki, a także przypominające groteskową scenę teatralną miejsca rozgrywających się wydarzeń – ta historia w miarę rozwoju akcji wzbudza coraz większą ciekawość. Zwroty nie należące obecnie do powszechnie używanych nie zaburzają odbioru: wprost przeciwnie, osadzając akcję w konkretnym miejscu i czasie, współtworzą atmosferę tajemniczości, magii, zaciekawienia. Rozbudowane opisy przyrody pobudzają wyobraźnię. No i ta Róża Wiatrów, pozwalająca dotrzeć do pomarańczowego gaju na Łuku Tęczy, na dodatek z całkowitym lekceważeniem elementarnych praw geografii.

Publikacja Wydawnictwa Entliczek jest pierwszą częścią sagi o zwanej Lustrzanną Ofelii czytaczce. Czy duch rodziny Faruk znajdzie w niej eksperta do zgłębienia sekretu Księgi? Kto w kim się zakocha? Kto kogo będzie szpiegował? Przed czytelnikiem jeszcze trzy tomy serii.

Tagi: bóg

Kup książkę Zimowe zaręczyny

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Zimowe zaręczyny
Książka
Zimowe zaręczyny
Christelle Dabos
Inne książki autora
Zaginieni z Księżycowa
Christelle Dabos0
Okładka ksiązki - Zaginieni z Księżycowa

Druga część LUSTRZANNY sagi fantastyczno-przygodowej entuzjastycznie przyjętej przez czytelników.Ofelia, świeżo mianowana młodszą bajarką dworu...

Seria LUSTRZANNA
Christelle Dabos0
Okładka ksiązki - Seria LUSTRZANNA

Ofelia skrywa za starym szalikiem i okularami krótkowidza nietypowe dary: potrafi czytać przeszłość przedmiotów oraz przechodzić przez lustra. Spokojne...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Holly
Stephen King
Holly
Dom na granicy
Anna Wojtkowska-Witala ;
Dom na granicy
Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska
Najważniejsze to przeżyć
Tango z rożnem
Iwona Banach
Tango z rożnem
Domki z kart
Anna Ziobro
Domki z kart
Ostatni trop Kopernika
Marcin Przewoźniak
Ostatni trop Kopernika
Podróbka
Kirstin Chen
Podróbka
Krwawe srebrniki
Robert M. Rynkowski ;
Krwawe srebrniki
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy