Zdjęcie - Dan Brown

Dan Brown


Dan Brown to popularny amerykański pisarz, któremu największą sławę przyniosła powieść Kod Leonarda da Vinci.

Dan Brown - biografia, życie i twórczość

Dan Brown urodził się jako najstarsze dziecko Constance i Richarda Brownów 22 lutego w New Hampshire. Tam też spędził lata młodości . Większość czasu jako dorastający chłopak spędził w Phillips Exeter Academy- szkole z internatem, gdzie jego ojciec wykładał matematykę. 

Dan Brown - dzieciństwo i młodość

Jego rodzina była bardzo religijna. Dan Brown aktywnie uczestniczył w życiu swojej parafii- śpiewał w kościelnym chórze, brał udział w szkółce niedzielnej, wyjeżdżał też na kościelne obozy. Po ukończeniu szkoły, w której wykładał jego ojciec, rozpoczął naukę w Amherst College. Podczas nauki w tym miejscu wyjechał do Hiszpanii w celu studiowania historii sztuki. Tam po raz pierwszy zainteresował się życiem i twórczością Leonarda da Vinci.

Dan Brown - muzyka

Po skończeniu nauki w college'u (w roku 1986) zajął się na pewien czas muzyką. Tworzył efekty dźwiękowe przy pomocy syntetyzatora, nagrał też własną kasetę ("SynthAnimals") oraz płytę CD ("Perspective"). Założył własne studio nagraniowe. W 1991 roku zdecydował się wyjechać do Hollywood, gdzie rozpoczął karierę piosenkarza, autora tekstów i pianisty. Był również nauczycielem języka hiszpańskiego w jednej ze szkół podstawowych w Beverly Hills. W Los Angeles wstąpił do Narodowej Akademii twórców Piosenek. Tam poznał swoją przyszłą żonę- Blythe Newlon, historyka sztuki i malarkę. Do dziś jest dla niego nieocenionym wsparciem- najpierw w karierze muzycznej, a następnie pisarskiej. Pobrali się w New Hampshire w 1993 roku. Brown zaczął wykładać literaturę angielską oraz scenopisarstwo w Phillips Exeter. W roku 1996 porzucił jednak te zajęcia i zajął się wyłącznie pisarstwem. Podróżują razem, zbierając materiały do kolejnych książek.

Dan Brown i Kod Leonarda da Vinci

Jedną z najsłynniejszych jest "Kod Leonarda da Vinci". Przyniósł mu sławę, wielkie pieniądze, ale i problemy natury prawnej. Lewis Perdue zarzucił mu, że czerpał pełnymi garściami z jego wydanych kilka lat wcześniej książek- "Spadku Leonarda da Vinci" i "Córki Boga". Proces o plagiat jest w toku...

Kalina Beluch


Źródło: http://www.iik.pl/biografie.php/114

Dan Brown - twórczość

Dan Brown - wiadomości

Dan Brown - publicystyka

Cytaty Autora

Chodź z wysoko podniesioną głową, szeroko się uśmiechaj, a oni niech zastanawiają się, co cię tak bawi.


Więcej

Nauka i religia nie pozostją w sprzeczności.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy