Skrywana przeszłość

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2012-09-06
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7839-284-2
Liczba stron: 328
Dodał/a książkę: czytam

Ocena: 5.43 (7 głosów)

Laura po latach spędzonych z dala od rodzinnego domu dostaje telegram. Wieści o tym, że jej babka – niegdyś bliska osoba, z którą była skłócona, nagle i niespodziewanie odchodzi. Za namową swej nowej rodziny wsiada w samolot, by pożegnać przeszłość. Zamknąć rozdział, który od lat nie daje jej spokoju. Na miejscu okazuje się, że otrzymała nieoczekiwany spadek. Nie dom, nie pieniądze, nie rodzinne pamiątki. Tylko plik tajemniczych zeszytów. Okazuje się, że są to zapiski babki, dotyczące czasów wojny. I tak, jadąc w niespodziewaną podróż, pozna tragiczną historię, o której nic nie wie i nigdy nic wiedzieć nie chciała, a która może zmienić jej życie. Czytając, pogrąży się w świat, który nie powinien istnieć. Nigdy! Ani wtedy, ani teraz, ani jutro…

Anna Birger urodziła się i wychowała w niewielkiej miejscowości pod Warszawą. Od dziecka zafascynowana teatrem, spędzała w nim każdą wolną chwilę. W liceum zaczęła pisać scenariusze dla teatru amatorskiego, założonego przez grupę przyjaciół. Temat wojny interesował ją od zawsze, a to za przyczyną dziadka, który zamiast opowiadania bajek urządzał jej lekcje historii i geografii z atlasem w ręku. Dziadka nie ma od dawna, lecz miłość do historii pozostała. Od kilku lat mieszka na wsi wraz z mężem i synami.

Kup książkę Skrywana przeszłość

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Przeczytane:2012-10-06, Ocena: 6, Przeczytałam,
Alfabet śmierci?   Nasz alfabet miał dwie litery. Ś – jak śmierć i Z – zabijanie! Znając te dwie, wiedzieliśmy, że musimy dopisać tylko jedną: P – przeżyć! Przeżyć za wszelką cenę. Za cenę głodu, upokorzeń i bicia. Kto mógłby wypowiedzieć te pełne bólu i cierpienia słowa? Kto doświadczył traumy tak strasznej, by ująć ją w alfabet – alfabet przetrwania? Odpowiedzi poszukać możemy w książce, która zaskakuje i burzy nasze dotychczasowe postrzeganie świata, budzi demony przeszłości i nie daje się zapomnieć. Mowa o powieści Anny Birger Skrywana przeszłość, opublikowanej nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka. O jednej z najlepszych książek, po jakie sięgnęłam w ostatnich miesiącach. Wstrząsające fakty ujawniane przez bohaterkę głęboko zapadają w serca i dusze czytelników, zaś znakomita kompozycja tekstu sprawia, że niepostrzeżenie cofamy się w czasie, przeżywając wraz z bohaterkami traumatyczne wydarzenia. Autorka przedstawia czytelnikom Laurę Miller, Polkę, która już od ponad dziesięciu lat życie wiedzie na niemieckiej ziemi u boku ukochanego męża, Jorgena. Otoczona miłością jego rodziny, hołubiona przez jego dziadka, tym ciepłem rekompensuje sobie brak rodziców oraz rozłąkę z własną babcią, z którą zerwała kontakt. Staruszka, która zaopiekowała się nią po tragicznym wypadku, w którym zginął zarówno ojciec, jak i matka ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Skrywana przeszłość

Avatar użytkownika - joanna1908
joanna1908
Przeczytane:2015-09-09, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Książkę poleciła mi mama, jaką tę z serii "tych naaaaajlepszych". Podchodzę do tego dość sceptycznie dopóki sama nie wyrobię sobie własnej opinii i tym razem niestety nie mogę się zgodzić z opinią mojej rodzicielki. Książka sama w sobie ciekawa, aczkolwiek pełna nieścisłości. Nie rozumiem, jak przeszłość może aż tak wpłynąć na człowieka, żeby porzucił on dotychczasowe życie w ciągu kilku chwil, bo przeżyło się emocjonalny kryzys w związku z pamiętnikiem babki z przeszłości. I o ile książka mnie ciekawiła i przeczytałam ją w całości - to zakończenie totalnie mnie rozczarowało.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Ryuzaki
Ryuzaki
Przeczytane:2015-05-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Pomimo, że nie jest to książka historyczna to można się z niej dużo dowiedzieć a temat II wojny światowej i przebywania w obozie. Wszystko zostało przedstawione z perspektywy młodej Żydówki, co jeszcze dodaje powieści dramatyzmu. Brutalne szczegóły dają do myślenia na temat tamtych czasów. Mną ta książka zdrowo wstrząsnęła, ale jak najbardziej polecam wszystkim dojrzałym czytelnikom.
Link do opinii
Wstrząsająca, intrygująca, doskonała. Traumatyczne wspomnienia II wojny światowej, na kartach świetnej powieści.
Link do opinii
Avatar użytkownika - jusia
jusia
Przeczytane:2017-08-28, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2017,
Avatar użytkownika - moniapili
moniapili
Przeczytane:2017-05-09, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 6, Przeczytałam, 2013,
Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Detektyw Bzik
Anna Paszkiewicz
Okładka książki - Detektyw Bzik
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy