Architektura polska lat 1961-1975 na obszarze Pomorza Zachodniego

W latach 1961-1973 w rocznicę wyzwolenia Szczecina wybierano ,,Mistera Szczecina", czyli najlepszy budynek mieszkalny w ocenie specjalnej komisji, w skład której wchodzili przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Szczecina, Szczecińskiego Oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, biur projektów oraz redakcji ,,Kuriera Szczecińskiego". Konkurs miał promować dobrą architekturę, a znalezienie się wśród nominowanych było dużą nobilitacją dla projektantów i dla spółdzielni mieszkaniowych. Najwięcej nominacji i nagród zdobyli architekci związani z ,,Miastoprojektem".

Niektóre zaprojektowane w tym okresie budynki budziły kontrowersje, m.in. ,,Dom Portowca" Wacława Furmańczyka i Witolda Jarzynki czy niezrealizowany zespół czterech punktowców, wykorzystujących konstrukcję wieszarową, planowany na Podzamczu.

,,Architektura polska lat 1961-1975 na obszarze Pomorza Zachodniego" stanowi przegląd najważniejszych planów, wydarzeń i realizacji związanych z budownictwem na terenie, który po okresie odbudowy powojennej tracił odmienność i oryginalność i coraz bardziej asymilował się z resztą kraju.

Informacje dodatkowe o Architektura polska lat 1961-1975 na obszarze Pomorza Zachodniego:

Wydawnictwo: Księży Młyn
Data wydania: 2022-05-17
Kategoria: Architektura, kultura, sztuka

Tagi: Historia architektury

Kup książkę Architektura polska lat 1961-1975 na obszarze Pomorza Zachodniego

Architektura modernistyczna lat 1928-1940 na obszarze Pomorza Zachodniego
Adam M. Szymski0
Okładka ksiązki - Architektura modernistyczna lat 1928-1940 na obszarze Pomorza Zachodniego

Na początku XX wieku na terenie Pomorza Zachodniego, należącego wtedy do państwa pruskiego, tworzyło kilku architektów, których dokonania zostały docenione...

Architektura polska lat 1945-1960 na obszarze Pomorza Zachodniego
Adam M. Szymski0
Okładka ksiązki - Architektura polska lat 1945-1960 na obszarze Pomorza Zachodniego

,,Architektura polska lat 1945-1960 na obszarze Pomorza Zachodniego" jest kontynuacją przeglądu ciekawych architektonicznie obiektów, którego dokonali...