Architektura polska lat 1945-1960 na obszarze Pomorza Zachodniego

,,Architektura polska lat 1945-1960 na obszarze Pomorza Zachodniego" jest kontynuacją przeglądu ciekawych architektonicznie obiektów, którego dokonali pracownicy Instytutu Architektury i Planowania Przestrzennego Politechniki Szczecińskiej (obecnie Wydział Architektury ZUT).

Po zakończeniu II wojny światowej Szczecin i okolice znalazły się w granicach Polski. Pod koniec wojny były prowadzone na tym obszarze działania wojenne, które spowodowały, że centra miast, infrastruktura drogowa, kolejowa i portowa zostały zniszczone. W pierwszych latach powojennych przesiedlono tutaj osadników ze Wschodu, wśród których brakowało wykształconych kadr architektonicznych i inżynierskich. Dlatego już w 1947 roku w Wyższej Szkole Inżynierskiej otwarto Wydział Architektury, na którym wykładali naukowcy z Warszawy, Gdańska czy Wrocławia. Absolwenci tej uczelni tworzyli plany zagospodarowania przestrzennego i projektowali zarówno budynki użyteczności publicznej, jak i budynki mieszkalne.

W niniejszej publikacji znajdą Państwo także monografie szczecińskich architektów oraz wykaz najważniejszych projektów i realizacji z pierwszych lat powojennych i lat 50. XX wieku.

Informacje dodatkowe o Architektura polska lat 1945-1960 na obszarze Pomorza Zachodniego:

Wydawnictwo: Księży Młyn
Data wydania: 2022-05-17
Kategoria: Architektura, kultura, sztuka

Tagi: Historia architektury

Kup książkę Architektura polska lat 1945-1960 na obszarze Pomorza Zachodniego

Architektura modernistyczna lat 1928-1940 na obszarze Pomorza Zachodniego
Adam M. Szymski0
Okładka ksiązki - Architektura modernistyczna lat 1928-1940 na obszarze Pomorza Zachodniego

Na początku XX wieku na terenie Pomorza Zachodniego, należącego wtedy do państwa pruskiego, tworzyło kilku architektów, których dokonania zostały docenione...

Architektura polska lat 1961-1975 na obszarze Pomorza Zachodniego
Adam M. Szymski0
Okładka ksiązki - Architektura polska lat 1961-1975 na obszarze Pomorza Zachodniego

W latach 1961-1973 w rocznicę wyzwolenia Szczecina wybierano ,,Mistera Szczecina", czyli najlepszy budynek mieszkalny w ocenie specjalnej komisji, w skład...