reklama

Bill, bohater galaktyki

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 1994 (data przybliżona)
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 83-86211-05-9
Liczba stron: 224
Tytuł oryginału: Bill, the Galactic Hero
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Arkadiusz Nakoniecznik

Tom 1 cyklu Bill, bohater galaktyki

Ocena: 4 (1 głosów)

Bill, bohater galaktyki jest odpowiedzią satyryczną na militaryzm, imperializm i szowinizm, na typ edukacji, który - zdaniem Harrisona - produkuje nie supermanów, ale odmóżdżone roboty. O ile Heinlein igra z ideą nadczłowieka, a jego nieśmiertelni lub superinteligentni manipulatorzy są przedstawiani z sympatią, o tyle Harrison nie ma wątpliwości, że superman jest szkodliwy.

Tagi: Harrison pacyfizm satyra bill Fantastyka

Kup książkę Bill, bohater galaktyki

REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Bill, bohater galaktyki

Avatar użytkownika - djas
djas
Przeczytane:2020-11-25, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2020,

Przepraszam - może to źle, ale nie lubię wojska, wojen i niczym nieuzasadnionej nienawiści do osób odmiennych czymkolwiek (religia, rasa, narodowość, przekonania, muzyka, wygląd zewnętrzny itp.). Nie lubię też wydawania mi bezsensownych rozkazów, dlatego wojsko nigdy nie było dla mnie. Zawsze kwestionowałem i poddawałem pod wątpliwość złe według mnie decyzje przełożonych. Wiele razy udało mi się zmienić ich zdanie, niekiedy jednak mimo wszystko kazali robić tak, jak chcieli - wykonywałem, bo nie wiązało się to z niczyją krzywdą, a wszelkie ekonomiczne skutki nie były moją odpowiedzialnością. W wojsku oczywiście żadne kwestionowanie by nie przeszło. Ślepe wykonywanie głupich rozkazów zabiłoby mnie szybciej, niż jakakolwiek wroga kula... Dziś prowadzę własną firmę, ale też jestem pracownikiem zatrudnionym na dwóch niepełnych etatach - w obu czuję się jak partner, a nie pracownik.

Ta książa jest natomiast o głupocie wojska i wojny. Harrison w zabawny sposób piętnuje wszystko, co i ja uważam za złe. Pewnie dlatego, że mieliśmy zawsze podobne poglądy był on jednym z najważniejszych dla mnie pisarzy, a jedno z moich kluczowych opowiadań (publikowanych prawie 20 lat temu w Science Fiction) określane było jako polski Stalowy Szczur. Pewnie też dlatego marzyłem aby napisać z nim wspólnie powieść - kontynuację jego książki, ale zanim zdecydowałem się z nim skontaktować - umarł. Do tematu jednak z pewnością kiedyś wrócą, może nie robiąc twardej kontynuacji, a jedynie luźno nawiązując do pewnych zdarzeń... A Bill - jest specyficzny, ale też daje do myślenia. Niestety nie tym, którym powinien.

Link do opinii
Inne książki autora
Stalowy Szczur ocala świat
Harry Harrison 0
Okładka ksiązki - Stalowy Szczur ocala świat

Galaktyka staje się miejscem wojny w czasie. Nieznany agresor stara się wyeliminować w pierwszej kolejności szefów Korpusu Specjalnego. Stalowy Szczur...

Planeta śmierci
Harry Harrison 0
Okładka ksiązki - Planeta śmierci

Pyrrus. Planeta śmierci. Wszystkie formy życia zwierzęta i rośliny przeszły przerażającą ewolucję. Zabijają albo zostają zabite. Nawet koloniści wyposażenie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska
Na wieki wieków Pani Amen
Spowiedź Goebbelsa
Christopher Macht
Spowiedź Goebbelsa
A miał być happy end
Katarzyna Kalicińska
A miał być happy end
Niskorosła
Joanna Bartoń
Niskorosła
Sam i Watson patrzą sercem
Ghislaine Dulier
Sam i Watson patrzą sercem
Największy sekret
Rhonda Byrne
Największy sekret
Czerwona księżniczka
Sofka Zinovieff
Czerwona księżniczka
Pokaż wszystkie recenzje