Brzydcy


Tom 1 cyklu Brzydcy
Ocena: 4.78 (9 głosów)
Inne wydania:

Światowy bestseller i jedna z najważniejszych powieści dystopijnych, demaskująca prawdę o nas samych.

Tally z niecierpliwością wyczekuje szesnastych urodzin, by stać się śliczną. Tego dnia w jej świecie każdy przechodzi skomplikowaną operację plastyczną zmieniającą przeciętnych nastolatków w doskonałych, żyjących w futurystycznym raju, gdzie głównym zajęciem jest niekończąca się zabawa. Tymczasem Shay, przyjaciółka Tally, nie jest zwolenniczką panującego systemu i zamiast poddać się przemianie, woli zaryzykować ucieczkę z miasta.

Po zniknięciu towarzyszki Tally odkrywa, że w tym sztucznie stworzonym raju wszystko tylko pozornie jest śliczne. Musi wybierać: albo zdradzi przyjaźń, albo nigdy nie stanie się piękna. Decyzja, którą podejmie, zburzy istniejący porządek.

Jaka jest prawdziwa cena urody?

Informacje dodatkowe o Brzydcy:

Wydawnictwo: Nowa Baśń
Data wydania: 2022-03-28
Kategoria: Literatura piękna
Kategoria wiekowa: 15-18 lat
ISBN: 9788382031416
Liczba stron: 424
Tytuł oryginału: Uglies

Tagi: dystopia

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Brzydcy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Brzydcy - opinie o książce

Podobno pięknym ludziom łatwiej się żyje. No cóż, w świecie stworzonym przez Scotta Westerfelda na pewno - to przyszłość, w której po 16. urodzinach obowiązkowo każdy członek społeczeństwa trafia pod nóż chirurga plastycznego. Kiedy wszyscy są śliczni, czyt. dokładnie tacy sami, nie ma różnic, nie ma kłótni i żyje się szczęśliwie. Piękna to utopia, prawda?

"Brzydcy" zaoferowali mi więcej niż się spodziewałam. Była i przygoda, i trochę zabawy językiem, futurystyczna zagadkowa rzeczywistość... Moim zdaniem to całkiem porządne science fiction dla młodego czytelnika. Cały czas coś się dzieje, książka mnie ani razu nie znudziła, byłam ciekawa, jak dalej potoczą się losy bohaterów. Powieść porusza ważne kwestie samooceny, dopasowania do grupy czy niezależności, ale jednocześnie nie męczy, nie wykłada niczego w sztywny sposób.

Najwięcej czasu spędzimy z Tally, główną bohaterką, która, trzeba przyznać, idealna nie jest. Popełnia błędy, ze wstydu zaczyna się miotać, zamiast wyznać prawdę itp. W moim odczuciu to było bardzo ludzkie zachowanie, odpowiednie do jej wieku. Podobał mi się cały świat przyszłości ukazany w książce, jestem ciekawa, jakie jeszcze wynalazki na nas czekają w kolejnej części.

Polecam "Brzydkich" przede wszystkim nastolatkom, ale też wszystkim ciekawym fantastyki młodzieżowej, a sama zabieram się od razu za następną część.

Link do opinii

Tally z niecierpliwością wyczekuje szesnastych urodzin, by stać się śliczną. Tego dnia każdy przechodzi skomplikowaną operację, która zmienia go z przeciętnego dzieciaka w doskonałego nastolatka, mieszkającego w futurystycznym raju, gdzie głównym zajęciem jest zabawa...

 

💜💜💜

 

W święcie radykalnego piękna każdy normalny jest brzydki.

 

„Brzydcy” autorstwa Scott Westerfeld.

 

Niesamowicie wciągająca powieść w klimacie dystopijnym.

 

Autor bardzo dobrze wykreował świat ukazujący prawdę o ludziach i o tym, jak siebie postrzegamy. Dzielimy się na brzydkich i pięknych. Każde odstępstwo od normy traktujemy jako coś niewybaczalnego.

 

Nasi bohaterowie żyją, właśnie w takim świecie gdzie ten podział między jednostkami jest jeszcze bardziej podkreślony i gdzie wygląda stanowi główny przelicznik ludzkiej wartości.

 

Charakterystyka postaci okazuje się być na bardzo dobrym poziomie. Zwłaszcza kreacja Tally głównej bohaterki jak i Shay jej nowo poznanej przyjaciółki. Ich postacie zdecydowanie nakręcają większość wątków.

 

Zupełnie tak jak wyczuwalna między słowami tajemnica kryjąca się za prawdą o tym ślicznym społeczeństwie.

 

Ten tom to tak naprawdę dopiero początek i przedsmak całej historii, która wierzę, z kolejnymi częściami rozkręci się jeszcze bardziej.

 

Nie mogę się tego doczekać. Na koniec dodam tylko, że sama książka jest naprawdę pięknie wydana, a to jeszcze bardziej umila, czas czytania .

 

Gorąco polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2022-04-29, Ocena: 5, Przeczytałam,

Kanon piękna zmieniał się na przestrzeni wieków, a poprawianie urody już na stałe weszło do naszego życia. Tu wstrzyknąć, tam odessać. To powiększyć, tamto pomniejszyć. A gdyby ta pójść o krok dalej? Sprowadzić wszystkich do jednego wzorca?

W dystopijnej powieści „Brzydcy” skierowanej przede wszystkim do młodzieży autor porusza problem, z którym boryka się wielu współczesnych nastolatków i młodych dorosłych. Zapatrzeni w idealne ciała idoli bombardujące ich z okładek czasopism i ekranów telewizorów nie czują się dobrze w swojej skórze błędnie zakładając, że tylko zmiana w wizerunku poprawi ich poczucie własnej wartości i postrzeganie przez innych.

W Brzydalowie nastolatkowie od urodzenia wiedzą, że są brzydcy i z utęsknieniem wyczekują szesnastych urodzin, by stać się śliczni. Operacja zmienia ich całkowicie, dostosowując do obowiązujących standardów i otwiera drzwi do Miasta Nowych Ślicznych, w którym trwa wieczna zabawa.

Tally również o niczym innym nie marzy, ale Shay, z którą się zaprzyjaźnia zaczyna zadawać pytania rodzące wątpliwości. A gdyby miały wybór? Mogły dorastać tak jak chcą? Zachować swój wygląd? Tally zostanie postawiona przed trudnym dylematem, a skutki jej decyzji nieodwracalnie wpłyną na znany jej świat.

To opowieść nie tylko ukazująca negatywny wpływ kreowanych standardów urody budzących kompleksy, ale również manipulację na szeroką skalę, która mydląc oczy zapobieganiem aktom rasizmu i uprzywilejowania ładniejszych, skrywa bardzo niskie pobudki.

Bardzo ciekawie i wnikliwie przedstawiony problem, zmuszający do refleksji i zastanowienia się czym spowodowany jest ten pęd ku pięknu i jak bardzo subiektywnym jest zjawiskiem. Bo czy nie piękne jest właśnie to, że się różnimy?

Wartościowa lektura, którą każdy nastolatek powinien nie tylko przeczytać, ale i wziąć sobie do serca. Ciekawa jestem dalszych losów Tally i wykreowanego przez autora świata i na pewno skuszę się na kolejne części serii „Śliczni” i „Wyjątkowi”.

Link do opinii
Avatar użytkownika - jagna1978
jagna1978
Przeczytane:2016-10-11,
Siegnelam po ksiazke zaciekawiona tytylem ,ktory jak sie potem okazalo jest przewrotnie uzyty przez autora.Swiat w ksiazce jest podzielony na dwa przeciwne obozy :brzydkich i slicznych.Kiedy nastolatek konczy 16 lat zostaje poddany metamorfozie po ktorej zmienia sie calkowicei w inna osobe i staje sie śliczny.Świat slicznych rzadzi sie swoimi prawami.Nie ma w nim miejsca na przecietnosc,problemy sa tylko zabawa,przyjemnosc i zero obowiazkow.Tally glowna bohaterka czeka z utesknieniem na swoje 16 urodziny by dolaczyc do slicznych.W jej zyciu pojawia sie Shay -brzydka ,ktora nie chce zostac sliczna i robi wszystko by temu zapobiec.Miedzy nastolatkami zawiazuje sie przyjazn ,ktora jak sie pozniej okazuje przysparza im wielu problemow.Ksiazka jest napisana bardzo prosto ale zarazem ciekawie.Ukazuje swiat gdzie liczy sie tylko wyglad zewnetrzny.Osobiscie polecam wszystkim a szczegolnie nastolatkom ktorzy borykaja sie z zaakceptowaniem swojej wygladu i nadewszystko probuja sie zmienic by zyskac akceptacje innych.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Maryszka
Maryszka
Przeczytane:2014-08-30,
Historia dość niezwykle przedstawiająca przyszłość (parę pomysłów sama chciałabym doświadczyć ;) ). Przyszłość, ale również teraźniejszość. Choć w książce ta granica między grupami społecznościowymi jest oznaczona grubą linią, to tak naprawdę nie różni się od teraźniejszości. Sądzę, iż autor chciał nas czegoś nauczyć, chciał pokazać, do czego dąży rozwój dzisiejszej cywilizacji. Choć książka wydaje się lekka, dla młodzieży - dla mnie jest obiektywnym, a może nawet krytycznym spojrzeniem na to, co się dzieje teraz. Myślę również, że książka mogłaby wzbudzić wiele kontrowersji, wiele wzburzonych głosów, zwłaszcza tych ludzi, którzy dążą wciąż do doskonalenia swojego ciała przede wszystkim. Dodatkowo ukazuje w dość specyficzny sposób drogę dojrzewania oraz dokonywania wyborów i ich konsekwencji. Przedstawia problem poszukiwania własnego miejsca na ziemi i własnego powołania. Polecam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - kalcia1998
kalcia1998
Przeczytane:2014-08-19,
genialna książka, po prostu ją uwielbiam, polecam wszystkich bo warta jest przeczytania. Trzyma w napięciu do końca :)
Link do opinii

Kłamstwa tkały się same, wplatając w swą sieć jak najwięcej nitek prawdy.
Śledząc instagramowe profile pewnych osób, nie raz można nabawić się kompleksów. Piękny wygląd i aparycja to coś czego szukamy u siebie. Powielamy stereotyp piękna. Wykreowanego na potrzeby internetu. Kiedy filtry do zdjęć nie pomagają, zaczynamy szukać inwazyjnych środków tj. Operacje plastyczne. A gdyby tak zostały one wprowadzone jako obowiązkowe?
Książkę podzielę na dwa segmenty.
Fabuła nie jest zaskakująca, a momentami raczej przewidywalna za sprawą głównej bohaterki. Słabo zarysowany jest jej portret psychologiczny, co w takowej książce mogłoby się okazać prawdziwym strzałem w setkę. Moglibyśmy zrozumieć jej sposób działania, a nie tylko pobieżnie, bo tak jest nakazane, ale to ci naprawdę w niej siedzi.
Motyw przewodni książki. Gdybym poleciła tę książkę nastolatkowi, bardziej tej żeńskiej części, może mogłabym tym ukazać im wartość piękna własnego. Nie tego sztucznie wytworzonego, tego naturalnego. Nie ma co szukać ideału w innych, trzeba znaleźć ideał w sobie.
Pióro autorki i styl powieści są bardzo lekkie, dlatego może książka bardziej jest napisana dla młodszej grupy czytelników.
Ja niestety, ale nie jestem w stanie zachwycać się tą powieścią. Momentami czułam się znudzona. Akcja rozgrywa się powoli, bohaterka była osobą denerwującą i mało ludzką. Wszystko jej wychodzi, wszystko jest na jej korzyść. Zbyt mało w niej człowieczeństwa.
Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu @nowabasn. Natomiast Wam polecam wyrobić własne zdanie.

Link do opinii
Avatar użytkownika - mati19195
mati19195
Przeczytane:2022-08-23, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam, 26 książek 2022,
Avatar użytkownika - gemmabe
gemmabe
Przeczytane:2015-01-03, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Inka
Inka
Przeczytane:2014-07-24, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2014-01-23, Przeczytałam,
Inne książki autora
Behemot
Scott Westerfeld0
Okładka ksiązki - Behemot

W alternatywnej przeszłości w Europie wybuchła wojna. Mocarstwa pod przywództwem Niemiec stworzyły armię potężnych bojowych maszyn. Ich przeciwnikami są...

Nieważcy t.1
Scott Westerfeld0
Okładka ksiązki - Nieważcy t.1

Minęło już kilka lat od czasu, gdy zbuntowana Tally Youngblood obaliła uniwersalny porządek brzydkich/ślicznych/wyjątkowych. Pozbawiony dawnych ścisłych...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Szkielet
Janusz Mika
Szkielet
Spotkamy się we śnie
Jolanta Kosowska; Marta Jednachowska
Spotkamy się we śnie
Ocalało pięciu
Holly Jackson
Ocalało pięciu
Opera na trzy śmierci
Sylwia Stano
Opera na trzy śmierci
Zbój
Joanna Jagiełło
Zbój
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Aleksandra Struska-Musiał ;
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Sekrety Białej. Leśniczówka
Agnieszka Panasiuk
Sekrety Białej.  Leśniczówka
Wtem denat
Marta Kisiel
Wtem denat
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy