Ćpuny wojny. Tego nie zobaczysz w relacjach z frontu

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2020-01-29
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

"Jedno jest pewne. Wojna sprawia, że mocniej czuje się życie. I daje nam przekonanie, że jesteśmy wyjątkowi. Nie uwierzę, jeśli któryś z moich kolegów zaprzeczy. Szkoda tylko, że płaci się za to taką cenę."

Zawód reportera wojennego wciąż pozostaje domeną mężczyzn. Mało jest kobiet, które pokazują wojnę na pierwszej linii frontu. Ćpuny wojny to opowieść polskiej reporterki, która przedstawia życie codzienne kobiety korespondenta wojennego bez upiększeń i kompromisów: pęd na lotnisko, łapanie najlepszych połączeń. Szybko, szybciej. Ostrzał, ucieczka, adrenalina. Lajf, zsyłanie materiałów, kolejny lajf, znowu ostrzał. A także brutalna prawda o tym, co dzieje się po powrocie do domu.

Kup książkę Ćpuny wojny. Tego nie zobaczysz w relacjach z frontu

Oglądając telewizyjne relacje z terenów ogarniętych wojną, czytając reportaże dziennikarzy z całego świata, wielu czytelników zastanawia się zapewne nad tym, co autorów zagnało w tak niebezpieczne miejsca? Dlaczego ryzykują własne zdrowie i życie, by zarejestrować kilka krótkich chwil, by opowiedzieć swoim rodakom o tym, co dzieje się na krańcu świata? W Ćpunach wojny raczej nie znajdziemy na te pytania odpowiedzi. Ale dowiemy się wiele o tym, jak wygląda życie reporterów wojennych niejako „od kuchni". Będziemy im towarzyszyć podczas pracy i po godzinach. I dowiemy się, że ich profesjonalizm nie oznacza obojętności na wyrządzaną najsłabszym krzywdę. Wraz z autorką wybierzemy się do Afganistanu i do Gruzji, do Indii i do strefy Gazy. Będziemy próbować zasnąć pod ostrzałem i przedrzeć się przez granicę. Spotkamy się z żołnierzami sił specjalnych i szeregowcami, którzy nie wiedzą nawet, w jakim zakątku świata przyszło im walczyć – i z kim. Poczujemy zapach wojny i odkryjemy, że wszędzie wygląda ona tak samo. Dowiemy się, że świat jest mały, a wojna nigdy nie jest daleko. I że niczego dobrego na wojnie nie można znaleźć. Jest wiele aspektów, którym warto poświęcić uwagę podczas lektury książki Anny Wojtachy. Przede wszystkim powinna być ona lekturą obowiązkową dla wszystkich studentów dziennikarstwa, którzy – jak Wojtacha – ...

Opinie o książce - Ćpuny wojny. Tego nie zobaczysz w relacjach z frontu

Avatar użytkownika - Renata123mala
Renata123mala
Przeczytane:2020-02-18, Ocena: 6, Przeczytałam,

Nie wiem jaka broń będzie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na kije i kamienie"

Albert Einstein

Cześć czołem ❤
Jeśli interesuje Was dobry reportaż, mocny i fachowy przekaz korespondenta wojennego, polecam #annawojtacha #wydawnictwobellona osoby która pracując dla Wiadomości,  Faktów 24, Polsatu w raz ze swą ekipą znajduje się w miejscach pogrążonych wojną która wywołuje w niej adrenalinę, strach, gdzie otaczające ich obrazy rannych, zabitych ludzi, prowadzi do kolejnych materiałów,  kolejnych wywiadów. Można sie zastanawiać nad tym, ile kobieta na takim stanowisku może wytrzymać, odwaga która popycha ją  w gruzy, heroizm dzięki któremu są tam by przekazać informacje o danej sytuacji kraju do mediów, tym bardziej z  zebranych materiałów odnośnie terroryzmowi jako rodzaj współczesnej wojny, jest aktem który napędza machinę organizacji, która zabija w imię idei. Dzięki przedstawionej relacji, staję się świadkiem trudnych wyborów,  umiejętności radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach, gdzie praca, obowiązek staje się pasją, nawet uzależnieniem od wojny.
Ukazane zdjęcia pokazują rzeczywistość ludzi którzy żyją i pragną wolności. Polecam serdecznie.

Kruchy lód
Anna Wojtacha0
Okładka ksiązki - Kruchy lód

Zawód reportera wojennego wciąż pozostaje dziedziną mężczyzn. Mało jest kobiet, które pokazują wojnę z pierwszej linii frontu – Gerda Taro, Lee Miller...

Zabijemy albo pokochamy. Opowieści z Rosji
Anna Wojtacha0
Okładka ksiązki - Zabijemy albo pokochamy. Opowieści z Rosji

Widzisz, Rosja to jest pewien stan umysłu… Może tego nie widać, ale, uwierz mi, jesteśmy potwornie zakompleksionym narodem i to dlatego właśnie z...

Wkładam do szklanki lód i nalewam jacka danielsa, potem colę. Chyba nie ma bardziej uzupełniających się płynów. To połączenie jest perfekcyjne. Siadam w fotelu i patrzę przez okno na rozpościerającą się przede mną łąkę. Słońce już zachodzi, tworząc na niebie różowe smugi. Jest cicho i zaczyna mi to przeszkadzać, wręcz irytować. Drażnią mnie też ludzie i reklamy w telewizji, na których wszyscy zawsze są tacy weseli i uśmiechnięci. Myślę o Gazie. Media już nie huczą doniesieniami stamtąd. Było interesująco, jak się zaczęło, ale teraz zrobiło się to nudne. Tak działają trupokilometry. Nie wiem, kto z nas tak to nazwał. Ale zasada jest bardzo prosta – im dalej, tym news jest mniej newsowy. Wojna w Iraku? Fajna na początku. Potem w zamachu musi zginąć co najmniej sto osób albo polski żołnierz, żeby się tym zainteresować. Koledzy wymyślili nawet żart: „Jak się w końcu mówi: Iran czy Irak?”. Podobnie jest z Afganistanem. Kto wie cokolwiek o tym kraju? Jak wypadłaby uliczna sonda, gdyby zapytać, z jakimi krajami graniczy Afganistan?

Wtulam się w Pawła. Miłość na wojnie ma inny smak. Jest nie tylko spełnieniem i rozkoszą. Jest silną potrzebą, jest odreagowaniem. Jest namiętna do granic, gwałtowna i ostra. Spotęgowana przeżyciami całego dnia. Ekstremalna jak miejsce, w którym jesteśmy. Ludzie szukają nowych doznań, kochając się w windzie czy parku. To się jednak w żaden sposób nie równa z seksem pod ostrzałem. Miłość na wojnie zawsze może być tą ostatnią. Uprawia się ją więc całym sobą, jakby nie miało się na nią już więcej szans.

Więcej cytatów z tej książki
W głębi lasu
Harlan Coben