Czas pomsty

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2019-06-19
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-245-8368-3

Szlachcic Nadolski wraca z wojny w rodzinne strony. Jego dobra są splądrowane, żona i dzieci nie żyją. Wszystkiemu winni są rzekomo Tatarzy, ale Nadolski w to nie wierzy. Próbuje dociec prawdy, by pomścić najbliższych.

Czy przerażające zbrodnie uda się wyjaśnić? Kto spośród bohaterów jest dobry, a kto zły? Kolejne strony dają odpowiedzi na te pytania. Pozwalają też poznać zapomniany skrawek szlacheckiej Rzeczypospolitej, gdzie o sprawiedliwość trzeba było walczyć z szablą w dłoni. I gdzie nadprzyrodzone miesza się z realnym.

Tagi: Fantastyka

Kup książkę Czas pomsty

Czas pomsty Macieja Liziniewicza to solidna powieść historyczna z wciągającą akcją i świetnie zarysowanym tłem wydarzeń. Czas akcji: XVII wiek, nieco wcześniej niż wydarzenia opisane w Sienkiewiczowej „Trylogii”. Miejsce: województwo ruskie. Prowincja. Tereny regularnie nękane najazdami tatarskimi. To właśnie w wyniku jednego z nich szlachcic Żegota Nadolski miał stracić całą rodzinę. Po latach spędzonych na wojnach nasz bohater powraca do spustoszonego folwarku i odkrywa, że prawda o wydarzeniach z przeszłości jest bardziej skomplikowana niż mógłby przypuszczać. Czy uda mu się odnaleźć ludzi odpowiedzialnych za śmierć jego najbliższych? Czy nadejdzie czas pomsty? Warstwa fabularna Czasu pomsty okazuje się bez zarzutu. Intryga autentycznie wciąga, obfituje w zwroty akcji, jednak bez wykraczania poza granice prawdopodobieństwa. Wydarzenia biegną stosunkowo szybko – szczególnie w końcówce akcja nabiera całkiem niezłego tempa i rośnie napięcie. Liziniewicz sprawnie radzi sobie z opisami potyczek, bijatyk i szlacheckich pojedynków, które regularnie powracają w toku opowieści. Momentami bardzo wyczerpująco opisuje zarówno elementy stroju, jak i uzbrojenia. Dzięki takim konkretom powieść mocno zyskuje na wiarygodności. Przekonują portrety bohaterów – mocno doświadczonego przez los szlachcica Żegoty Nadolskiego, jego wiernego sługi – Semka, towarzyszy ...

Opinie o książce - Czas pomsty

Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2021-01-28, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2021,

Oj, brutalna to powieść! A język, choć stylizowany na staropolski, to jednak jakoś dziwnie dużo tu wulgaryzmów. Sama treść jest naprawdę ciekawa, mamy tutaj wiele wierzeń i zabobonów dot. wąpierzy, czarownic itp. Gdyby nie te przekleństwa, dalabym dużo wyższa ocenę.