Gej w wielkim mieście

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2019-05-01
ISBN: 978-83-8147-365-1

Tom 1 cyklu Gej w wielkim mieście

Zabawne, doprawione refleksją przygody geja z małego miasteczka.

Młody gej z prowincji przybywa do stolicy, by rozpocząć studia dziennikarskie. Jest pełen obaw, ale i nadziei na spełnienie swoich najskrytszych marzeń. A marzy przede wszystkim o miłości. Wielkiej, romantycznej, prawdziwej. Bez żalu zostawia za sobą życie w małym miasteczku na wschodzie kraju i zaczyna szukać. Wchodzi w całkiem nowy, pełen pułapek świat. Naiwny, marzący o księciu z bajki nie słucha ani własnej intuicji, ani ostrzeżeń przyjaciółek. Chce kochać i być kochanym. Za wszelką cenę. Czy rachunek za miłość nie okaże się zbyt wysoki?

Tagi: lgbt homoseksualizm

Kup książkę Gej w wielkim mieście

Gejem być   Głównym bohaterem powieści Gej w wielkim mieście jest dwudziestodwuletni chłopak z malej mieścinki na lubelszczyźnie. Dotychczas jego życie układało się raczej nieciekawie. Mieszkańcom prowincji trudno przychodzi akceptacja ludzi odmiennych, w szczególności - homoseksualistów. Jego orientacja seksualna źle widziana jest również w rodzinnym domu. Jeśli dodać do tego fakt, że rodzice są alkoholikami, a brat - młodocianym przestępcą (który, skądinąd, jest lepiej traktowany przez ojca, niż nasz bohater), to - trauma murowana. Chłopak postanawia rozpocząć życie od nowa. Wyrusza więc na podbój wielkiego świata, w którym będzie mógł wystartować z "czystą kartą". Za cel obiera Warszawę, a ściśle mówiąc – Uniwersytet Warszawski. To właśnie na tej uczelni postanawia spełnić jedno ze swoich marzeń i zostać dziennikarzem.   Okazuje się jednak, że rzecz nie jest jednak tak prosta, jaką mogłaby się wydawać. Nasz bohater, pomimo nowoczesnego światopoglądu, wychował się w małym miasteczku, nie może się więc odnaleźć w nowym otoczeniu. Na szczęście, taki stan nie trwa zbyt długo. Nasz bohater powoli nawiązuje nowe znajomości, poznaje również ludzi, którzy nie mają problemu z zaakceptowaniem jego homoseksualizmu. Wszystko idzie więc w jak najlepszym kierunku. Pewnego dnia na drodze chłopaka staje Wiktor. Przystojny i pociągający mężczyzna ...

Świat pędzi do przodu z zadziwiającą prędkością, tak, że niekiedy trudno za nim nadążyć. Siła Internetu sprawiła, że medium to stało się kluczowym środkiem dla większości ludzi, pragnących wyrazić swoje słowa, przemyślenia czy rozważania. Najlepszym na to dowodem jest Mikołaj Milcke, który właśnie w sieci zapoczątkował swoją sławę wpisami na blogu dotyczącymi życia homoseksualisty. Skomplikowane perypetie geja bardzo szybko zyskały duży rozgłos, zjednując sobie coraz większe rzesze czytelników. W końcowej fazie dzięki wydawnictwu Dobra Literatura historia mężczyzny o odmiennej orientacji seksualnej ukazała się również w formie książki zatytułowanej Gej w wielkim mieście. Głównym bohaterem publikacji jest młody, bezimienny, dwudziestodwuletni mężczyzna, który rozpoczyna swoje życie od nowa jako student pierwszego roku na Uniwersytecie Warszawskim. Zostawia on za sobą swój małomiasteczkowy świat Lubelszczyzny, próbując zaaklimatyzować się w stolicy. Mimo początkowych obaw, bez problemu odnajduje się w nowym miejscu, zyskując grono kolegów, koleżanek, a nawet spotyka pierwszą poważną miłość. Wybrankiem serca jest Wiktor - przystojny pół-krwi Hiszpan mieszkający w Polsce. Wszystko zmierza w jak najlepszym kierunku… Teraz rozkoszuję się tym, co się dzieje wokół. Wchłaniam tę atmosferę powoli, delektuję się każdą chwilą. Niestety, prawdziwe życie nie jest ...

"Warszawka" da się lubićMało kto zdaje sobie sprawę z tego, że blogerzy nie są produktem obecnych czasów, a ich prekursorem był niejaki Michel Eyquem de Montaigne. Ten szlachcic, żyjący nieopodal Bordeaux w szesnastowiecznej Francji, był wyjątkowo płodnym twórcą, a jego eseje (czymże innym są blogi?) traktowały o wszystkim, co otaczało go każdego dnia. Ten swoisty ekshibicjonizm, odsłonięcie i próba pokazana światu siebie, swoich opinii, poglądów i przemyśleń (mniej lub bardziej udana), przeniosły się już do świata wirtualnego. Internetowe pamiętniki, krótkie notki bądź obszerne teksty zawieszone w cyberprzestrzeni stały się odbiciem myśli ich autorów, a dla wielu internautów - literaturą, którą można pokochać, znienawidzić bądź obrzucić (oczywiście anonimowo) błotem.Niekiedy zdarza się, że tak jak po dziesięciu latach przygotowań Montaigne wydał swoje eseje, tak i blogerzy zamieniają bity i bajty na zadrukowane stronnice, czyniąc je dostępnymi nie tylko dla użytkowników Internetu, ale i szerokiego grona czytelników. Jak w każdej dziedzinie, spotkać tu możemy bardziej lub mniej udane próby pisarskie, ale są też takie teksty, które zaskakują swoją jakością, dojrzałością, czy znajomością tematu.Wbrew pozorom, nie jest to wywód na temat wpływu nowych technologii na życie początkującego pisarza. Do rozważań skłoniła mnie natomiast książką ...

Opinie o książce - Gej w wielkim mieście

Avatar użytkownika - inthefuturelondo
inthefuturelondo

Fabuła tej książki nie jest jakoś wymagająca. Jest to historia młodego chłopaka, który przyjeżdża na studia do Warszawy. Główny bohater pragnie zostać w przyszłości dziennikarzem i taki kierunek studiów właśnie sobie wybrał. Za sobą zostawił rodzinny dom, w którym spotykał się z niechęcią ojca oraz nadopiekuńczością matki. Ach, no i głupotą i obojętnością ze strony młodszego brata. Chłopak jest gejem, więc z założenia już na dzień dobry, mogą spotkać go różne nieprzyjemne sytuacje.

Jeszcze nigdy nie czytałam książki, w której główny bohater byłby homoseksualny. Owszem, w niektórych młodzieżówkach zdarzały się takie postacie, ale nie były one do końca aż tak pewne swojej orientacji i odkrywały to gdzieś tam dopiero w połowie, czy też na końcu. Tutaj od razu mogę Was odesłać do recenzji dwóch takich książek: Nasz ostatni dzień oraz Raczej szczęśliwy niż nie.
W przypadku tego głównego bohatera wiemy już od samiusieńkiego początku, że jest on gejem i co lepsze: on sam o tym wie i się z tym nie kryje.

Autor zrobił tutaj małe zamieszanie, ponieważ nasz główny bohater nie ma imienia. Czytelnik więc może sam sobie go jakoś nazwać, dzięki czemu lektura tej powieści może być jeszcze przyjemniejsza. Ja z niewiadomych przyczyn utożsamiłam tego bohatera z autorem, Mikołajem Milcke. Nie wiem, czy to dlatego, że nie miałam innego pomysłu, czy tak jakoś wbiło mi się zdjęcie autora do głowy, że widziałam właśnie jego jako głównego bohatera.

Tenże właśnie główny bohater jest naprawdę uroczy. Choć chwilami naiwny strasznie, czym doprowadzał mnie do szewskiej pasji, to jednak było to na swój sposób właśnie urocze. Jest on również porywczy i często działa pod wpływem impulsu, co również mnie dość irytowało. Zaimponowała mi natomiast jego stanowczość w sprawie jego młodszego brata. Tutaj miałam ochotę nagrodzić go ogromnymi brawami, ponieważ mało osób byłoby w stanie powiedzieć do własnej matki to, co powiedział właśnie on. Szanuję.

Jest to historia zabawna. Raczej nie ma miejsca tutaj na jakieś większe dramaty, a jeśli już są, to dosłownie chwilowe. W pewnym momencie autor tak pokręcił całą akcję, że nie wiedziałam już nawet, jak się nazywam. 😂 Na szczęście wyszło mu to tylko na dobre, ponieważ dzięki temu książka nie jest nudna i na jedno kopyto, ale dostarcza przeróżnych emocji.

Co ciekawe, jakieś sto stron przed końcem zrobiło się bardzo poważnie, a akcja zaczęła trzymać w napięciu. Za to właśnie muszę przyznać tej pozycji dość wysoką ocenę. Myślałam, że będzie to taka prosta obyczajówka, która mnie rozbawi, ale nie dość, że zżyłam się z głównym bohaterem, to jeszcze autor ma prawdziwy talent do tworzenia nieoczekiwanych zwrotów akcji, której tutaj, jak na obyczajówkę, nie brakuje.

Jeżeli poszukujecie dobrej książki obyczajowej, która umili Wam letni wypoczynek, to zdecydowanie dobrą decyzją będzie właśnie Gej w wielkim mieście. Ja nie mogę się doczekać kolejnego spotkania z twórczością pana Mikołaja oraz bardzo chcę poznać dalsze losy głównego bohatera.

Młody mężczyzna przybywa do stolicy, gdzie będzie realizował swoje marzenia, został studentem dziennikarstwa. Opuszcza rodzinne miasteczko i rodzinę, bez żalu to wszystko zostawia za sobą. Nie za bardzo będzie miał za czym tęsknić.

Rozpoczyna nowe życie z dala od prowincji. Pada w wir życia studenckiego, zdobywa nowych przyjaciół, bawi się, żyje nadzieją, że podbije stolicę. Marzy, by poznać miłość swojego życia i u jej boku spędzić najszczęśliwsze lata swojego życia. Chce kochać i być kochanym. Poznaje Wiktora, zamożnego geja, z którym próbują stworzyć szczęśliwy związek. Jednak pewne nieporozumienia stają się przyczyną konfliktu i ich rychłego rozstania. Młody się załamuje, nie widzi sensu życia bez Wiktora. Wkrótce – dzięki bytności w wirtualnym świecie - na jego drodze staje Mariusz. Rozpoczyna się nowa znajomość, pełna niesamowitych zawirowań, ale i kłamstw. Partner na każdym kroku oszukuje młodego, jednak on nie zdaje sobie z tego sprawy. Dopiero jak na jaw wyjdą nowe okoliczności, młody zacznie się zastanawiać nad sensem ich związku. Czy ich miłość będzie trwała i związek przetrwa burze z gradem? A gdzie jest Wiktor? Tak bardzo kochał młodego i pozwolił na rozstanie, nie stara się szukać kontaktu z młodym? Tak trudno ich czasami zrozumieć ...

Gej w wielkim mieście to opowiedziana z sarkazmem i wielką dawką ironii historia bezimiennego geja. Można się pośmiać, duża dawka dobrego humoru gwarantowana. Tym bardziej, że bohater ma ogromny dystans do siebie i potrafi się śmiać z samego siebie. Nie jest zadufany w sobie, przeciwnie, jest pełen optymizmu i nadziei na lepsze jutro. Liczy na zrozumienie otoczenia co do jego preferencji seksualnych. Trzeba mieć świadomość, że akceptacja odmienności seksualnej nie jest u nas tak oczywista, zdarzają się ludzie, którzy nie akceptują homoseksualizmu i często nie chcą mieć nic wspólnego z gejami, uważają ich za odmieńców.

Mikołaj Milcke celowo nie nadał bohaterowi imienia. Każdy gej może siebie uczynić bohaterem tej opowieści, wcielić się w skórę bohatera. A czytelnik ma za zadanie zmierzyć się z problemem homoseksualizmu, odpowiedzieć na pytanie, czy akceptuje osoby o innej orientacji seksualnej. Ta powieść uczy tolerancji i wrażliwości, pokazuje, że gej to też człowiek, i zasługuje na szacunek jak każdy inny. Nie wolno nikogo źle traktować tylko dlatego, że jest gejem.

Bohater dopiero wkracza w świat klubów i relacji gejowskich, jest bardzo młody, romantyczny i łatwowierny. Pozwala się oszukiwać i wykorzystywać. Nie potrafi źle oceniać ludzi, zawsze stara się tłumaczyć i wyjaśniać ich złe czy nieprzyzwoite zachowanie. Taka postawa bohatera momentami mnie denerwowała, brakowało w nim pazura, zadziorności i pewnej stanowczości. Takie ciacho to urobienia. Taka niepewna i niezdecydowana postawa będzie przysparzać mu problemów. Ale chyba jest coś z prawdy w tym, że geje to osoby bardzo delikatne i wrażliwe, łatwowierne i łatwe do manipulacji.

„To była nauczka na przyszłość. Coś w rodzaju lekcji. Teraz już wiem, że nie ma ludzi idealnych. Każdy ma jakieś wady i grzeszki. Czasem trzeba przymknąć na nie oko, kocha się przecież nie za coś, lecz mimo czegoś”.

Książkę czyta się bardzo szybko, napisana jest bardzo łatwym i docierającym do czytelnika językiem, jej lektura nie przysparza żadnych trudności, ponosi nas z prądem. Bardzo dobrze się bawiłam, razem z gejami przeżywałam ich wzloty i upadki, uśmiałam się niesamowicie. Kreacja bohaterów bardzo wyrazista i realna, autor nie ubarwia ich w żaden sposób, stawia na normalność i naturalność.

Chociaż powieść jest łatwa w odbiorze, to tak naprawdę posiada drugie dno. Wytrawny czytelnik zauważy, że autor stawia mu wiele pytań, sugestii w sprawie związków i relacji homoseksualnych. Warto zastanowić się chwilę i określić nasz stosunek do homoseksualizmu, czy go akceptujemy czy też uważamy za niszczące zło tego świata.

Polecam, szczególnie na długie i upalne czerwcowe dni, pozwala dobrze się bawić, wprowadza nas w dobry nastrój. A czas przy niej płynie nieubłaganie ...

Ogólnie książka fajna. Chociaż wkurzało mnie zachowanie głównego bohatera, jego niekonsekwencja. Zerwał z Wiktorem przez jedno kłamstwo, nie wysłuchawszy wcześniej jego wyjaśnień. A gdy spotyka się z Mariuszem i ten cały czas go okłamuje ten cały czas z nim jest.
"Gej w wielkim mieście" to powieść o wkraczaniu w dorosłe życie, o zdobywaniu doświadczeń, poznawaniu nowych miejsc, sytuacji i ludzi. Nie jest pozbawiona humoru, naiwności, miłosnych uniesień. Mamy tutaj zagubionego głównego bohatera z rodzinnymi probelami, który przez swoją młodzieńczą naiwność pakuje się w różne kłopoty i nieciekawe sytuacje.
Opowieść o dojrzewaniu, poszukiwaniu miłości i tożsamości.
Ciekawa, przystępna, wciągająca i pouczająca. Wreszcie inna perspektywa!
bardzo ciekawa a momentami nawet zaskakująca - warta przeczytania .
Avatar użytkownika - Barbarka
Przeczytane:2015-05-12, Ocena: 5, Przeczytałam,
Nie w moim typie
Mikołaj Milcke; 0
Okładka ksiązki - Nie w moim typie

Mądry, seksowny i doświadczony – czy na zawsze utracił wiarę w miłość? „Nie w moim typie” to kontynuacja bestsellerowych powieści „Gej...

W głębi lasu
Harlan Coben