Grobowce Atuanu

Wydawnictwo: Książnica
Data wydania: 2011-03-06
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-245-79-358
Liczba stron: 224
Tytuł oryginału: The Tombs of Atuan
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa

Tom 2 cyklu Ziemiomorze

Ocena: 5.26 (23 głosów)

Kontynuacja Czarnoksiężnika z Archipelagu z cyklu Ziemiomorze, za który autorka otrzymała nagrody Hugo i Nebula.

Na wyspie Atuan wciąż rządzą Bezimienni, bogowie sprzed początków świata Ziemiomorza. Ich moc koncentruje się w grobowcach i podziemnym labiryncie. Gdzieś tam ukryta jest połówka pierścienia równowagi, której odnalezienie przywróci pokój i dobrobyt w Archipelagu. W poszukiwaniu pierścienia przybywa na wyspę największy z magów Ziemiomorza, zwany Krogulcem. Czeka go walka z wrogą i potężną mocą o przeżycie i o duszę dziewczynki, która służy Bezimiennym jako ich kapłanka.

Kup książkę Grobowce Atuanu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Grobowce Atuanu

Mała Tenar została odebrana rodzicom. Otrzymuje nowe imię i zostaje kapłanką Grobowców- sanktuarium na wyspie Atuan, gdzie wstpęp mają tylko kobiety i eunuchowie. Spotyka tu intruza, czarnoksieżnika Geda i wspólnie uciekają z wyspy.
Link do opinii
Avatar użytkownika - AMJ1986
AMJ1986
Przeczytane:2016-12-08, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Druga część opowieści z Ziemiomorza przenosi nas w krainę bez mężczyzn, gdzie królują Bezimienni. Nad wszystkim pieczę mają kapłanki, które wybierane są po śmierci poprzedniczek. Najmłodsza nowa kapłanka Grobowców, jednak nie jest oddana swoim zadaniom i gdy w Grobowcach pojawia się mężczyzna zaczyna zmieniać swoje postępowanie, co doprowadzi do wielkich konsekwencji. Magia, przeznaczenie i wspaniałe opisy to wszystko można znaleźć w tej książce.
Link do opinii
Druga część cyklu Ziemiomorza odkrywa przed nami kolejne miejsca w przedstawianym świecie, budując jego obraz bardzo powoli, ale również dokładnie i niezwykle obrazowo. Pomimo że język jest spokojny, czuje się zmiany zachodzące w bohaterach. Uczymy się że przedstawiony świat jest nie tylko niezwykle zróżnicowany, ale również dość brutalny. Muszę przyznać że zazwyczaj spotykam się w literaturze z brutalnością wywołującą we mnie gigantyczny protest, często do tego stopnia ze przeszkadza i to w odbiorze książki, jednak nie tutaj. Ursula Le Guin pisze niezwykle subtelnie, co jest niezaprzeczalnym geniuszem
Link do opinii
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2015-12-14, Ocena: 5, Przeczytałam, z_52 książki - 2015,
Na Atuanie, w podziemnych grobowcach, tkwią Bezimienni. Usługują im kapłanki, z tą główną, odradzającą się wciąż na nowo, poświęcającą się całkowicie pradawnym bogom, związaną z nimi na zawsze, pilnującą skarbów, których nikomu nie wolnooglądać. Kolejną arcykapłanką zostaje Tenar, dziewczynka inna niż wszystkie, niepokorna i chadzająca własnymi drogami. Przygotowywana do pełnienia odpowiedzialnej roli nie do końca zgadza się na swój los i wystarczy mała iskra, by wywołać lawinę zdarzeń, których nikt się nie spodziewał. Taką iskrą staje się wizyta Geda w tajemnym labiryncie, w skarbcu Bezimiennych, przybyłego w poszukiwaniu połówki magicznego pierścienia. Powieść o wielu znaczeniach; o poszukiwaniu siebie, o wolności do samostanowienia, wyzwoleniu się spod narzuconych wierzeń i dogmatów, o odrzuceniu tego, co nas uwiera i niezgodzie na podporządkowanie się cudzym poglądom. To również powieść o dojrzewaniu do podejmowania dorosłych decyzji, o wyborze drogi, która nie zawsze jest prosta i gładka, za to niesie wiele wyzwań i może sprawić znacznie większą satysfakcję. Kolejna świetna rzecz Ursuli Le Guin do wielokrotnego zaczytywania się.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Amarylliss
Amarylliss
Przeczytane:2014-02-21, Ocena: 6, Przeczytałam,
pięknie, tylko trochę mi za mało : )
Link do opinii
Avatar użytkownika - Barbarka
Barbarka
Przeczytane:2013-05-08, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2013 roku,
Dalsze losy Greda i opowieści czasów Ziemiomorza bardzo mi się podobają . Wciągnęła mnie ta trylogia.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Mmyszunia
Mmyszunia
Przeczytane:2020-04-28, Przeczytałam, Mam,

Dobra opowieść. W moim odczuciu sporo ciekawsza niż pierwsza część.

Link do opinii
Avatar użytkownika - AlopexLagopus
AlopexLagopus
Przeczytane:2019-10-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Ogólnie to mi się dość podobała. Fajna przygoda, ciekawe opisy tych wierzeń. Niby krótka, ale wszytko trzyma się kupy. Jedno, co mi nie pasuje, to zakończenie. Byłoby OK, gdybym poznała Tenar w momencie przyjęcia do świątyni. Ale tam na początku była jeszcze jej rodzina. Mogliby im chociaż wiadomość przesłać, że córka już nie jest żywym trupem. ehhh

Link do opinii

Doskonała kontynuacja. Na początku byłam bardzo zdziwiona, iż książka nie jest o Krogulcu, lecz o Tenar. Ona jednak okazuje się potrafi być równie interesującym protagonistą.

Link do opinii
Avatar użytkownika - AsiaSobieraj
AsiaSobieraj
Przeczytane:2018-02-15, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - 22200116Zp
22200116Zp
Przeczytane:2017-11-14, Ocena: 5, Przeczytałam, e-booki, liceum, 2017, do kupienia,

Podejrzanie lekko się czytało, bardziej jak opowiadanko niż osobną powieść. Brakowało mi w tej części większej ingerencji Geda i, co za tym idzie, niekończących się ciągów przygód połączonych z podróżami po całym Ziemiomorzu. Tutaj wydarzyło się niewiele, potraktuję to więc jak wstęp do "Najdalszego brzegu". Mam nadzieję, że się nie zawiodę.

Link do opinii
Inne książki autora
Czarnoksiężnik z Archipelagu
Ursula K. Le Guin0
Okładka ksiązki - Czarnoksiężnik z Archipelagu

Klasyka powieści fantasy! Opowieść o naukach pobieranych przez młodzieńca z wymyślonej krainy u mędrców, którzy posiedli kunszt czarnoksięski...

Inny wiatr
Ursula K. Le Guin0
Okładka ksiązki - Inny wiatr

Mimo powrotu prawowitego króla w Ziemiomorzu nie dzieje się najlepiej. Prosty czarownik Olcha we śnie odwiedza krainę umarłych, suchy ląd, w którym...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Czy mam odczuwać lęk, szacunek i tak dalej dla Boga-Króla? W końcu to tylko człowiek, nawet jeśli mieszka w Awabath, w pałacu na dziesięć mil dookoła i ze złotymi dachami. Ma jakieś pięćdziesiąt lat i jest łysy. Widać to na wszystkich jego posągach. Założę się, że tak jak wszyscy musi sobie obcinać paznokcie. Wiem dobrze, że jest też bogiem. Ale moim zdaniem po śmierci nabierze dużo więcej boskości.


Więcej
Recenzje miesiąca
W głębi lasu
Harlan Coben
W głębi lasu
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Maryla i Debora
Magdalena Mosiężna
Maryla i Debora
Łowca
Agnieszka Pruska;
Łowca
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Oddać serce
Lindsay Harrel
Oddać serce
Pokaż wszystkie recenzje