Hygge. Klucz do szczęścia

Bądź hygge! - bądź szczęśliwy!

Wyobraź sobie, że jest deszczowy dzień, a ty siedzisz w fotelu pod kocem i czytasz książkę. Wyobraź sobie, że jesz kolację przy świecach z przyjaciółmi i świetnie się bawisz. Wyobraź sobie, że siedzisz przed kominkiem z ukochaną osobą, a na zewnątrz szaleje zamieć. To, co właśnie odczuwasz, to hygge.

Hygge jest pojęciem, którego nie da się dosłownie przetłumaczyć na język polski, a które jest jednym z najpiękniejszych duńskich słów. To określenie na uczucie szczęścia, ciepła, komfortu i bezpieczeństwa.

Duńczycy są najszczęśliwszym narodem na świecie. Meik Wiking, autor książki i dyrektor Instytutu Szczęścia w Kopenhadze, przybliża nam duński przepis na szczęście, którym jest właśnie filozofia hygge. Duńczycy cieszą się z drobnostek, żyją wolniej i spędzają dużo czasu z bliskimi. Bo w końcu szczęście to radość z małych rzeczy!

Informacje dodatkowe o Hygge. Klucz do szczęścia:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2016-11-09

Kup książkę Hygge. Klucz do szczęścia

Hygge. Klucz do szczęścia - opinie o książce

Avatar użytkownika - edytadt
edytadt
Przeczytane:2023-04-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Dania - najlepsze warunki życia. Instytut Badań Szczęścia.

Duński przepis na szczęście - filozofia hygge. Duńczycy cieszą się z drobnostek, żyją wolniej i spędzają dużo czasu z bliskimi. Bo szczęście to radość z małych rzeczy!

Hyga? Hhyoogh? Heurgh? Hygge! ,, Tego się nie pisze, to się czuje.''

Hygge - guilty pleasure, piramida Maslowa, fikasne, ubuntu, ho'oponopono, dolce vita, ling liang, slow life, thankful,...? - wiele imion szcześcia?

Dobre jedzenie, świece, kominek, koc = hygge!

Hygge - szczęście, spokój, bezpieczeństwo.

Życie towarzyskie, jedzenie i odpoczynek, składniki hygge.

Proste sytuacje, brak pośpiechu i swojskie otoczenie sprawiają, że czujemy hygge!

Duży plus za publikację autorskich zdjęć w książce!

P.S.:  Patent na zestaw ratunkowy hygge - świetna inspiracja przy robieniu prezentów.

Od kilku lat we wszelkich badaniach nad szczęściem Duńczycy zajmują pierwsze miejsce. Jakim cudem? - można zapytać, skoro w Danii podatki są jednymi z największych na świecie, a pogoda jest do luftu! Ano jakimś! Składa się na nie kilka, kilkanaście elementów, tworzących owo tajemnicze hygge. Dodam, że Duńczycy mają darmowe szkolnictwo wyższe i opiekę zdrowotną, a urlop trwa u nich 5 tygodni!
Autor analizuje filozofię hygge - najważniejsze elementy tworzące klucz do osiągnięcia szczęścia. Zaczyna od światła, a potem rozprawia o byciu razem, napojach i potrawach (są przepisy kulinarne), ubraniach, domu i dizajnie. Zdradza, jak można być hyggeligt poza domem, za małe pieniądze, przez cały rok. Latu poświęca osobny rozdział, tak jak Kopenhadze i Bożemu Narodzeniu - najbardziej hyggelig czas w roku. Przewodnikiem po duńskim szczęściu w pigułce jest Manifest hygge. Ważne są słowniczek i lista życzeń hygge, a nieliczne wyniki badań zaskakują odpowiedziami.
Nawet nie zdawałam sobie sprawy, że czytając tę książkę czy mnóstwo innych, byłam hyggeligt (szczęśliwa). Ubrana na luzie po domowemu, czasami w wełnianych skarpetach, przykryta kocem, z gorącą herbatą w dłoni i czymś słodkim ,,uprawiałam" hygge. Wszystkie te elementy są jego składnikami. Jednak to nie książka czy ciasto są najważniejsze. To poczucie bezpieczeństwa, komfortu, ciepła. To relacje społeczne. Duńczycy bardzo często spotykają się w rodzinnym gronie czy ze znajomymi i wszystko robią wspólnie. To jest ich podstawa bycia szczęśliwymi. Jakie jest hygge? Proste, skromne, niespieszne, nastrojowe, rustykalne. Takie domowe, swojskie, na luzie, bliskie sercu, równe dla wszystkich, przyjazne ludziom i przyrodzie.
Gdy niespiesznie czytałam niniejszy poradnik, już byłam hyggeligt. Delektowałam się słowami i zdjęciami. Atmosfera szczęścia budowana przez autora, poparta przykładami i opowiastkami z jego życia, spłynęła i na mnie. Było mi naprawdę dobrze. W dodatku autor zachęca do osiągnięcia hygge przez wykorzystanie elementów, o których pisze w swojej książce. Zastanawiałam się nad sobą i hygge, które nieświadomie praktykowałam do tej pory. Jednocześnie myślałam nad tym, co jeszcze mogę ,,zaadoptować" od Duńczyków, by być bardziej hyggeligt.
Treść napisana i przekazana w prosty sposób to jedno hygge. Drugie to wydanie tej książki. Okładka zahipnotyzowała mnie niebiesko-złotymi elementami i wspaniałą kompozycją. Jest taka prosta, uporządkowana, kojąca dla oczu, a jednocześnie przyciągająca wzrok. Twarda oprawa i niewielki format również stanowią o jej zewnętrznym pięknie. A w środku przemyślana grafika, dużo ,,szczęśliwych" zdjęć i... mała czcionka. To akurat nie było dla mnie hyggeligt. Wiele rzeczy w tym poradniku zaskoczyło mnie pozytywnie, a może raczej uświadomiło mi to i owo oraz zmusiło do refleksji.
Hygge. Klucz do szczęścia to poradnik o szczęściu w rozumieniu Duńczyków, napisany przystępnie i zilustrowany zdjęciami w stylu slow. W trakcie lektury wprowadza czytelnika w dobrostan, relaksuje i uszczęśliwia, podając przepis na życie w stylu hygge. Pozycja dla każdego, kto ma ochotę zgłębić temat, kto chce być (bardziej) szczęśliwy. Jak wygląda duński przepis na szczęście? Przekonajcie się sami i wprowadźcie jego elementy do własnego życia. Ja tak robię.

Avatar użytkownika - mag-maggie
Przeczytane:2018-08-05, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki w 2018 roku, Mam,
Lykke. Po prostu szczęście
Meik Wiking0
Okładka ksiązki - Lykke. Po prostu szczęście

Nie trudno zrozumieć, dlaczego Dania często jest nazywana najszczęśliwszym krajem na świecie. W Danii ludzie nie tylko mają pracę i zachowują doskonałą...