Invictus

Wydawnictwo: WarBook
Data wydania: 2019-06-19
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788365904409
Liczba stron: 496

Ocena: 5.5 (2 głosów)

Polacy przegrywają Bitwę Warszawską w sierpniu 1920 roku. Pochód bolszewików trwa dalej. Rewolucja ogarnia całą Europę kontynentalną. W końcu, w grudniu 1922 roku utworzony zostaje Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich, obejmujący terytorium od Władywostoku do Lizbony. W uropie tylko Wielka Brytania pozostaje jeszcze krajem demokratycznym.

Stany Zjednoczone pogrążają się w kryzysie, wydatki na armię i flotę zostają zredukowane. Pozostałe środki grupa wpływowych polityków i wojskowych wykorzystuje do budowy - w miejsce standardowych okrętów - największego pancernika w dziejach, okrętu wielokrotnie silniejszego od najsilniejszych pancerników sowieckich. Jego dowódcą zostaje wiceadmirał Frank Bratten, człowiek będący zagorzałym przeciwnikiem budowy wielkiego okrętu.

Jest rok 1941. Sowieci w błyskawicznej kampanii podbijają Anglię, w obronie której Amerykanie tracą większość floty. Kolejnym obiektem agresji będą słabe, skłócone wewnętrznie i rozsadzane przez sowiecką agenturę Stany Zjednoczone. Jedyną nadzieją Stanów Zjednoczonych jest dowodzony przez Franka Brattena USS ,,George Washington", potężny, ale samotny superpancernik. Marynarze nazywają go Invictus, Niezwyciężony.

Czy będzie w stanie przeciwstawić się najpotężniejszej armadzie desantowej w dziejach?

Tagi: Literatura przygodowa - wojna i walka zbrojna

Kup książkę Invictus

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Invictus

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2019-06-30, Ocena: 6, Chcę przeczytać, 26 książek 2019,

 Marcin Ciszewski, nowa powieść wojenna i Wydawnictwo Warbook - oto przepis na literacki bestseller i porywającą sobą bez reszty książkę, która stanie się jednym z najważniejszych tytułów tego lata! I oto dokładnie każde z powyższych słów znalazło swoje potwierdzenie w przypadku premiery powieści "Invictus", która to ukazała się przed kilkoma dniami, i o której to postaram się opowiedzieć nieco więcej w poniższej recenzji.


 Fabuła książka przedstawia nam sobą alternatywną rzeczywistość pierwszej połowy ubiegłego stulecia, gdzie to nie zaistniał "cud nad Wisłą" 1920 roku, w następnie czego Sowieci opanowali całą Europę, włącznie z Anglią. Teraz przyszedł czas na kolejny krok komunistycznej ekspansji - inwazję na Stany Zjednoczone. W tym celu z Europy wyrusza potężna sowiecka armada, której celem jest wschodnie wybrzeże USA. Jedyną szansą na powstrzymanie rosyjskiej floty okazuje się misja przechwytująca nielicznych amerykańskich okrętów, na czele których ma stanąć nowoczesny i największy na świecie super pancernik - "George Washington", zwany przez marynarzy Invictusem. Dowództwo nad okrętem, jak i też całym zespołem przechwytującym, obejmuje weteran walk na morzu - wiceadmirał Frank Bratten, który zdaje sobie doskonale sprawę z tego, że jest to misja samobójcza...


 Marcin Ciszewski powraca tą książką do źródeł swojego pisarstwa, czyli na pole wojennej historii alternatywnej. Powraca w niezwykle widowiskowy, spektakularny, ale też i odważny sposób, umiejscawiając po raz pierwszy akcję swojej opowieści na pełnym morzu. Tym samym nie zaskoczę chyba nikogo stwierdzeniem, iż lektura ta zaserwuje nam sobą fascynujące opisy walki na wodzie, możliwość poznania charakternych i nietuzinkowych bohaterów, elementy narracji szpiegowskiej, jak i również ciekawe odpowiedzi na pytania o to, jak by mógł wyglądać świat bez triumfu polskiego wojska w sierpniu 1920 roku... I choć być może autor nie zgodzi się z tą moją opinią, to jednak nie da się kryć, że na polu wojennej powieści, czuje się on najlepiej!


 Scenariusz opowieści możemy podzielić na dwie główne części, z których pierwsza zapoznaje nas z realiami tego świata, przeszłością głównego bohatera oraz ukazuje sobą przygotowania amerykańskiej flotylli do wyjścia w morze, zaś druga skupia się już tylko i wyłącznie na walce. To dobre rozwiązanie, które z pewnością ułatwia nam odnalezienie się w tej literackiej rzeczywistości, jak i też umiejętnie potęguje napięcie, które ze strony na strony tylko i wyłącznie wzrasta. Jedyną uwagą w tym względzie może być ta, że pierwsza z tych części wydaje się być tu nieco nazbyt rozbudowaną kosztem obrazu samej morskiej walki, co może nieco rozczarować miłośników widowiskowych scen. Sama narracja przedstawia się bardzo udanie, gdy oto poznajemy tę historię z perspektywy głównego bohatera, który relacjonuje nam zarówno przebieg misji, jak i często powraca swoimi wspomnieniami do przeszłości - tak tej w ujęciu polityczno-wojennym, jak i na gruncie swojego prywatnego życia. Duża dynamika wydarzeń, kilka wielkich zaskoczeń,  niepowtarzalny klimat relacji oraz bardzo mocne zakończenie - to wszystko nas tutaj z pewnością nie zawodzi, a wręcz zachwyca w każdym calu.


 Bardzo ważnym elementem tej książki jest z pewnością jej główny bohater - Frank Bratten. To człowiek, który poświęcił wojsku niemalże całe życie, poniósł przy tym wielką i dramatyczną cenę, jak i też spotkał się z niesłusznymi oskarżeniami o doprowadzenie do klęski amerykańskiej floty. Dziś to jednak właśnie jemu zostaje powierzone zadanie ocalenia Stanów Zjednoczonych przed największa klęską w historii tego kraju, gdyż tylko on posiada na tyle duże doświadczenie, by móc temu podołać. To zmęczony życiem, gotowy na śmierć, ale też i pragnący zwyciężyć w tej samobójczej walce człowiek, który przekonuje nas do uwierzenia w to, że jest właściwą osobą na właściwym miejscu. Przekonuje swoją wiedzą, siłą charakteru, jak i też słabościami, które to czynią go bardziej ludzkim. 


 Z pewnością największym wyzwaniem, jakie stanęło tu przed autorem, było ukazanie realistycznej walki na morzu. Walki z udziałem rożnego rodzaju okrętów i samolotów, która będzie nie tylko efektowna dla czytelnika, ale też i jak najbardziej przejrzysta. I muszę przyznać, że Marcin Ciszewski podołał w pełni temu zadaniu, dając nam obraz spektakularnej, popartej wielką wiedzą na temat budowy okrętu, ich funkcjonowania i przede wszystkim możliwości prowadzenia walki, jak i też naprawdę przekonującej do uwierzenia weń relacji o tym, jak mogłoby wyglądać starcie ogromnej sowieckiej flotylli, z niewielkimi siłami USA, których centralnym punktem jest super pancernik, jakiego dotąd świat nie widział. Co do samego Invictusa, to z pewnością zachwyca nas jego szczegółowy opis, możliwości technologiczne i siła ognia, aczkolwiek nadal nie przekonałam się do tego, że nawet tak niezwykły okręt, miałby szansę w starciu z okrętami podwodnymi... Niemniej, miłośnicy morskiej literatury wojennej, będą z pewnością zachwycenie tą lekturą!


 Spotkanie z powieścią "Invictus", przyniosło mi sobą wspaniałą rozrywkę, wielką przyjemność i kilka dni znakomitej zabawy z wojenną powieścią w iście mistrzowskim wydaniu. Przyniosło także pytanie o to, czy książka ta stanowi zamkniętą opowieść, czy też być może powstanie jej kontynuacja. Mam nadzieję, że tak, gdyż w historii tej tkwi wciąż wielki potencjał, który mógłby objawić się nie tylko jedną, ale i kilkoma kolejnymi odsłonami tej opowieści. Tymczasem polecam oczywiście sięgnięcie po ten tytuł wszystkim wiernym fanom twórczości Marcina Ciszewskiego, jak i też sympatykom dobrej, widawskiej i inteligentnej literatury wojennej z najwyższej półki!

Link do opinii
Inne książki autora
Wiatr
Marcin Ciszewski0
Okładka ksiązki - Wiatr

Jakub Tyszkiewicz nie chciał tam jechać. Nadkomisarz wolałby spędzić wolny czas z ukochaną żoną, ale dał się namówić na imprezę na Kasprowym Wierchu. Kiedy...

Krüger. Lew
Marcin Ciszewski0
Okładka ksiązki - Krüger. Lew

Stworzono go, by zadziwiał Świat, lecz on ten Świat postanowił podbić. Inteligentny, bezwzględny, drapieżny. Złodziej. Doskonale przystosowany do czasów...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Znieczulenie
Kamil Wala-Szymański
Znieczulenie
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Dwa królestwa. Jedna krew
Renata Czarnecka
Dwa królestwa. Jedna krew
Klejnot z Bizancjum
Weronika Umińska
Klejnot z Bizancjum
Everest
Sangma Francis
Everest
Infantka
Wojciech Nerkowski
Infantka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy