Italia. Kraina kontrastów i różnorodności. Włochy północne

Inspirująca i pełna emocji opowieść o kraju, który ma niemal wszystko.

Autorka dzieli się doświadczeniami z licznych podróży do Włoch, które sama odwiedza już od ponad dwudziestu lat. Zabiera czytelnika w pasjonującą wyprawę po wyjątkowych i pełnych uroku miejscach, rozpoczynając od majestatycznych Alp przez królewski Turyn, zachwycające jeziora, posiadającą dwa oblicza Wenecję, pachnącą morzem Ligurię, smakowitą Bolonię, malownicze Toskanię, Umbrię i Marche, po wieczny Rzym.

Czy życie w Italii to nieustające dolce vita?

Książka jest mieszaniną przeżyć i spostrzeżeń autorki. Przedstawia też historie jej znajomych mieszkających w różnych częściach północnych Włoch - ich codzienność, realia życia. Wzbogacona została subiektywnie wybranymi historycznymi ciekawostkami i anegdotami o poznanych w podróży ludziach. Ma smak wielu lokalnych kuchni i została przyprawiona szczyptą wyjątkowych adresów kulinarnych. Pokazuje piękno, fascynującą rozmaitość i moc kontrastów tego kraju, dzięki którym odkrywanie Italii staje się niezwykłą przygodą.

Natalia Rosiak- autorka książek oraz jednego z najpopularniejszych blogów podróżniczych w Polsce - italia-by-natalia.pl. Od 2000 roku odkrywa Włochy kawałek po kawałku, coraz bardziej zafascynowana różnorodnością tego kraju. W 2018 roku, po latach łączenia podróżowania i twórczości z działalnością zawodową, porzuciła etat, by spełniać swoje marzenia o życiu, w którym pasja może być pracą.

Informacje dodatkowe o Italia. Kraina kontrastów i różnorodności. Włochy północne:

Wydawnictwo: Luna

Italia. Kraina kontrastów i różnorodności. Włochy północne - opinie o książce

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2023-10-12, Ocena: 5, Przeczytałam,

To moja pierwsza książka o Italii, która zwróciła moją uwagę pysznością na okładce. Sama nigdy tam nie pojadę, gdyż mam choroba lokomocyjną, ale czasami chętnie zgłębiam kraje właśnie pod postacią przeczytanych książek. Ta pozycję napisała autorka jednego z najpopularniejszych blogów podróżniczych w Polsce - italia-by-natalia.pl . Od dwudziestu trzech lat odkrywała Włochy kawałek po kawałku, gdyż była zafascynowana jego różnorodnością. Tak napisała nam książkę, która składa się z szesnastu rozdziałów w których poznamy Turyn, czyli miasto królów i czekolady. Następnie będą Alpejskie krainy piękna, jezioro Garda, czyli śródziemnomorską krainę u podnóża Alp, Wenecję, która umiera, Bolonię, czyli miasto wież i makaronu oraz inne fascynujące miejsca kończąc na Rzymie. Na początku każdego rozdziału opisuje nam swoje spostrzeżenia, wplata urywki z dawnych zapisków dotyczących danych miejsc, oraz możemy zobaczyć zdjęcia, które najlepiej oddają klimat danego miejsca i można by powiedzieć, że mieszkańcy są z nich dumni. Oprócz zdjęć miejsc są również fotografie wspaniałego rejonowego jedzenia. Dowiemy się co się składa na różne kuchnie, gdzie mnie najbardziej zainteresowała bolońska w której główna rolę odgrywa makaron, który jest robiony na bieżąco, nie kupowany gotowy. Do tego wspaniałe dodatki, które dodają nie tylko wyglądu, ale i smaku. W każdym rozdziale przeczytamy najważniejsze rzeczy, które możemy tam spotkać plus wspaniały dodatek, czyli opowieść samej autorki, która tam była i opisywała nam wszystko swoimi słowami. Te momenty ciekawiły mnie najbardziej, gdyż czułam to, co chciała mi przekazać. Jednak kiedy opisywane były konkrety, to czułam jakbym czytała encyklopedię, która nie bardzo potrafiła mnie zainteresować. Zdecydowanie książki podróżnicze mniej mnie ciekawią, jednak jeśli ktoś chciałby zwiedzić te miejsca, to może być wspaniałym przewodnikiem.

Avatar użytkownika - Czytajka93
Czytajka93
Przeczytane:2023-09-21, Ocena: 6, Przeczytałam,

Zapraszam do książki podróżniczej pt. "Italia. Kraina kontrastów i różnorodności" autorstwa Natalii Rosiak.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Luna

Jak myślicie jaką krainą są Włochy? Jakie tajemnice kryją?

Italię poznajemy pełną różnorodności architektonicznej, kulturowej, kulinarnej oraz kontrastów. To podróż po dwudziestu odmiennych krainach połączonych w jedno państwo w Italię. Zaczyna się od Alp, a kończy w Rzymie. Czytelnik odbywa podróż po wyjątkowych i urokliwych miejscach przez Turyn - miasto królów i czekolady, pierwszą stolicę Italii. Miasto wprost urzeka, 14 zamków, pałaców, piękno i przytulność wnętrz, freski, obrazy... Jest wiele historycznych kawiarni, a picie czekolady jest tak popularne jak picie kawy, tradycyjny jest napój piemoncki, trójwarstwowy przysmak bicerin. Malowniczą krainę Alpy poznajmy jako krainę pełną pięknych widoków i cudów natury, krainę jezior. Najgłębsze jezioro Włoch - Como, nad nim malownicze szlaki i punkty widokowe, urokliwe miasteczka. Prawdziwym cudem natury jest jezioro - Garda, największe i jedno z najpiękniejszych jezior Italii. Pełne uroku są alpejskie krainy: Aosta, Trydent i Triest. Poznajemy początki najsłynniejszego miasta na wodzie Wenecję i jej dwa oblicza. Niezniszczalna od ponad piętnastu wieków czy przetrwa współczesne zagrożenia?

Jedno z najpiękniejszych miast Włoch i Europy to Bolonia, ma dwa określenia "Bolonia tłusta" i "Bolonia czerwona". To miasto portyków, wież i makaronu. Poznajemy malowniczą Toskanię, jej skarb Marche - pełen winnic i przepysznych trufli, Umbrię - zielone serce Italii, a na końcu Rzym - cudowny melanż wielobarwności.

Książka dostarczyła mi wiele emocji i wrażeń, krajobrazy pobudzają myśli i zmysły, są oszałamiająco piękne, odmienne od innych. Różnorodność i regionalność Włoch oraz poszanowanie tradycji sprawia, iż ten kraj się rozwija, przyciąga turystów, zachwyca sztuką, architekturą, jedzeniem. Dzięki autorce Natalii Rosiak odkryłam tradycję i zwyczaje, niepowtarzalny klimat kultowy i historyczny tajemniczych Włoch. Italia ma wszystkie pejzaże ziemi jest sublimacją świata. Autorka Natalia Rosiak w lekturze opisuje własne doświadczenia z licznych podróży do Włoch od ponad dwudziestu lat, przekazuje czytelnikowi cenne źródło wiedzy, pozwala bliżej poznać kraj - Italię, jego historię, sekrety włoskiej kuchni. Przedstawia historie znajomych mieszkających we Włoszech, którzy opowiadają o swoim życiu. Ciekawa jest forna i sposób ujęcia tematu gratuluję autorce Natalii Rosiak.

P. S.

Książka zawiera przepiękne fotografie, które doskonale obrazują różnorodność tej cudownej krainy. Jest też bardzo ładnie wydana przez Wydawnictwo Luna. Polecam 🔥 wszystkim tę niezwykłą książkę.

Avatar użytkownika - brunetkabooksrec
brunetkabooksrec
Przeczytane:2023-06-17, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

Lubicie podróżować i czytać książki o podróżach?

Zbliżają się wakacje więc może macie ochotę wybrać się do Włoch?

Autorka bloga @italia_by_natalia pomoże Wam i udzieli inspirujących wskazówek. Możliwe, że tak jak ja zachwycicie się miejscami pokazanymi oczami autorki. Razem z autorką miałam okazję wybrać się w niesamowitą podróż po Włoszech. Autorka w bardzo urzekający sposób pokazuje i opisuje nam życie codzienne ludzi mieszkających w tych pięknych miejscach. Opowiada nam o miejscach, które zwiedziła. Dzieli się z nami swoimi przeżyciami, historiami ludzi poznanych w podróży, smakami kulinarnymi Włoch.
Urzekające zdjęcia przedstawiające piękne góry jeziora, wzgórza pełne winnic i zamków, miasta, zabytki, wyspy, turkusowe morze. To wszystko ogromnie zachęca do podróży do Włoch.
Urzekająco, malowniczo i smacznie. Nic tylko spakować się i wybrać się na urlop wakacyjny.
Jeśli lubicie podróżować i podziwiać magiczne widoki to czeka Was wyjątkowa i niepowtarzalna przygoda.
Lekki styl i przyjemne pióro autorki sprawia, że książkę czyta się szybko.

Bardzo wciągająca. Jestem zachwycona!

Polecam gorąco!

BRUNETTE BOOKS

Avatar użytkownika - Damaczytasama
Damaczytasama
Przeczytane:2023-06-04,

Miałam przyjemność kilka razy odwiedzić Włochy i choć wiele wspomnień z tamtych podróży z czasem się zatarło, niektóre z nich wciąż powracają, przenosząc mnie do magicznych miejsc pełnych gorącego słońca, cudownych zapachów i smaków.

Aby odświeżyć moją pamięć i wypełnić luki, sięgnęłam po książkę Natalii Rosiak, autorki bloga Italia by Natalia. "Italia. Kraina kontrastów i różnorodności" to barwna opowieść o północnych Włoszech. Wraz z autorką wyruszamy w podróż, rozpoczynając w Turynie i kończąc w Rzymie, odwiedzając po drodze takie miejsca jak Wenecja, Bolonia, Florencja, Marche i Umbria.

Nie jest to typowy przewodnik dla turystów. To zbiór zapisków z licznych podróży, które Natalia odbyła na przestrzeni kilkunastu lat.

Autorka dzieli się swoimi emocjami i wrażeniami, prezentując fascynujące miejsca, które sama odkryła. Podpowiada, gdzie można delektować się dobrą kuchnią, dobrym winem, gorącą czekoladą lub aromatyczną kawą.

Opisuje zwyczaje i tradycje, które powstały wieki temu, ale wciąż są pielęgnowane przez Włochów. Przybliża nam również historię tego kraju.

Książkę wzbogacają rozmowy z mieszkańcami Italii oraz przepiękne fotografie.

Natalia w swoim dziele zachwyca się pięknem i bogactwem kraju, ale nie unika również wymienienia rzeczy, które ją drażnią i irytują.

"Italia. Kraina kontrastów i różnorodności" ożywiła moją tęsknotę za tym krajem. Może w październiku będę miała okazję tam powrócić. Trzymajcie za mnie kciuki!

Gorąco polecam tę książkę wszystkim miłośnikom podróży, bez względu na to, czy preferują małe czy duże, krótkie czy długie, zaplanowane czy spontaniczne.

Włochy to taki kraj, który pragnie odwiedzić wielu turystów, jedni ze względu na miasta takie, jak Rzym, Wenecja czy Toskania, a inni ze względu na kuchnie, a jeżeli są jeszcze jakieś osoby, które nie są zakochane w tym kraju, to zdecydowanie ta książka to zmieni.
Italia kraina kontrastów i różnorodności to książka, która sprawia, że pragniemy znaleźć się w tych miejscach, które widzimy na zdjęciach, czytając, chłoniemy każde zdanie, ponieważ dzięki temu czujemy, chociaż namiastkę tego klimatu. Natalia Rosiak pokazuje Włochy Północne swoimi oczami, daje dobre rady, opisuje historie swoich znajomych oraz spotkanych w podróży osób, pokazuje piękne widoki i daje namiary na miejsca, w których można dobrze zjeść.
Czytając, mamy wrażenie, jakby opowiadała nam to wszystko dobra znajoma, a nie jakbyśmy to wszystko poznawali z książki, także jest to duży plus. Poznając książkę zdanie po zdaniu widać, jak wiele w nią zostało włożone pracy, zdecydowanie czuję się tę pasję, zaangażowanie, ciepło i chęć pokazania tego kraju od najlepszej strony i tej najbardziej wartościowej, tak, żeby wszyscy, którzy jadą tam na krótki urlop, nie przegapili najważniejszych punktów wartych zobaczenia.
Przewodnik jest dość obszerny, ale mamy w nim bardzo dużo zdjęć i cytatów, więc tak naprawdę tekst nas nie przytłacza, chociaż opowieści są tak ciekawe, że czyta się je z przyjemnością. Autorka wszystko opisuje tak pięknie, że można oderwać się od codzienności i myślami przenieść się w te wspaniałe miejsca, ja na razie przenoszę się tam tylko marzeniami, ale cały czas mam nadzieję zobaczyć to wszystko na żywo.

Avatar użytkownika - z_ksiazka_w_plec
z_ksiazka_w_plec
Przeczytane:2023-05-28,

Uwielbiam podróże i dlatego gdy tylko trafi w moje ręce jakaś literatura podróżnicza to rzucam wszystko by zanurzyć się w niej i przenieść się w miejsca, w których byłam lub zamierzam być. I jedną z takich książek jest powieść Natali Rosiak, autorki popularnego bloga Italia by Natalia.

„Italia. Kraina kontrastów i różnorodności” to książka, która zabrała mnie do Włoch. Do kraju, który ma nie mniej ciekawa i burzliwą historię niż Polska. Do kraju, który jest bardzo różnorodny pod względem architektury, kulinarnym, społecznym, kulturowym i obyczajowym. Autorka podkreśla, że jej książka nie ma charakteru przewodnika, ale bardziej opowieścią o miejscach jej najbliższych oraz o doświadczeniach jakie miały na nią wpływ. Jest to mieszanka przeżyć i spostrzeżeń oraz historii zarówno Włoch jak i poznanych ludzi.

Swoją podróż na łamach stron książki rozpoczniemy w pięknych Alpach, od Turynia, miasta czekolady i królów. Autorka zabierze nas do kościoła San Lrenzo oraz do Ogrodów Palazzo Reale. Zachwycimy się pięknymi jeziorami, widokami z Dolomitów oraz poczujemy klimat małych miasteczek. Poznamy dwa oblicza Wenecji oraz miasto makaronów, Bolonię. Podążymy szlakami Pięciu Krain. Odwiedzimy Florencję, Toskanie, Sienię, Ubrię a na końcu Rzym.

Autorka w 16 rozdziałach oddała klimat każdej części Włoch. Książka posiada liczne ilustrację, przedstawiające zarówno krajobrazy jak i architekturę. Pani Natalia w niezwykły sposób przenosi czytelnika do Włoch i ukazuje obyczaje, zwyczaje i sporą dawkę historii o tym kraju. Nie braknie tutaj również zapachów kwiatów jak i różnych potraw.

Chociaż nie jest to przewodnik to książka na pewno może zainspirować do zwiedzenia tego kraju. A dla tych, którzy kochają ten kraj, jest na pewno narzędziem do poszerzenia wiedzy w Włoszech i Włochach. Bowiem książka zawiera wiele ciekawostek i anegdot. Jeśli lubicie podróże i literaturę tego gatunku to „Italia. Kraina kontrastów i różnorodności” bardzo polecam!

Avatar użytkownika - yoloczytam
yoloczytam
Przeczytane:2023-06-19, Ocena: 6, Przeczytałem,

"ITALIA KRAINA KONTRASTÓW I RÓŻNORODNOŚCI" - Natalia Rosiak, autorka bloga Italia by Natalia, zabiera nas w podróż pełną kontrastów i różnorodności w swojej książce. Jednak ta książka nie jest typowym przewodnikiem turystycznym. Zamiast tego, w szesnastu ciekawych rozdziałach, Natalia opowiada nam o miejscach bliskich jej sercu i dzieli się swoimi doświadczeniami z podróży po pięknych zakątkach Włoch.

W tej książce znajdziemy opisy nie tylko znanych atrakcji turystycznych, ale również tajemnicze góry, miasta pełne sztuki, historyczne zabytki, malownicze wyspy, turkusowe morze, a nawet kilka aktywnych wulkanów. Natalia z wielką pasją oddaje atmosferę każdego miejsca, przekazując nam nie tylko wiedzę historyczną i geograficzną, ale także emocje i wrażenia, jakie sama tam przeżyła. Jej piękne opisy i barwne narracje ożywiają te miejsca przed naszymi oczami, zapraszając nas do włoskiej przygody.

Co wyróżnia tę książkę? To sposób, w jaki Natalia skupia się na życiu codziennym mieszkańców tych miejsc. Poznajemy ludzi, których spotkała w swojej podróży, słyszymy ich historie i dowiadujemy się o ich zwyczajach i tradycjach. To daje nam wyjątkową perspektywę na to, jak wygląda prawdziwe włoskie życie, poza turystycznymi szlakami. To spotkanie z lokalną społecznością sprawia, że czujemy się bardziej związani z odwiedzanymi miejscami i otwieramy się na nowe doświadczenia.

W książce nie brakuje także opisów kulinarnych, które są nieodłączną częścią włoskiej kultury. Natalia dzieli się z nami smakami, które odkryła podczas podróży, podpowiada najlepsze restauracje i rynki, gdzie można spróbować lokalnych specjałów.

Ilustracje w książce są absolutnie wspaniałe i zachwycające. Przepiękne obrazy przenoszą nas w świat włoskich krajobrazów, architektury i atmosfery. Są one nie tylko pięknym uzupełnieniem tekstu, ale również zachęcają nas do własnych podróży.

Po najnowszej książce Natalii Rosiak "Italia. Kraina kontrastów i różnorodności. Włochy północne" chętnie odwiedziłabym opisane regiony. Dzięki wspaniałym fotografią czułam się jakbym tam była. Autorka dzieli się z nami swoimi wspomnieniami z pobytu we Włoszech. Przez ponad dwie dekady odwiedziła mnóstwo znanych i mniej znanych miasteczek. Wie, w których miesiącach najlepiej udać się w tamte rejony, żeby przeżyć niezapomniane chwile. Poznała mnóstwo ludzi. Smakowała ciekawe i mniej ciekawe potrawy. Po ich opisach robiłam się strasznie głodna. Chętnie spróbowałabym między innymi: lodów o smaku wina Brunello do Montalcino, deski serów, lazanii z truflami i spaghetti alla chitarra z mulami. Oczywiście z przyjemnością napiłabym się gorącej czekolady w Turynie i posmakowałabym win w Toskanii.
Natalia Rosiak tak to wszystko pięknie opisała, że aż chce się tam jechać.
Poznałam historie między innymi: Turynu, Rzymu, Wenecji, Florencji oraz Toskanii.
Jestem zachwycona tą książką. Przeniosła mnie w całkiem inny świat.
Ten reportaż przeczytałam jednym tchem. Nie mogłam się od niego uwolnić. W głowie mam zdjęcia, które tutaj zobaczyłam.
Chętnie zwiedziłabym Rzym, Toskanię i Florencję.
Dziękuję autorce, że się z nami podzieliła swoją wiedzą na temat Włoszech północnych. Dzięki niej wiem, w których regionach można zjeść coś dobrego i co warto zwiedzić / zobaczyć.
Natalia Rosiak uświadomiła mi, że najlepiej pojechać do Włoch na własną rękę. Wtedy można zwiedzić wszystko w swoim tempie i odwiedzić takie regiony, jakie tylko dusza zapragnie. Oczywiście ze zdrowym rozsądkiem.
We Włoszech, jak i na całym świecie spotkacie ludzi miłych, uczynnych, oraz takich, którzy będą chcieli na was zarobić i was oszukać. Warto mieć oczy szeroko otwarte.
Jeżeli kochacie Włochy tak samo jak Natalia Rosiak, to koniecznie przeczytajcie jej książkę "Italia. Kraina kontrastów i różnorodności. Włochy północne".
Możecie również odwiedzić jej bloga Italia by Natalia.
Mam cichą nadzieję, że autorka kiedyś napisze książkę o Włoszech południowych.
Ps.
Najedzcie się przed czytaniem tej książki. Autorka opisuje tutaj tyle jedzenia, że aż ślinka cieknie. Niektóre potrawy uwieczniła na zdjęciach, które nam udostępniła.
Z czystą przyjemnością polecam tę książkę.

Ps. 2
Jeżeli szukacie dobrego prezentu, to ta książka idealnie się do tego nadaje. Każdy, kto ją dostanie, będzie zadowolony.

Ps. 3
Warto czytać literaturę, która wzbogaca naszą wiedzę.