Jak zawsze

Ocena: 4.68 (28 g這s闚)

Bywaj ma鹵e雟twa zbudowane na przyja幡i, na czu這軼i, na porozumieniu dusz. Zwi您ek Gra篡ny i Ludwika zawsze nap璠za豉 nami皻no嗆. Dlatego co roku uroczy軼ie 鈍i皻uj rocznic wieczoru 1963 roku, kiedy pierwszy raz rzucili si na siebie, aby uprawia seks. To zawsze dzie podsumowa, planów i – coraz bardziej – po瞠gna. W dniu, kiedy celebruj okr庵陰 pi耩dziesi徠 rocznic, on jest po osiemdziesi徠ce, ona tu przed. Czy co jeszcze ich czeka?

Smutek jak zawsze zwalczaj nami皻no軼i, aby rano ku swojemu zdumieniu obudzi si w swoich m這dych cia豉ch, z powrotem w roku 1963. W Polsce, w której zamiast Pa豉cu Kultury i Nauki jest wie瘸 przyja幡i polsko-francuskiej, Warszawa jest w 軼is造m sojuszu z Pary瞠m, a Edward Gierek to porywaj帷y t逝my opozycyjny polityk. Czy bohaterowie powtórz swoj mi這嗆? Czy pójd innymi drogami? Jak wykorzystaj swoj wiedz ludzi z XXI wieku? I jakie ciemne strony kryje w sobie ten 鈍iat, pozornie tak lepszy od naszej historii Polski?

"Jak zawsze" to pe軟a humoru powie嗆, zabawa w histori alternatywn i 獞iczenie praktyczne z powiedzenia "gdyby m這do嗆 wiedzia豉, gdyby staro嗆 mog豉". To opowie嗆 o tym, czy potrafimy wykorzysta drug szans i oszuka los. Czy mo瞠 jeste鄉y skazani na "jak zawsze"?

Informacje dodatkowe o Jak zawsze:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2017-11-08
J瞛yk orygina逝: polski
T逝maczenie: brak

wi璚ej

Kup ksi捫k Jak zawsze

Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Dodaj cytat

Zobacz tak瞠

Jak zawsze - opinie o ksi捫ce

Avatar u篡tkownika - MonikaOlga
MonikaOlga
Przeczytane:2019-03-10,

Gdyby tak móc cofn望 czas… Dosta od losu, wszech鈍iata, Boga jeszcze jedn szans na prze篡cie swojego 篡cia. Niekoniecznie ca貫go, ale tak z pi耩dziesi徠 lat to ju jest co. Gdyby tak obudzi si o pi耩dziesi徠 lat m這dszym, ale z ca造m baga瞠m do鈍iadcze… Taka heca przytrafi豉 si Gra篡nie i Ludwikowi, którzy z 2013 roku przenie郵i si do roku 1963. Pocz徠kowo oszo這mieni, nawet raczej przera瞠ni, 瞠 oto umarli i to ju koniec. Koniec ich pi耩dziesi璚ioletniej wspólnej przygody, która zacz窸a si od ó磬owych igraszek i na nich sko鎍zy豉. Mo積a rzec, 瞠 historia zatoczy豉 ko這.

Po pierwszym szoku, nadal nic nie rozumiej帷y, doszli do wniosku, 瞠 jednak nie umarli, tylko … przenie郵i si w czasie. Taka niespodzianka. Razem z bohaterami poznajemy ten stary nowy 鈍iat. Stary, bo to w ko鎍u rok 1963. Nowy, bo to zupe軟ie inna rzeczywisto嗆. Inna Warszawa. Inna Polska. Jak w tym wszystkim odnajdzie si Ludwik (psycholog) i Gra篡na (pedagog)? Czy tym razem te prze篡j wspólnie pó wieku? W ko鎍u nie by這 im ze sob tak 幢e. Wiadomo, jak zawsze. Raz lepiej, raz gorzej. Czy uda im si nie pope軟i ponownie tych samych b喚dów? Czy b璠 podejmowa inne decyzje? Czy tym razem postawi na spontaniczno嗆 i ch耩 prze篡cia przygody (to odwieczne pragnienie Gra篡ny) czy tak jak zawsze zwyci篹y zdrowy rozs康ek i zachowawczo嗆 Ludwika? Czy wspólnie b璠 ratowa 鈍iat? W ko鎍u z tak wiedz mog niejedn dziedzin 篡cia zrewolucjonizowa nieco szybciej… Czy zbij fortun? W ko鎍u kilka patentów mog przypisa sobie… Czy zmieni bieg historii?

W ko鎍u w nowym 1963 roku nie ma w Polsce komuny, tylko do嗆 mocny sojusz Polski z Francj. Czy teraz jest lepiej? Hmmm… Jest jak zawsze. Jak zawsze Polska jest zale積a od silniejszego sojusznika. Jak zawsze Polska wi璚ej daje, ani瞠li otrzymuje. Jak zawsze Polska walczy na nie swojej wojnie. Ot, taka ironia losu. A mo瞠 w豉郾ie taki zawsze ju b璠zie los Polski?

Nie mog przemilcze motywu Warszawy, któr wykreowa autor na kartach swojej powie軼i. To jest zupe軟ie inna Warszawa. Nie ma Pa豉cu Kultury, za to jest Gniazdo, zwane powszechnie przez mieszka鎍ów stolicy Kurnikiem. W tej nowej Warszawie jest Rezerwat. Rezerwat to fragment Warszawy, który po wojnie nie zosta odbudowany. Ca造 czas mia przypomina, co zosta這 z miasta, które podj窸o walk zbrojn z okupantem. Zosta tylko gruz i zgliszcza. Szkoda tylko, 瞠 z tego Rezerwatu uczyniono atrakcj turystyczn z kramami sprzedaj帷ymi breloczki z gruzem.

Przyznam szczerze, 瞠 bardzo polubi豉m Gra篡n. Zreszt ju od pierwszych stron powie軼i autor da do zrozumienia, 瞠 b璠ziemy mieli do czynienia z babeczk inteligentn, posiadaj帷 niesamowite poczucie humoru i ci皻 ripost. Rewelacyjnie komentowa豉 (nie zawsze na g這s) otaczaj帷 j rzeczywisto嗆. Pe軟a werwy, ciesz帷a si znów swoim pi瘯nym, j璠rnym, m這dym cia貫m nie mia豉 zamiaru traci 篡cia, bo drugi raz taki fart mo瞠 jej si ju nie przydarzy.

"Jak zawsze" to rewelacyjna powie嗆, w której nie brak ironii (przechodz帷ej w cynizm), inteligencji, 鈍ietnych dialogów b康 monologów. Barwni bohaterowie, ciekawa fabu豉, s這dko-gorzka wiwisekcja (i bohaterów, i kraju naszego kochanego). Czegó chcie wi璚ej? To ksi捫ka, do której b璠 wraca z wielk przyjemno軼i.

Avatar u篡tkownika - monweg
monweg
Przeczytane:2018-06-22, Ocena: 5, Przeczyta豉m, Mam, czytam regularnie, Egzemplarz recenzencki,

Zygmunt Mi這szewski, pisarz uniwersalny. Z powodzeniem porusza si po ró積ych gatunkach literackich. Krymina – trylogia z Teodorem Szackim (Uwik豉nie, Ziarno prawdy, Gniew), horror – Domofon, ksi捫ka dla dzieci –Góry 痂ijowe, powie嗆 sensacyjno-przygodowa – Bezcenny… i opowiadania. Co tu du穎 gada, czego si nie dotknie, zamienia si w z這to. Mi這szewski jest cz瘰to nagradzanym pisarzem. Na swoim koncie ma m. in. Nagrod Wielkiego Kalibru czy Paszport Polityki. Jego ksi捫ki ukaza造 si równie za granic, przet逝maczone na kilkana軼ie j瞛yków.

Mia豉m ju do czynienia z twórczo軼i Mi這szewskiego. Przeczyta豉m trylogi kryminaln z prokuratorem Szackim w roli gównej oraz powie嗆 Bezcenny. Przyznam, 瞠 by豉m bardzo zaskoczona jego now ods這n. Autor kryminaów i komedia romantyczna? Ale do tego stopnia podoba造 mi si wcze郾iejsze jego ksi捫ki, 瞠 i tej postanowi豉m da szans. Czy dobrze zrobi豉m?

Gdyby mo積a by這 prze篡 swoje 篡cie jeszcze raz… Komu nie zdarzy這 si nigdy o tym pomy郵e. Ja my郵a豉m wielokrotnie. I nawet wiem (gdybym mia豉 tak mo磧iwo嗆) w którym momencie 篡cia chcia豉bym si wtedy znale潭. Jestem pewna, 瞠 wiele decyzji i spraw za豉twi豉bym inaczej. Oczywi軼ie my郵 tutaj o tym 瞠by przenie嗆 si, ale z tym rozumem, który mam teraz. Ale, ale, na pewno zastanawiacie si dlaczego o tym pisz. W takim razie do rzeczy.
Zawsze si bronisz przed przesz這軼i, uciekasz do przodu. A to przesz這嗆 decyduje o tym, kim jeste鄉y i kim b璠ziemy, czy to ci si podoba, czy nie.
Jak zawsze to historia Gra篡ny i Ludwika, ma鹵e雟twa z pi耩dziesi璚ioletnim sta瞠m. Po upojnej nocy rocznicowej wspomaganej koronkow bielizn i viagr, obudzili si w zupe軟ie innej rzeczywisto軼i. Dos這wnie. Przenie郵i si pi耩dziesi徠 lat wstecz do roku 1963. Ale ta Polska sprzed pó wieku prawie w niczym nie przypomina tej, w której ju by這 dane im 篡. Znale幢i si w alternatywnej wersji 鈍iata. Przesz這嗆 jeszcze raz, daje im szans na zmiany. Jak si w niej znajd?

Komedia ironiczno-romantyczna o narodzie, który dostaje szans prze篡cia jeszcze raz swojej historii, ale jak瞠 ró積ej od tej, któr znamy z podr璚zników i lekcji. Polska przedstawiona w krzywym zwierciadle, zniekszta販ona. Nic nie jest takie, jakim by這 kiedy. Nie ma „sojuszu” ze Zwi您kiem Radzieckim, a na czele pa雟twa stoi Eugeniusz Kwiatkowski. Mi這szewski z tej opowie軼i wychodzi obronn r瘯 i nie mo積a odda mu tego, 瞠 jest 鈍ietnym obserwatorem i krytykiem zjawisk spo貫cznych.
Przesz這嗆 jest wszystkim, przysz這嗆 to zbiór pobo積ych 篡cze i zazwyczaj chybionych wyobra瞠.
Najnowsza powie嗆 Mi這szewskiego 鈍ietnie wpisa豉 si w mój nastrój i w pogod za oknem. Lekko napisana historia dwójki ludzi w podesz造m wieku, ale w m這dych i j璠rnych cia豉ch, z histori i Warszaw w tle. Ksi捫ka zmusza czytelnika do refleksji nad przysz這軼i, przesz這軼i, rzeczywisto軼i. Pomys這wa opowie嗆, napisana dowcipnie, ale i prowokacyjnie. Wida, 瞠 autor sam poczu si w tym nowym dla siebie gatunku, jak ryba w wodzie. I to si czuje, czytaj帷.

Moje kolejne spotkanie z twórczo軼i Zygmunta Mi這szewskiego uwa瘸m za udane i godne polecenia. Ciekawi bohaterowie, interesuj帷a historia, Warszawa przedstawiona tak, jakby si ja ogl康a這 w豉snymi oczami. Uwa瘸m, 瞠 po Jak zawsze mog si璕n望 nie tylko liczni wielbiciele jego talentu. JAK ZAWSZE polecam gor帷o.

Szczerze to nie rozumiem zachwytów nad t ksi捫k. Jasne, 瞠 to rzecz gustu a o gustach si nie dyskutuje. Przem璚zy豉m do 281 strony i dalej ju tylko kartkowa豉m, 瞠by jak najszybciej sko鎍zy czyta ksi捫k. Jako wcale mnie nie porwa豉 a motyw 70 -latków, próbuj帷ych uprawia sex jest dla mnie niesmaczny, wr璚z 瞠nuj帷y. Moim zdaniem autor lepiej zrobi, je郵i wróci do pisania kryminaów z Szackim. Na tym polu sz這 mu zdecydowanie lepiej.

Avatar u篡tkownika -

Przeczytane:2018-01-31,

My郵, 瞠 warsztatu tak uznanego pisarza nie ma co ocenia, bo zrobi這 to ju wiele m康rzejszych ode mnie osób. Powiem tylko, 瞠 "Jak zawsze" to naprawd dobra i bardzo ciekawa powie嗆. Z miejsca pokochacie gówn par bohaterów, a nie mniejszym uczuciem obdarzycie alternatywn Warszaw. Polecam!

Wi璚ej: https://poppapraniec.blogspot.com/2018/01/jak-zawsze-to-rodzajowa-odskocznia.html

Avatar u篡tkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2017-11-12, Ocena: 6, Przeczyta豉m,

Uwielbia豉m seri z Szackim, wi璚 niecierpliwie czeka豉m na kolejn ksi捫k Mi這szewskiego. Mia豉m wielkie oczekiwania - i nie zawiod豉m si. Autorowi uda這 mi si mnie zaskoczy tematyk, tak odbiegaj帷 od dotychczasowych ksi捫ek. Ale styl pozosta niezmienny - 鈍ietnie si czyta, ksi捫ka wci庵a czytelnika od pierwszej linijki.

Trudno jest napisa recenzj tej ksi捫ki, nie psuj帷 przy tym efektu zaskoczenia innym czytelnikom - powiem wi璚 tylko, 瞠 Mi這szewski ukazuje alternatywn wersj historii powojennej Warszawy i pewnej pary, która na pocz徠ku ksi捫ki 鈍i皻uje pi耩dziesi徠 rocznic 郵ubu (za opis poranka staruszka autorowi nale篡 si literacki Oscar!!!).

Polecam wszystkim lubi帷ym niebanalne lektury.

Avatar u篡tkownika - kofeinowe_ksiazk
kofeinowe_ksiazk
Przeczytane:2024-01-03, Ocena: 4, Przeczyta豉m, Mam,

Zygmunt Mi這szewski jest pisarzem i wsp馧autorem scenariuszy, najwi瘯sz popularno嗆 zdoby trylogi kryminaln o prokuratorze Teodorze Szackim, laureat wielu nagr鏚, w tym Nagrody Wielkiego Kalibru oraz Paszportu Polityki.
"Jak zawsze" to opowie嗆 o ma鹵e雟twie - Gra篡nie i Ludwiku, kt鏎zy po 鈍i皻owaniu swojej pi耩dziesi徠ej rocznicy seksu, budz si w nowej rzeczywisto軼i w Warszawie w latach sze嗆dziesi徠ych. Jednak ta rzeczywisto嗆 jest inna, wynikaj帷a przede wszystkim z innego ustroju politycznego, a ich cia豉 s m這dsze o pi耩dziesi徠 lat. Pr鏏uj prze篡 swoje 篡cie na nowo, dokonuj帷 innych wybor闚, ale czy na pewno...? Jest to opowie嗆 o mi這軼i, pod捫aniu swoj drog, ze spokojem i pokor, ale te pewno軼i siebie.
Zygmunt Mi這szewski w m康ry, z這郵iwy, ironiczny, ale te emocjonalny i ujmuj帷y spos鏏 pokazuje alternatywn mo磧iwo嗆 prze篡cia swojego 篡cie na nowo, maj帷 do鈍iadczenie i wiedz osoby starszej. Jest to spekulowanie czy mo積a zmieni swoje wybory, naprawi pope軟ione b喚dy, tak 瞠by to 篡cie by這 lepsze i bardziej szcz窷liwe.
"Jak zawsze" przeczyta豉m b璠帷 w grudniu w Warszawie i to pozwoli這 poczu energi, pi瘯no i s豉bo軼i tego miasta i zastanowi si nad rozterkami bohater闚. Ta ksi捫ka sprowokowa豉 mnie r闚nie do refleksji na temat swojego 篡cia i mam tak my郵, 瞠 pod捫anie za swoj intuicj i sercem nie spowoduje, 瞠 b璠zie l瞠j, ale to 篡cie b璠zie spe軟ione i b璠zie mia這 sens.

Czy 瘸逝jesz, 瞠 czego w przesz這軼i nie zrobi訛? Nie podj_訛 jakiej decyzji albo teraz post徙i訛by zupe軟ie inaczej?

W du篡m skr鏂ie o tym w豉郾ie jest ,,Jak zawsze" Zygmunta Mi這szewskiego. O tym, czego mo瞠my 瘸這wa po latach albo te wr璚z przeciwnie. Co by by這, gdyby?

Ludwik i Gra篡na obchodz 50 rocznic wsp鏊nego pierwszego razu. 安i皻uj, bo przecie kto im zabroni. I tutaj pyk! Po udanej nocy budz si w pe軟i si, znikn窸y wszelkie zmarszczki i bol帷e ko軼i. Cofn瘭i si w czasie, do tej pierwszej wsp鏊nej nocy. Jednak wszystko, to co ich otacza wydaje si zupe軟ie inne ni by這 prze 50 laty. Komunistyczna Warszawa, 鈍iat stan掖 na g這wie, a nic nie jest takie, jakie by這.

Jak odnajd si w takiej sytuacji bohaterowie?

Autor przeprowadza czytelnika przez zmiany, jakie zasz造 w spo貫cze雟twie, dokonuje tak naprawd analizy ludzkich zachowa. Nie zabraknie z這郵iwo軼i i ironii.

Pomys na ksi捫k bardzo oryginalny, wr璚z nietypowy, pe貫n sprzeczno軼i, a samo zako鎍zenie otwarte.

Przyznam si, 瞠 par lat temu roz這篡豉bym na czynniki pierwsze ka盥 sytuacj, zdarzenie, sw鎩 wyb鏎 na czynniki pierwsze. Teraz mniej si zastanawiam. Oczywi軼ie s wybory, kt鏎ych teraz bym nie dokona豉, ale czy cz這wiek nie uczy si na b喚dach? ?

Avatar u篡tkownika - justyna39
justyna39
Przeczytane:2022-12-15, Ocena: 4, Przeczyta豉m,

Para staruszk闚 w wieku osiemdziesi璚iu lat z nostalgi wspomina dawne czasy, a zw豉szcza te, w kt鏎ych byli m這dymi kochankami pe軟ymi wigoru oraz energii. Nie ob璠zie si bez erotycznych uniesie i nami皻no軼i, kt鏎e towarzysz bohaterom przez ca造 czas. "Jak zawsze " to znamomity przyk豉d litertury l瞠jszej i pe軟ej humoru, a autorem tej瞠 ksi捫ki jest znany z innych utwor闚 Zygmunt Mi這szewski.

Zygmunt Mi這szewski - imi i nazwisko nieobce, a przecie te niezbyt znane. Jego tw鏎czo嗆 a dot康 wydawa豉 mnie si zagadk trudn do rozwik豉nia. Tymczasem w moich r瘯ach znalaz豉 si oto ta pozycja. "Jak zawsze" tytu r闚nie zagadkowy co sama tw鏎czo嗆 autora. A trzeba przyzna, i tytu powie軼i nie zapowiada niczego odkrywczego...

Lucjan i Gra篡na, dwoje g堯wnych bohater闚, budzi si niebawem w ca趾iem innej rzeczywisto軼i. Oczywi軼ie nie mog si odnale潭 we wczesnych latach pi耩dziesi徠ych ubieg貫go wieku. W dodatku nie pami皻aj jak rol maj do spe軟ienia. Zar闚no Lucjan jak i Gra篡na nie s zbyt zachwyceni t nieoczekiwan a zarazem nieprzyjemn sytuacj. Czasy PRL-u, gdzie nie by這 瘸dnych eleganckich galerii a do jedzenia nadawa si g堯wnie bigos, to wszystko wydaje si zar闚no Lucjanowi jak i Gra篡nie nierelane i nie do pomy郵enia. A przecie jeszcze niedawno by這 im tak dobrze i wygodnie...

"Jak zawsze"jest dosy nietypow powie軼i, kt鏎a potrafi budzi rozmaite emocje - pocz患szy od zaskoczenia a po zaciekawienie ( g堯wnie z powodu czas闚 peerelowskich ). Znakomicie pokazana jest zar闚no mentalno嗆 jak i styl 篡cia typowych "miastowych" ludzi. Nie ka盥ego by這 sta na dro窺ze i bardziej wystawne 篡cie, a kolejki po lekarstwa lub po odpowiednie produkty spo篡wcze wydawa造 si nie mie ko鎍a. I w takim w豉郾ie okresie przysz這 篡 dw鎩ce bohaterom nawyk造m do dostatnigo 篡cia. Sami bohaterowie s ca趾iem dobrze wykreowani. Maj niema這 wad, a zarazem wydaj si tacy normalni, zwyczajni.

Co mo積a doda na temat tej ksi捫ki? Ot騜 to, i styl pisarza jest ca趾iem klarowny i czytelny...

Ca豉 opinia na stronie: https://moichksiazekswiat.pl

"Jak zawsze" to historia o prze篡waniu 篡cia na nowo, ale z ca陰 zdobyt dotychczas wiedz - brzmi idealnie, prawda? Ksi捫ka nie jest idealna, motyw jest ciekawy, inna kreacja naszej narodowej historii i "co by by這 gdyby..." równie interesuj帷a, ale wydaje si d逝ga郾a. Nie chc ocenia czy to dobra czy niedobra ksi捫ka, wiem, 瞠 Mi這szewskiego czyta mi si niezmiernie dobrze, a bohaterowie zawsze s "do polubienia". Traktuj帷 jako zwyczajn rozrywk jest ok.

Avatar u篡tkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2020-02-18, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2020,

Uwielbiam ksi捫ki, w których przedstawiona jest alternatywna rzeczywisto嗆 lub podró瞠 w czasie, wi璚 i t powie嗆 poch這n窸am z ciekawo軼i. Gra篡na i Ludwik 鈍i皻uj pi耩dziesi徠 rocznic 郵ubu w 2013 roku. Wspominaj i zastanawiaj si, czego 瘸逝j i co by zmienili. Nie przypuszczaj, 瞠 los da im szans spróbowa jeszcze raz. Czy wykorzystaj swoj szans i zrealizuj marzenia? Warto przeczyta!

Inne ksi捫ki autora
Domofon
Zygmunt Mi這szewski0
Ok豉dka ksi您ki - Domofon

Do paskudnego bloku wprowadza si dwójka m這dych ludzi - 鈍ie穎 po郵ubieni Agnieszka i Robert, którzy przyjechali do stolicy z prowincji...

Trylogia kryminalna
Zygmunt Mi這szewski0
Ok豉dka ksi您ki - Trylogia kryminalna

Bestsellerowy cykl kryminalny Zygmunta Mi這szewskiego! Uwik豉nie, Ziarno prawdy i Gniew - trzy krymina造 z Teodorem Szackim, trzy skomplikowane dochodzenia...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Cienie dawnych grzech闚