Kochankowie miasta

Wydawnictwo: Szara Godzina
Data wydania: 2019-09-17
ISBN: 978-83-66201-35-4

Pozbawiony skrupułów Damian robi podejrzane interesy. Kocha żyć ponad stan. Jego młodszy brat Tomek prowadzi małą agencję nieruchomości. Jest uczciwy i wrażliwy na krzywdę. Mimo różnicy charakterów mężczyźni postanawiają zawiązać spółkę, do której dołącza Aron, syn bogatego łódzkiego Żyda.

Tymczasem do biura Tomasza przychodzi starsza kobieta i zleca sprzedaż rodzinnej posesji. Wkrótce okazuje się, że ziemia ta kryje tajemnice z czasów okupacji niemieckiej i zaczynają się pojawiać kolejne problemy. Sprawy jeszcze bardziej się komplikują, kiedy Damian rozkochuje w sobie żonę młodszego brata i interesuje się dziewczyną Arona.

Wielkie namiętności, zdrady, tradycje kłócące się z nowoczesnymi poglądami, a w tle podnosząca się po długim letargu, coraz dynamiczniej rozwijająca się Łódź.

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Kochankowie miasta

Opinie o książce - Kochankowie miasta

Avatar użytkownika - Rozpierducha
Rozpierducha
Przeczytane:2019-10-23, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

Książka wciągająca, bardzo przyjemnie się ją czyta, bardzo dokładne opisy osób i dobrze mi znanych zakątków Łodzi. Wystepuje swoiste przeskakiwanie wydarzeń, jak takie stop klatki i następne wydarzenie dzieje się juz w innym miejscu i dotyczy kolejnego bohatera. W książce sprawdza się zasadadotycząca głównych bohaterów: "chytry dwa rzy traci" i "po burzy zawsze przychodzi słońce"

Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2019-10-07, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,

Autorka w swojej powieści ukazuje złożoność ludzkiej natury. Kreśli dwa autentyczne portrety mężczyzn, wyznających odmienne wartości życiowe. Pokazuje do czego zdolny jest człowiek, by osiągnąć to, czego chce.

"Perspektywa wejścia na wyżyny łódzkiego kapitalizmu stała się teraz numerem jeden w obliczaniu i zdobywaniu celów."

Moją uwagę zwrócił i niezwykle wzruszył wątek starszej kobiety Emilii, która zleciła Tomaszowi sprzedaż rodzinnego domu skrywający tajemnice z czasów drugiej wojny światowej. Ale nie to mnie zbulwersowało. To postępowanie brata Tomasza, Damiana sprawiało, że krew się wręcz we mnie gotowała! Nie mogłam pojąć jak można w taki sposób wzbogacać się na krzywdzie drugiego człowieka?! Damian to mężczyzna, który nie ma żadnych zasad, nie wie co to szacunek, lojalność, przyzwoitość czy uczciwość. Bez skrupułów brnie do upatrzonego celu. Łapie, że tak to ujmę, wszystkie sroki na raz. Jego, co i rusz nowe "wybryki" szokują, a czytelnik zastanawia się czy przyjdzie taki czas, że się w końcu opamięta? Z kolei Tomasz to jego zupełne przeciwieństwo. Jest wrażliwy, empatyczny i... zbyt łatwowierny. Choć i jemu zdarza się popełniać błędy, to mimo to bez problemu można go polubić i kibicować mu w działaniach.

"Świat stał się zły i zdeprawowany, nie rządziły nim żadne pryncypia, nie było zasad, wartości, których należało przestrzegać. Główną ideą stało się zdobywanie. Nie ważne jak - ważne, żeby mieć. (...) Kolejny raz uświadomił sobie, że będzie szedł własną drogą w taki sposób, aby za każdym razem, kiedy spojrzy w lustro, nie czuł pogardy wobec siebie."

Autorka zwróciła uwagę na to jak wygląda rynek działalności biur nieruchomości i pośredników. W tym kontekście obserwujemy chęć wzbogacenia się na krzywdzie innych ludzi, wykupując ich zadłużone mieszkania przed objęciem licytacją komorniczą po dużo zaniżonej cenie. Ta historia wyraźnie przypomina, że nawet największe pieniądze nie zagwarantują nam szczęścia, nie zastąpią nam miłości i oddania drugiej osoby.

W Łodzi nigdy nie byłam, ale wydaje mi się, że Annie Stryjewskiej bardzo dobrze udało się oddać klimat tego miasta. Odnosiłam wrażenie, iż sama kroczę tymi uliczkami, zaglądam do opisywanych miejsc. Poza tym dodatkowym smaczkiem są liczne ciekawostki na temat Łodzi, jakie przytacza autorka.

"Kochankowie miasta" to mądra, skłaniająca do wielu refleksji powieść o namiętnościach, zdradzie małżeńskiej i braterskiej, pozorach, popełnieniu błędów, sztuce przyznawania się do nich oraz próbie ich naprawy. To także książka o wielkich pieniądzach i równie wielkich ambicjach. Lektura godna uwagi!

"Perspektywa wejścia na wyżyny łódzkiego kapitalizmu stała się teraz numerem jeden w obliczaniu i zdobywaniu celów".

Mam wrażenie, że przesłanie Władysława Bartoszewskiego mówiące o tym, że warto być przyzwoitym, idealnie odnosi się do najnowszej książki Anny Stryjewskiej. Pewne wartości stanowić  bowiem powinny nadrzędne kryterium, jakim kierujemy się w naszych relacjach z innymi ludźmi. Niestety, gdy zderzają się ze sobą dwa, zupełnie różne światopoglądy, ostateczny wynik takiego starcia wcale nie jest oczywisty.

Anna Stryjewska od wielu jest zawodowo związana z Łodzią, w której prowadzi agencję nieruchomości. Autorka oprócz pracy twórczej w postaci pisania, także maluje. W 2015 r. otrzymała wyróżnienie w konkursie Książka Przyjazna Dziecku za powieść dla młodzieży pt. "Głowa do góry, Matyldo". W 2018 r. pojawiły się jej dwie kolejne powieści: "Pocałunek morza" i "Mistrzowie życia", a w 2019 r. "Chłopiec z ulicy Wschodniej".

Tomek i Damian to dwaj bracia mieszkający w Łodzi. Tomek to uczciwy mężczyzna, zakochany w swojej żonie Marcie, prowadzący w mieście małą agencje nieruchomości. Damian z kolei przedkłada wartości materialne nad uczciwość, prowadząc podejrzane interesy związane z obrotem nieruchomościami. Bracia wraz z Aronem, synem bogatego Żyda postanawiają zawiązać spółkę deweloperską, w której pierwsza inwestycja dotyczyć będzie ziemi kryjącej pewną tajemnicę z czasów niemieckiej okupacji.

Najnowsza powieść Anny Stryjewskiej rozpoczyna się tajemniczym i niezwykle przerażającym Prologiem z roku 1941, który jak się później okazuje, spina całą fabułę tej książki. Bardzo ważnym jest w tym kontekście tytuł powieści, który może odnosić się zarówno do tej właśnie historii, jak i do losów bohaterów osadzonych we współczesności. Mamy oto bowiem kochanków stricte w tego słowa znaczeniu, gdzie pojawia się zdrada małżeńska i związana z tym także zdrada braterska, ale także kochanków w sensie rodzącej się nowej miłości.

Są kochankowie, czyli dość dobrze wykreowana warstwa miłosna z namiętnościami, które potrafią człowiekowi namieszać w głowie i jest także miasto. To Łódź jest bowiem drugoplanową bohaterką tej powieści. Łódź z przełomu lat 2013 i 2014, kiedy dzieje się akcja książki. Czytelnicy wraz z bohaterami poznają ciekawe zakątki tego miasta, dowiadują się o jego pewnych historycznych wydarzeniach, a także obserwują rozwój Łodzi, którego dynamizm jest w ostatnich latach bardzo widoczny. Jest to oczywiście ukazane niejako w tle, jednak z pewnością stanowi bardzo ważną warstwę, bez której powieść ta nie byłaby tak interesująca.

Anna Stryjewska przemyciła także do swojej książki własne doświadczenie zawodowe, wplatając w historię Tomka i Damiana specyfikę działalności związanej z obrotem nieruchomościami. Autorka na przykładzie Tomka pokazała, jak wygląda praca w takim biurze i na jakie ryzyko narażony jest każdy pośrednik. Z drugiej strony, czyli na przykładzie Damiana, uwidoczniła proceder wykupywania zadłużonych mieszkań przed objęciem ich licytacją komorniczą i dorabianie się na ludzkiej krzywdzie. W warstwie tej najbardziej emocjonującym wątkiem jest historia poczciwej staruszki Emilii, która pełna ufności, zostaje oszukana i zostawiona na pastwę losu. Ta historia niewątpliwie wywołuje głębokie oburzenie brakiem jakichkolwiek zasad w tym biznesie.

"Kochankowie miasta" to książka, w której po jednej stronie stoją ludzcy bohaterowie, z ułomnościami dotykającymi każdego z nas, a po drugiej Łódź, jako miasto z bogatą przeszłością, które powoli wraca do swojej świetności. Wszystko to zostaje spięte tragiczną historią miłości sprzed lat. Anna Stryjewska w dobrym stylu połączyła ze sobą wszystkie te elementy, fundując czytelnikowi powieść pełną różnych barw. A ja z przyjemnością przeczytałabym kontynuację losów wykreowanych przez nią bohaterów.

Pocałunek morza
Anna Stryjewska; 0
Okładka ksiązki - Pocałunek morza

Patrycja w dzieciństwie straciła matkę, a później ojca, który na łożu śmierci wyjawił jej rodzinną tajemnicę. Samotna, bez rodziców...

Manhattan Babilon
Lech Majewski
Manhattan Babilon
Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Jolanta Berezowska, Małgorzata Berezowska
Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Hotel ostatniej szansy
Nicki Thornton