Kot, który czytał wspak

Tom 1 cyklu Kot który...

Główny bohater, dziennikarz Jim Qwilleran i jego arcyinteligentny kot-detektyw, nieustępliwie tropiący zbrodniarzy, zostali opisani z humorem i wdziękiem. Autorka kocha syjamskie koty, które w jej kryminalnych opowieściach przemawiają częściej niż tylko w Wigilię

Informacje dodatkowe o Kot, który czytał wspak:

Wydawnictwo: Elipsa
Data wydania: 2008 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-61226-41-3
Tytuł oryginału: The cat who could read backwards
Tłumaczenie: Stanisław Kroszczyński

Kup książkę Kot, który czytał wspak

Kot, który czytał wspak - opinie o książce

Avatar użytkownika - mag-maggie
mag-maggie
Przeczytane:2019-03-10,

Avatar użytkownika - Elina44
Elina44
Przeczytane:2015-12-30, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2015 ,
W książce została opisana historia dziennikarza Jima Qwillerana i tytułowego kota którzy rozwiązują zagadkę kryminalną. Książka jest dość krótka i jest pierwszą częścią całego zbioru książek o kocie. Przedstawiony tu wątek kryminalny nie jest zbyt zawiły ani skomplikowany ale całą książkę czyta się dość przyjemnie ze względu m. in. na samych bohaterów, opisy czy dialogi. Jest to lektura na jeden wolny wieczór kiedy chcemy odprężyć się przy książce lub kiedy mamy po prostu wolną chwilę czasu.

Podchodziłam z mieszanymi uczuciami i w zasadzie przeczytałam ją tylko dlatego, że książka brała udział w wyzwaniu czytelniczym. Ale w sumie nie żałuję czasu, jaki jej poświęciłam. Książeczka objętościowo w sam raz dla kogoś na jeden wieczór, ja czytałam ją z przerwami więc dłużej, mimo iż fabuła wciąga. Przyjemna, lekka lektura, w czasie czytania której cały czas miałam odczucie, że rzecz dzieje się w Anglii a nie w Ameryce. Książka ma fajny klimat i oczywiście atutem jej, jak dla mnie, są dwaj wąsacze, którzy wspólnie doprowadzają do rozwiązania zagadki kryminalnej. Przy czym to rozwiązanie jest zaskakujące...
Czytanie "Kota, który czytał wspak " było dobrą, odprężającą rozrywką.

Avatar użytkownika - Ignis
Ignis
Przeczytane:2018-08-28, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki 2018,

Klimat artystycznego towarzystwa bardzo dobrze się zapowiadał, więc spodziewałam się czegoś, co wciąga i zostaje na długo w pamięci. Na początku rzuciło mi się w oczy, że nie jestem w stanie powiedzieć, dla kogo właściwie książka była napisana (może w 1966r byłoby to prostsze do wyczucia). Sceny są mocno okrojone z nieprzyjemnych szczegółów charakterystycznych dla kryminałów. Dodatkowo "magiczne" wąsy głównego bohatera - rozumiem, po co zostały wplecione w fabułę, ale one też przemawiają za tym, żeby książka była skierowana do młodszych czytelników. Z drugiej strony język wydaje się wskazywać raczej na starszych odbiorców. Podobnie, jak tematyka.

Jeśli chodzi o samą historię, jest całkiem ciekawa. Oczywiście, to tylko pierwszy tom, więc ciężko stwierdzić coś więcej na tym etapie. Główny bohater wydaje się w porządku, ale nie mogę powiedzieć, żeby którakolwiek z postaci faktycznie zyskała moją sympatię. Książka nie daje dobrze wyczuć charakterów, wyraźnych cech. Jest za to trochę prostych opisów emocji.

Wydaje mi się, że ludzie zostali potraktowani bardzo przedmiotowo - jak figurki odgrywające role i obserwowane przez kogoś z góry. Kot jest za to opisany tak, jakby autorka patrzyła na niego i studiowała go od dłuższego czasu. Daje to wrażenie, że L.J. Braun miała dużo kontaktu z podobnym zwierzakiem, ale za to prawie żadnego z ludźmi.

Podsumowując, raczej nie przeczytam następnych części (chyba, że zatęsknię za tym kotem :)), ale chętnie przeczytałabym coś podobnego, napisanego przez inną osobę.

Avatar użytkownika - nureczka
nureczka
Przeczytane:2015-03-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Dziennikarz Jim Qwillerean podejmując pracę w dziale kulturalnym ,,Daily Fluxion" z pewnością nie podejrzewał, że zostanie wplatany w zagadkową historię, w której trup ścieli się gęsto. W tajemniczych okolicznościach ginie właściciel galerii sztuki nowoczesnej, po kilku dniach życie traci ekscentryczny rzeźbiarz, a wkrótce do listy ofiar dołącza znienawidzony krytyk sztuki. Środowisko artystyczne jest wewnętrznie skłócone, pełne wzajemnych żalów i pretensji, a jednocześnie powiązane dziwnymi zależnościami. To wszystko sprawia, że tajemnica jest niezwykle zagmatwana, ale też i fascynująca. Cóż za gratka dla dociekliwego umysłu Qwillereana! Cóż za wyzwanie dla jego zawodowej podejrzliwości! Nasz bohater po prostu nie może pozostać obojętny. Nie wiadomo, czy poradziłby sobie z rozwiązaniem zagadki, gdyby nie pomoc niezwykle arystokratycznego kota syjamskiego o imieniu Kao K'o-Kung (dla przyjaciół Koko). Czy Koko celowo wskazał Qwillereanowi pewien zaginiony obraz czy tylko szukał myszki-zabawki? Czy pokazując półkę z nożami chciał wskazać narzędzie zbrodni, czy jedynie domagał się siekanej wołowiny? Takich pytań jest w książce znacznie więcej. ,,Kot, który czytał wspak" to bardzo sympatyczna, bezpretensjonalna książka. Sprawnie napisany, rozrywkowy kryminał, okraszony lekką szczyptą ironii. Autorce bardzo dobrze udało się zachować proporcje - żarty są jedynie przyprawą, wzbogacającą, a nie przytłaczającą treść. Postaci, choć nieco sztampowe (artysta-ekscentryk, krytyk-snob, marchand - cynik, itd.), nie są pozbawione indywidualnych cech. Nie są płaskie, choć nie oszukujmy się - rozbudowanej analizy psychologicznej w książce nie znajdziemy. Powieść niczego nie udaje: nie jest to dzieło ,,z ambicjami", nie pretenduje do miana wielkiej literatury, ale za to w stu procentach spełnia swe podstawowe zadanie - dostarcza kilku godzin naprawdę przyzwoitej rozrywki. A najlepsze jest to, że ,,Kot, który czytał wspak" to pierwsza część trzydziestotomowej serii. Przede mną jeszcze wiele wieczorów dobrej zabawy.
Avatar użytkownika - flickma
flickma
Przeczytane:2014-11-08, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2014, Mam,
Kupiłem tę książkę jakiś czas temu i leżała w domu czekając na swoją kolej. Teraz żałuję, że czekała tak długo bo to naprawdę świetna powieść kryminalna. Nie czytałem do tej pory żadnej pozycji L.J. Braun ale teraz odrobię zaległości. Świetne pióro, lekkie, z polotem, cudowne charakterystyki postaci a także głównego bohatera czyli kota syjamskiego Kao K'o-Kunga, ciekawe wątki obyczajowe wplecione w kryminalną fabułę. Jednym słowem świetny prognostyk dalszych części gdyż jest to pierwszy z trzydziestu tomów cyklu. Ponadto czytelnik od razu darzy sympatią reportera gazety "Daily Fluxion" Jima Qwillerana, który popisuje się swoimi zdolnościami detektywistycznymi. Polecam nie tylko fanom kryminałów.
Avatar użytkownika - AlopexLagopus
AlopexLagopus
Przeczytane:2013-05-11, Ocena: 4, Przeczytałam, 2014 i wcześniejsze,

Nie wiem czy można ją nazwać kryminałem, a porównywanie jej do twórczości Agathy Christie jest na pewno przesadą. jednakże jest to na pewno mile spędzony czas jednego popołudnia. Główny bohater Jim Qwilleran rozpoczyna niezbyt wymarzoną pracę w dziale kulturalnym lokalnej gazety. Tymczasem w jednej z galerii dochodzi do morderstwa. Qwill i jego nowy przyjaciel kot syjamski Koko, próbują rozwikłać zagadkę. Oczywiście nie mają mozliwości prowadzić "normalnego" śledztwa, więc gawędzą z ludźmi i rozmyślają. Ciekawie opisane jest zachowanie kota, które można różnie interpretować w zależności od własnego stosunku do kotów. Albo Koko jest bardzo mądrym kotem i daje swojemu opiekunowi wskazówki, albo po prostu jest kotem i zachowuje sie jak kot, tylko Qwill jest taki mądry. :-)

Kot który znał Szekspira t.7
Braun Lilian Jackson0
Okładka ksiązki - Kot który znał Szekspira t.7

Źle się dzieje w miasteczku Pickax - wyczulony nos dziennikarski Qwillerana oraz wręcz nadnaturalne czujne nozdrza Koko wywęszył zbrodnię! Podejrzany wypadek...

Kot który się włączał i wyłączał. Tom 3
Braun Lilian Jackson0
Okładka ksiązki - Kot który się włączał i wyłączał. Tom 3

Drużyna Koko, złożona z błyskotliwego syjamskiego kota oraz Qwillerana, dziennikarza o zamiłowaniu do rozwiązywania zagadek kryminalnych, wraca do gry...