Małżeństwo jest dla dorosłych, ale bardzo niewielu z nas wstępuje w związek małżeński jako ludzie dojrzali. Dojrzewanie wymaga czasu i jest trudne, a dla niektórych - nieosiągalne. Jednak małżeństwo, choć bywa najbardziej irytującą z relacji międzyludzkich, może również stanowić motor naszego rozwoju. Godząc się w taki czy inny sposób z rozczarowaniami, wymogami i zadziwiającymi zawiłościami codziennego życia małżeńskiego, możemy stworzyć - i wcale nie ma tu wewnętrznej sprzeczności - małżeństwo dojrzałe.

Judith Viorst

Judith Viorst, autorka bestsellerowej książki - To, co musimy utracić, przedstawia empatyczne, pełne humoru i zrozumienia spojrzenie na radości, troski i możliwości dojrzałego małżeństwa. Poprzez wywiady z kobietami i mężczyznami na różnych etapach małżeństwa, historie pacjentów, prawdy oferowane przez literaturę i filmy oraz ocenę własnego ponad czterdziestoletniego małżeństwa, autorka rzeczowo i spokojnie opowiada o problemach, z którymi pary zmagają się od momentu powiedzenia magicznego ,,tak" aż po ,,dopóki śmierć nas nie rozłączy".

Autorka rozprawia się z mitami dotyczącymi m.in.::

- rywalizacji małżeńskiej

- zwyczajów panujących w małżeństwach

- seksu małżeńskiego (a także pozamałżeńskiego)

- sporów małżeńskich i przeprosin

- tego, co dzieci robią z małżeństwem, ale także dla małżeństwa

- nudy i szczęścia codziennego życia małżeńskiego.

Judith Viorst napisała książkę dla małżonków, którzy, choć czasem wzajemnie się ranią i rozczarowują, chcą pozostać razem. Jest przeznaczona zarówno dla nowożeńców, jak i dla małżonków-weteranów. Kieruje swoje słowa do par, które zdają sobie sprawę z tego, że małżeństwo nie zawsze jest darem niebios i niekiedy może być piekłem na Ziemi -jeśli jednak mąż i żona w końcu wszystko sobie poukładają, to warto przez to wspólnie przejść.

Judith Viorst

Amerykańska pisarka i dziennikarka. Autorka książek dla dzieci (m. in. Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day) i dorosłych (min. To, co musimy utracić i Małżeństwo dla zaawansowanych). Wydała kilka tomików wierszy. Absolwentka Waszyngtońskiego Instytutu Psychoanalizy oraz Uniwersytetu Rutgersa. Jej książka To, co musimy utracić, wydana w 1986 roku, utrzymywała się przez prawie dwa lata na liście bestsellerów ,,The New York Timesa".

Informacje dodatkowe o Małżeństwo dla zaawansowanych, czyli wszystko co chcielibyśmy i powinniśmy wiedzieć, aby cieszyć się udanym związkiem:

Wydawnictwo: Zwierciadło
Data wydania: 2021-09-15
Kategoria: Medycyna i zdrowie
Tytuł oryginału: Grown-up Marriage

Tagi: Randki związki mieszkanie razem małżeństwo - poradniki bóg

Kup książkę Małżeństwo dla zaawansowanych, czyli wszystko co chcielibyśmy i powinniśmy wiedzieć, aby cieszyć się udanym związkiem

Małżeństwo dla zaawansowanych, czyli wszystko co chcielibyśmy i powinniśmy wiedzieć, aby cieszyć się udanym związkiem - opinie o książce

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2021-10-15, Ocena: 6, Przeczytałam,

,,W małżeństwie dojrzałym zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy, i nie powinniśmy być, nauczycielem, rodzicem, redaktorem, nadzorcą ani architektem współmałżonka".

Już na wstępie dowiemy się co to jest małżeństwo dojrzałe i jak zachowują się małżonkowie, kiedy spotykają ich przeróżne sytuacje życiowe. Autorka napisała ją dla małżeństw, które bardzo często się ranią, rozczarowują, czy też robią sobie na złość. Jest przeznaczona nie tylko dla tych z wysokim stażem, ale i dla nowożeńców. Pisarka jest przekonana, że nie zawsze musi dochodzić do rozwodów. Czasem wystarczy odpowiednie podejście do problemu i wiele innych schematów, które nam opisuje. Wiedzę swoją opiera na czterdziestoletnim małżeństwie, a także na rozmowach z kobietami i mężczyznami na różnych etapach ich kompozycji.
Z książki dowiecie się dlaczego kobiety wychodzą za mąż i czy zawsze wiąże się to ze sprawą miłości? Praktycznie każde swoje stwierdzenie opiera na przykładach osób, których dane na potrzeby tej książki zostały zmienione.
Wiele par zaraz po krótkim okresie ślubnym zastanawia się co dalej począć, bo w szale namiętności nawet nie spostrzegli, że mają zupełnie inne zainteresowania. Jak zatem postępować dalej? Czy da się ich relacje odratować?
Spodobało mi się to, że autorka zwraca uwagę, że nie ślubujemy tylko samego człowieka, ale i jego wady i zalety, całą jego rodzinę, a także dziwne przyzwyczajenia i wybryki, które prędzej czy później nas również zaczną dotyczyć. Dlatego ważne jest, by określić granice, jak często zamierzają utrzymywać kontakty rodzinne, by nie było później nieporozumień.
Dowiecie się jaki wpływ mają dzieci na związek i rodzina, od której jedno z małżonków nie potrafi się odseparować.
Dlaczego codzienne życie zaczyna przypominać rutynę i co z nią zrobić?
Co oznacza określenie osobistej prawdy, a małżeńskiego słowa? Nawet w związku każdy ma prawo do prywatnych rzeczy. Więc jakie one są?
Co oznacza rywalizacja w tym sakramencie i dlaczego się pojawia?
Niby książka dla małżeństw, ale ja polecam ją i tym, którzy nawet nie mają jeszcze takich planów.

Judith Viorst0
Okładka ksiązki - To, co musimy utracić,. czyli miłość, złudzenia, zależności niemożliwe od spełnienia oczekiwania, których każdy z nas musi się wyrzec, by móc wzrastać.

O tym, jak strata, która jest w naszym życiu nieunikniona, wzmacnia nas i zmienia. Doświadczenie straty towarzyszy nam w życiu bardzo często. Strata...

Judith Viorst0
Okładka ksiązki - Niedoskonała kontrola. czyli jak całe życie walczymy o władzę: jako dzieci i rodzice, żony i mężowie, kochankowie, pracownicy i w końcu jako zwykli śmiertelnicy

Kontrola, słowo o wielu znaczeniach i skojarzeniach, wywołuje silne emocje. Odnosi się do kwestii tak kluczowych i wszechobecnych jak: siła i poczucie...