Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę

Data wydania: 2020-05-06
Kategoria: Albumy
ISBN: 978-83-281-4787-4
Ilustracje: Małgorzata Musierowicz

Gratka dla wszystkich miłośników Borejków i Jeżycjady – bez względu na wiek i płeć!

W tej międzypokoleniowej książce znajdziecie wszystko, czego jeszcze nie wiecie o Jeżycjadzie, a co zawsze chcieliście wiedzieć. Sprawdźcie, jak wyglądał Ignacy Borejko w wieku chłopięcym i skąd się wziął serwis Nowakowskich, obejrzyjcie jedyną zachowaną fotografię Pieska Genowefy Bombke i zachwyćcie się detalami jeżyckiej architektury.

"Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę" to ponad 130 alfabetycznie ułożonych haseł, kolorowe zdjęcia, nigdy dotąd niepublikowane ilustracje, ciekawostki, anegdoty, cytaty i powiedzonka.

Wasza ukochana autorka uchyla rąbka niejednej tajemnicy!

Tagi: albumy

Kup książkę Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę

Avatar użytkownika - madak
madak
Przeczytane:2020-05-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki w 2020 roku, Albumy, Biografie,
Wśród zagorzałych moli książkowych, ale także „niedzielnych” czytelników prawdopodobnie nie znajdziemy takiego, który nie znałby, albo chociaż nie słyszałby o serii Jeżycjada. Wielu czytelników na wyrywki zna perypetie bohaterów opisanych w kolejnych tomach cyklu, potrafi przytoczyć ulubione fragmenty czy też opowiedzieć o postaciach, które najbardziej pokochali. I właśnie dla wszystkich, którzy dorastali czytając powieści Małgorzaty Musierowicz, którzy serwowali je własnym dzieciom, uczniom czy młodym czytelnikom odwiedzającym bibliotekęalbo po prostu osobom, które ciekawe są fenomenu tej ponadczasowej serii, kierowana jest książka Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę. Przepięknie wydana publikacja Małgorzaty Musierowicz powstała we współpracy z córką autorki, Emilią Kiereś. Gdy trzymamy w rękach ten sporych rozmiarów album, autobiografię, uzupełnienie fenomenalnego cyklu, zbiór anegdot i cytatów zarazem, mamy nieodparte poczucie, że właśnie wchodzimy do świata, który dotąd znaliśmy tylko z powieści wchodzących w skład Jeżycjady. Pewnie niejeden czytelnik zastanawiał się, skąd wzięły się pomysły na poszczególne sceny i czy niektóre postacie miały jakieś pierwowzory? Choć autorka we wstępie zastrzega, że inspiracje czerpie z głowy i że pisząc, starannie unika wszelkich podobieństw do własnego życia: że ...

Opinie o książce - Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę

Avatar użytkownika - katechetka
katechetka
Każdy kto przeczytał chociaż jeden tom (a jak przeczytał jeden to i sięgnął po kolejne) serii literackiej Jeżycjada, z radością zapozna się z nową publikacją Wydawnictwa Egmont, w której Małgorzata Musierowicz wraz ze swoją córką Emilią Kiereś, odpowiadając na zawarte w tysiącach listów i e-maili pytania czytelników, rozwiązują wiele tajemnic. A przyznać trzeba, że dokonały dzieła niemałego, cieszącego przede wszystkim czytelników aktywnie uczestniczących w codziennym życiu bohaterów cyklu. Oni sięgną po lekturę bez zastanowienia. Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę to zebrane w porządku alfabetycznym hasła składające się na obszerny słownik uzupełnień. Autorki zawarły w nim zwroty, pojęcia oraz opisy tych bohaterów jeżyckiej serii, którzy do tej pory nie zostali jeszcze sportretowani. Są również kolorowe i czarno-białe zdjęcia wiernie odzwierciedlające wszystko to, co na przestrzeni lat przeżywali bohaterowie – członkowie rodziny Borejków oraz ich liczni przyjaciele – a z czym czytelnik zetknął się podczas lektury jednej (lub wszystkich) z dwudziestu trzech książek serii. Nie brakuje także zdjęć z rodzinnego albumu fotograficznego Musierowiczów, odzwierciedlających fakty: osoby, miejsca i zdarzenia. W słowniku uzupełnień są ciekawostki, aforyzmy, cytaty, fragmenty listów, wycinki z gazet, krótkie żarciki, zabawne grafiki. Jest ...

Opinie o książce - Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę

Avatar użytkownika - anoola
anoola
Przeczytane:2020-05-23, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki - 2020,

Macie tak czasami, że czytając książkę zastanawiacie się, czy to, o czym pisze autor, zdarzyło się naprawdę? Albo ile z zabawnych dykteryjek pochodzi z jego wspomnień? Ewentualnie, czy opisywane miejsca są realne i czy można je odwiedzić? Ja często zastanawiałam się nad takimi sprawami czytając Jeżycjadę, słynny cykl Małgorzaty Musierowicz. Autorka opisuje w nim życie zwyczajnych ludzi, mieszkających w Poznaniu, a więc prawdziwym mieście, więc jasne jest, że to wszystko, co zawierają kolejne tomy, to realne wydarzenia. I w dużej mierze tak jest, o czym świadczy nowa publikacja wydawnictwa EGMONT "Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę".

Opasły tom, choć ma zaledwie 344 strony, pełny jest ilustracji, zdjęć i mnóstwa ciekawostek. To nie lada gratka dla kogoś, kto przeczytał wszystkie tomy Jeżycjady i pokochał jej bohaterów. Ułożone alfabetycznie 133 hasła prezentują cały wachlarz informacji jeżycjadowych, splecionych z prywatnym życiem autorki. Dzięki temu dodatkowi można poznać od kuchni wiele spraw, które nierozerwalnie kojarzą się z życiem Borejków. Przeczytacie tu między innymi, skąd w powieści wzięło się powiedzonko "Kto mlaszcze, dostanie w paszczę", u kogo wisiał pierwowzór tablicy z kuchni Borejków, a nawet które z wydarzeń przeszły do książek prosto z życia autorki i jej rodziny. Bo to jest właściwie rodzaj autobiografii. Mam wrażenie, że seria licząca sobie już ponad 20 tomów wrosła w życie pisarki do tego stopnia, iż nie sposób dostrzec, gdzie przebiega życie Borejków, a gdzie Musierowiczów. Jeśli brakowało Wam ilustracji prezentujących niektórych bohaterów, teraz będziecie mogli ich zobaczyć, ponieważ autorka narysowała ich dla czytelników "Na Jowisza!". I jeszcze jedna świetna sprawa - w książce znajdują się ilustracje prezentujące Milę i Ignacego z lat dziecięcych. Sama słodycz. Uwielbiam styl Małgorzaty Musierowicz, zarówno pisarski, jak i ten związany z ilustrowaniem.

Jedynym minusem tego wydania jest jego rozmiar, jeśli lubi się czytać trzymając książkę w ręce. Ja lubię, więc było mi trochę ciężko. Solidna twarda oprawa i gabaryty tego niezwykłego kompendium sprawiły, że musiałam zmienić sposób lektury. Jednak żadne niedogodności nie byłyby w stanie odwieść mnie od przeczytania tego drobiazgowego i napisanego ze swadą uzupełnienia mojej ukochanej serii.

Jeśli lubisz Jeżycjadę i znasz świat Borejków, nie zwlekaj z zaopatrzeniem się w to cudo. Warto sięgnąć i poznać ulubionych bohaterów i ich miasto jeszcze lepiej.

Kto nie wie, podpowiadam, że Emilia Kiereś, autorka książek dla dzieci, to córka Małgorzaty Musierowicz :) O niej również przeczytacie w tej publikacji.

Wizna
Jacek Komuda