Na zawsze w lodzie

Ocena: 5.67 (3 głosów)

Kiedy arktyczna przygoda zamienia się w koszmar…

Na zawsze w lodzie to pełna dramatyzmu opowieść o zorganizowanej w 1845 roku brytyjskiej ekspedycji pod dowództwem sir Johna Franklina. Jej celem było odkrycie Przejścia Północno-Zachodniego, czyli morskiej drogi z Europy do Azji, wiodącej przez ekstremalnie niegościnny Ocean Arktyczny. Oba statki podróżników, Terror i Erebus, zniknęły bez śladu, a cała wyprawa zakończyła się gehenną i śmiercią wszystkich jej uczestników. W ślad za nimi ruszyły misje ratunkowe, a wiele lat później kolejne ekspedycje mające odkryć losy marynarzy.

Czy tylko niesprzyjająca pogoda i głód doprowadziły do tragedii? Każda z ówczesnych ekspedycji borykała się przecież z podobnymi problemami. Przeprowadzona w latach osiemdziesiątych XX wieku ekshumacja trzech członków załogi Franklina, których ciała przez 138 lat spoczywały w wiecznej zmarzlinie, rzuciła nowe światło na jedną z największych zagadek wypraw morskich. Odnalezienie kilka lat temu wraków obu statków również umożliwiło udzielenie odpowiedzi na wiele pytań.

Na zawsze w lodzie to trzymająca w napięciu historia biurokratycznej pychy, heroicznego męstwa, przerażającego kanibalizmu i możliwości ówczesnej nauki.

„Saga o Franklinie była relacją kryjącą w sobie zagadkę, historią pełną domysłów i przypuszczeń, zbiorem pogłosek, legendą, heroiczną przygodą i hagiografią narodu. W książce Na zawsze w lodzie staje się powieścią detektywistyczną, tym bardziej trzymającą w napięciu, że prawdziwą”.
Z przedmowy Margaret Atwood

Informacje dodatkowe o Na zawsze w lodzie:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania: 2021-05-27
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788323349877
Liczba stron: 336
Tytuł oryginału: Frozen in Time: The Fate of the Franklin Expedition
Tłumaczenie: Aleksander Gomola

Tagi: Literatura faktu

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Na zawsze w lodzie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Na zawsze w lodzie - opinie o książce

Avatar użytkownika - Jarzebinka
Jarzebinka
Przeczytane:2022-01-27, Ocena: 5, Przeczytałam, Literatura ,

" Na zawsze w lodzie. Śladami tragicznej wyprawy Johna Franklina" O. Beattie, J.Geiger
Wyprawa na Antarktydę mająca na celu odkrycie przejścia między Europą a Azją, wiosną 1845 roku wypływają dwa brytyjskie statki HMS Erebus pod dowództwem Johna Franklina i HMS Terror dowodzony przez Francisa Criziera , statki docierają do Arktyki i słuch o nich zaginął.
Powieść to rozwiązanie tajemnicy: co stało się z 129-cioma osobami załogi. Statki i załoga były bardzo silnie poszukiwane,wyznaczona nagroda przez żonę J.Franklina Lady Jane i admiralicję ośmieliła śmiałków, którzy mieli odnaleźć członków załogi lub choćby odkryć powody ich zniknięcia. W 1982 roku przeprowadzono ekshumację ciał odnalezionych marynarzy, dalsze badania wykazały że winę za śmierć załogi ponosi ołowica w połączeniu ze szkorbutem, była to bezlitosna śmierć. Szokiem dla ówczesnych mieszkańców Wielkiej Brytanii było odkrycie że załoga dopuściła się aktów kanibalizmu, dowodziły tego ślady zębów na odnalezionych kościach i opowieści Eskimosów.
Sam opis badań i sekcji zwłok marynarzy nie należy do przyjemnych, do tego dosyć drastyczne zdjęcia, ale całość jest bardzo zwięzła i przystępnie napisana.
Wraki statków zostały odkryte dopiero w 2014 i 2016 roku. Cała ta tajemnicza historia powodowała chęć odkrycia i rozwiązania zagadki, z tej chęci właśnie powstała ta książka. Solidnie udokumentowana badaniami i odtwarzaniem przebiegu całej wyprawy. Zostali pokonani przez ówczesną nową technologię, czyli konserwy z pożywieniem, które miało ich ochronić przed chorobą i psuciem się jedzenia. Kolejne lata i nowa technologia ułatwiła odkrycia przyczyny ich zguby.
Jeśli jesteście ciekawi tej tragicznej w skutkach wyprawy znajdziecie w tej książce wszystkie fakty i całą historię.
Polecam

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Medea z Wyspy Wisielców
Magda Knedler
Medea z Wyspy Wisielców
Wylot
Olesia Ivchenko
Wylot
Wyrok
Christina Dalcher
Wyrok
To coś w śniegu
Sean Adams
To coś w śniegu
Czarownik
Anniina Mikama
Czarownik
Wings of the Heart
Anna Purowska
Wings of the Heart
Minka i jej kocie przygody
Anna Bichalska ;
Minka i jej kocie przygody
Szepty
Ashley Audrain
Szepty
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;
Herbaciane róże
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy