Jak z tragedii zrobiono serial. Produkcja „Terror” oparta jest na prawdziwych wydarzeniach!

Data: 2021-06-28 10:01:31 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Terror autorstwa Dana Simmonsa to niezwykle poruszająca historia przedstawiająca ekspedycję, której celem jest znalezienie Przejścia Północno-Zachodniego. Jak się okazuje, fani prozy mogą zobaczyć teraz także serial oparty na powieści. 

Obrazek w treści 

Terror, czyli pochodząca z 2007 roku powieść Dana Simmonsa od lat pozostaje prawdziwym bestsellerem. Nic więc dziwnego, że także i filmowcy zauważyli potencjał w historii stworzonej przez amerykańskiego pisarza. Już teraz zobaczyć można serial oparty na popularnej powieści. 

Terror – o czym jest serial na podstawie prozy Simmonsa? 

Fabuła serialu Terror została luźno oparta na powieści o tym samym tytule i przedstawiała historię załogi Królewskiej Marynarki Wojennej, która wyrusza na wyprawę, by odkryć Przejście Północno-Zachodnie. 

Wraz z kolejnymi pokonanymi kilometrami, załoga będzie musiała pokonać nowe trudności związane z nieprzewidywalnymi warunkami atmosferycznymi. Problemy pojawiające się na drodze wojskowych sprawią, że sukces misji stanie pod znakiem zapytania. 

Terror – serial znany już od kilku lat

Pierwszy odcinek serialu Terror wyemitowany został w 2018 roku. Produkcja zrealizowana została przez Scott Free Productions, Emjag Productions oraz AMC Studios. W Polsce pierwszy odcinek serialu wyemitowany został jesienią 2018 roku na antenie stacji AMC. Serial na ten moment doczekał się dwóch sezonów. Każdy z nich liczy łącznie 10 odcinków. 

W styczniu 2020 roku internetowy serwis Deadline poinformował, że możliwa jest kontynuacja serialu w postaci sezonu trzeciego. Stacja wraz z zespołem Ridleya Scotta opracowywać mieli pomysły na fabułę trzeciej transzy, a premiera produkcji miała mieć miejsce latem ubiegłego roku. 

Niestety, pomimo pojawiających się plotek, AMC nie zdecydowało się na kontynuowanie w minionym roku produkcji. Chociaż długa przerwa pomiędzy poszczególnymi sezonami nie rokuje dobrze, studio oficjalnie nie anulowało prac nad projektem trzeciego sezonu. Chociaż więc nadzieje są nikłe, fani wciąż mogą liczyć na kolejną transzę. 

Terror oparty na prawdziwych zdarzeniach 

To, co najistotniejsze w serialu Terror, to przede wszystkim fakt, że jego fabuła oparta jest na prawdziwych wydarzeniach. Dan Simmons tworząc swoją bestsellerową powieść opierał się na prawdziwej ekspedycji Johna Franklina, która zorganizowana została w 1845 roku. 

Informacje na temat wyprawy zebrane zostały w publikacji Na zawsze w lodzie, w której Owen Beattie i John Geiger próbują dotrzeć do faktów na temat tragicznej wyprawy Johna Franklina. 

Gdy w ludzkich sercach zrodziła się chęć odnalezienia Przejścia Północno-Zachodniego, które pozwoli na żeglugę na półkuli północnej od Atlantyku aż po Pacyfik (czyli z Europy do Azji), osiągnięcie tego celu wydawało się już tylko kwestią czasu. Kolejne ekspedycje wyruszały w niegościnne rejony, kilometr po kilometrze przepływając arktyczne wody, grzęznąc na długie miesiące w lodzie czy badając linie brzegowe. Najbardziej znana, ale też najbardziej tragiczna w skutkach arktyczna wyprawa to ta dowodzona przez sir Johna Franklina, podczas której zginęło 129 marynarzy – pisała w swoim eseju na temat książki Magdalena Galiczek-Krempa

Wszyscy zainteresowani prawdziwą historią Johna Franklina koniecznie powinni zapoznać się z książką, która tego roku ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego

Publikację Na zawsze w lodzie kupić można w popularnych księgarniach internetowych: 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Na zawsze w lodzie
Owen Beattie0
Okładka książki - Na zawsze w lodzie

Kiedy arktyczna przygoda zamienia się w koszmar… Na zawsze w lodzie to pełna dramatyzmu opowieść o zorganizowanej w 1845 roku brytyjskiej...

dodaj do biblioteczki
Autor
Reklamy
Recenzje miesiąca
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Znieczulenie
Kamil Wala-Szymański
Znieczulenie
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Dwa królestwa. Jedna krew
Renata Czarnecka
Dwa królestwa. Jedna krew
Klejnot z Bizancjum
Weronika Umińska
Klejnot z Bizancjum
Everest
Sangma Francis
Everest
Infantka
Wojciech Nerkowski
Infantka
Pokaż wszystkie recenzje