O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2022-08-03
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788328715370
Liczba stron: 192
Tytuł oryginału: Hashiru koto-ni tsuite katarutoki-ni boku-no kataru koto

Ocena: 4.6 (10 głosów)
Inne wydania:

KULTOWA KSIĄŻKA W NOWYM TŁUMACZENIU - Z JĘZYKA JAPOŃSKIEGO

W roku 1982 Haruki Murakami sprzedał jazzowy bar i poświęcił się pisaniu, a chcąc utrzymać się w formie, zaczął biegać. Po roku treningów przebiegł samodzielnie z Aten do Maratonu. Od tamtej pory zaliczył dziesiątki maratonów i kilka triatlonów, piszą między wyczynami kilkanaście cieszących się ogromnym uznaniem książek. W O czym mówię... rozważa wpływ biegania na swoje życie i przede wszystkim na pisarstwo.

Książka ta jest po części rejestrem treningów, dziennikiem intymnym, pamiętnikiem z podróży, a po części wspomnieniami. Obejmuje czteromiesięczny okres przygotowań do Maratonu Nowojorskiego z roku 2005. Świat Murakamiego oglądany przez soczewkę biegania jest na zmianę zabawny i otrzeźwiający, radosny i filozoficznie zadumany, ale nade wszystko odkrywczy - zarówno dla tych, którzy biegają i nie czytają książek, jak i dla tych, którzy czytają i nie biegają.

Tagi: Proza literacka

POLECANA RECENZJA

Kup książkę O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu

Książka dla fanów biegania i dla fanów Haruki Murakami. Ostrzegam wciągająca i równie dobra jak inne książki Harukiego.
Link do opinii
Avatar użytkownika - slk
slk
Przeczytane:2014-01-16,
Interesujący zbiór esejów Murakamiego. O życiu, pisaniu i bieganiu. Oraz o tym, jak sport wpłynął na twórczość tego niezwykle popularnego autora. Interesująca lektura. Nie tylko dla biegających i nie tylko dla fanów Murakamiego.
Link do opinii
Murakami jest doskonałym przykładem człowieka, który nie boi się życia. Zaryzykował swój dorobek, i z dnia na dzień postanowił podążać za swoją pasją. Kiedy zmiana trybu życia odbiła się negatywnie na jego zdrowiu, ponownie zakasał rękawy i postanowił podziałać w kwestii uprawiania sportu. Wprowadzone zmiany starał się konsekwentnie realizować i realizuje je do dnia dzisiejszego. W ostatnich 25 latach, Murakami wziął udział w kilkudziesięciu maratonach i triathlonach, a jednocześnie udało mu się osiągnąć sukces literacki. Nic, tylko go podziwiać. I nie chodzi tu tylko o sympatię do autora, czy sentyment do jego twórczości. Chodzi tu raczej o jego życiową postawę, której może mu pozazdrościć niejeden. http://ksiazki-sardegny.blogspot.com/2013/09/o-czym-mowie-kiedy-mowiec-o-bieganiu.html
Link do opinii
Avatar użytkownika - ewa_s
ewa_s
Przeczytane:2011-07-04,
Byłam zaskoczona, że mimo eksploatowania tego samego tematu i poruszania tych samych wątków książka nie nuży. Murakami znów pokazuje nam kawałek dobrego pisarstwa, tym razem mocno autobiograficznego. Po raz drugi - z tego, co pamiętam - czytam o bieganiu. Pierwsza była "Samotność długodystansowca". Murakami również znalazł w tym temacie istotne miejsce na mojej półce.
Link do opinii

Pamiętnik biegacza - nie tylko o bieganiu. Murakami w swoim stylu rozprawia się ze swoimi nawykami, pasją do biegania i jego wpływem na życie (ze szczególnym uwzględnieniem pisania). Co myśli pisarz w trakcie biegu, jak walczy ze swoimi słabościami i kryzysami na trasie? Nie jest to odkrywcze, ani specjalnie oryginalne dla innego biegacza. Wątpię, że ktoś zacznie biegać pod wpływem tej lektury. Ale bieganie ma swoją duchową stronę. Podczas biegu dowiedziałem się o sobie wielu rzeczy. Murakami te proste prawdy o bieganiu przeplata filozoficzną zadumą. Właśnie dla tych fragmentów warto. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - LifeOnMars
LifeOnMars
Przeczytane:2017-03-07, Ocena: 4, Przeczytałam,

Jako biegacz na poziomie początkującym uznałam za swój obowiązek przeczytania książki Murakamiego. Jednak sięgając po nią nie miałam pojęcia czego się spodziewać. Poradnika biegania?, pamiętnika? Książka jest chyba połączeniem obu. Nie mogę powiedzieć, że jestem zachwycona. Bo nie jestem. Według mnie jest tam sporo niepotrzebnych wątków oraz chaos. Ale to tylko moje zdanie.

Aczkolwiek, zostałam "zarażona" maratonem w Nowym Yorku i ultramaratonem.
 

Link do opinii
Avatar użytkownika - delov
delov
Przeczytane:2016-12-14, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Martka
Martka
Przeczytane:2015-08-24, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - fdsm
fdsm
Przeczytane:2014-07-23, Przeczytałam,
Inne książki autora
Koniec Świata i Hard-boiled Wonderland (audiobook)
Haruki Murakami0
Okładka ksiązki - Koniec Świata i Hard-boiled Wonderland (audiobook)

Haruki Murakami postanowił zmierzyć się z gatunkiem science-fiction. Narrator i zarazem główny bohater książki jest ostatnią żyjącą ofiarą eksperymentu...

Porzucenie kota. Wspomnienie o ojcu
Haruki Murakami0
Okładka ksiązki - Porzucenie kota. Wspomnienie o ojcu

Nowa książka japońskiego mistrza Porzucenie kota to wspomnienie Murakamiego o ojcu, uważane przez niektórych krytyków za jeden z najważniejszych tekstów...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Reklamy