1Q84 Tom 2


Tom 2 cyklu 1Q84
Ocena: 4.84 (25 głosów)

Murakami w mistrzowski sposób buduje fantastyczne postaci, równoległe światy, zaciera granice między rzeczywistością a literaturą. 1Q84 to opowiadana na przemian historia kobiety i mężczyzny, Aomame i Tengo, sensacyjna, chwilami wręcz przerażająca.Oboje w dzieciństwie dobrze się znali i wszystko wskazuje na to, że ich ścieżki znowu się skrzyżują. Ona jest instruktorką sztuk walki, masażystką, a po godzinach perfekcyjną morderczynią. On - wykładowcą matematyki, a w wolnych chwilach początkującym pisarzem i redaktorem.Aomame dostaje się do innej rzeczywistości. Ona i Tengo desperacko próbują się odnaleźć. Aomame postanawia powrócić do normalnego świata, a gdy to się jej nie udaje, podejmuje decyzję o samobójstwie. Ma nadzieję, że w ten sposób porzuci drugą siebie żyjącą w roku 1Q84 i powróci do zwykłego roku 1984. W tym samym czasie Tengo postanawia, że spróbuje żyć w świecie, w którym na niebie unoszą się dwa księżyce, bo wie, że tylko w nim może spotkać swoją Aomame.

Informacje dodatkowe o 1Q84 Tom 2:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2011-02-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7495-949-0
Liczba stron: 416
Tytuł oryginału: Ichi-kew-hachi-yon
Język oryginału: japoński
Tłumaczenie: Anna Zielińska-Elliot

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę 1Q84 Tom 2

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

1Q84 Tom 2 - opinie o książce

Avatar użytkownika - LukasM
LukasM
Przeczytane:2017-03-31, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam, Wyzwanie - fantastyka 2017,
Historii ciąg dalszy wciągającej opowieści o losach nauczyciela matematyki i wysportowanej instruktorki fitness.
Link do opinii
Avatar użytkownika - krasu
krasu
Przeczytane:2015-05-09, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2015,
Kontynuacja opowieści o Aomame i Tengo. Wiele rzeczy okazuje się rozwijać w nieprrewidzianym kierunku. Wciągnięta do świata 1Q84 kobieta ma zabić przywódcę sekty Sakigake, który jest odpowiedzialny za gwałty na dziewczynkach. Nauczyciel na kursach przygotowawczych poprawia Powietrzną Poczwarkę, która staje się bestselerem. W tajemniczych okolicznościach zaginęła jego kochanka, a stan ojca chorego na demęcje zaczął się pogarszać. Czy jeszcze kiedyś zkrzyżują się losy bohaterów? Powieści Murakamiego są wyjątkowe nie tylko z powodu niecodziennego sposobu narrycji, rozdzielenia wątków postaci i prowadzenia ich niezależnie od siebie, lecz przedewszystim dodawania dziwnych, nie zawsze zrozumiałych, magicznych wydarzeń i światów rządzących się własnymi prawami. Autor poprzez tak nowatorskie innowacje stworzył nowy nurt, który można nazwać mianem realizmu magicznego.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Almiria
Almiria
Przeczytane:2015-05-25, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Drugi tom jest równie dobry jak pierwszy. W ogóle cała opowieść jest wyważona, przemyślana, nadzwyczaj płynna. Wszelkie tajemnice i niewiadome są odkrywane bez zbędnego pośpiechu jak w dobrze rozgrywanej grze karcianej. Pomimo że historię poznajemy z dwóch zupełnie różnych punktów widzenia, niewiele jesteśmy w stanie przewidzieć, musimy o tym przeczytać. Teoretycznie tytuł nawiązuje do powieści Georga Orwella '1984' jednak sprawiło mi dużą trudność i zajęło dużo czasu zauważenie analogii. Bardzo spodobał mi się sposób zakończenia wątku miłosnego, który nareszcie wybił się z kanonu kiczowato-cukierkowych happy endów. W sumie nie wiem czy Haruki Murakami jest typowym przedstawicielem literatury Japońskiej, czy również w tamtym kręgu jest wybitny, jednak do tej pory chyba nie spotkałam się z równie dobrze technicznie napisaną książką, która jednoczenie opowiada porywającą historię. Dokładnie tak jakby idealnie przeredagował idealną ideę na opowiadanie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - muszkasia
muszkasia
Przeczytane:2015-03-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2015 roku, Mam,
Znając specyfikę kreowania przez Murakamiego nietypowych światów i bohaterów, trudno sobie wyobrazić, że autor może nas aż tak zaskoczyć. Oto bowiem świat przedstawiony w "1Q84" okazuję się być jeszcze bardziej zagmatwany niż to, z czym dotychczas zetknęliśmy się w powieściach autora.  Już sam tytuł wydaje się być szalony, choć jak się w trakcie lektury okazuje, należy od do zdecydowanie najbardziej logicznych elementów w całej pogmatwanej treści. Tym razem Murakami nie skupia się na opisywaniu kotów i kruków, które oczywiście również i w tej powieści się pojawiły i również w roku 1Q84 wydają się być nadzwyczajnymi, wpływowymi zwierzętami. Autor pokazuje swoim czytelnikom ogrom nietypowych znaczeń i pojęć od których czytelnikowi może zakręcić się w głowie. Pojawiają się tutaj takie elementy jak "powietrzna poczwarka", w której wybrani bohaterowie mogą ujrzeć odbicie swojego serca i duszy czy "Little People", którzy są pewnym nieodgadnionym pojęciem metafizycznym, budzącym w czytelniku przerażenie. Pewnego rodzaju mroczności i wątpliwości nadają opisane w powieści dwa księżyce, z których jeden wydaje się tym gorszym, mroczniejszym, brzydszym oraz mniej znaczącym bratem. A może to właśnie ten brat będzie w tej historii tym najważniejszym? Może właśnie on symbolizuje coś z czego nie zdajemy sobie na codzień sprawy choć odgrywa to kluczową rolę w naszym życiu? Druga część powieści 1Q84 wydaje się być prawdziwym dziełem, oddającym wyraźnie złożoność twórczości i dojrzalość pisarza. Niewiarygodne jak pięknie ta opowieść została zbudowana i jak wiele niesie w sobie ukrytych znaczeń. Jest to również opowieść o miłości co wyrażnie się w tomie drugim uwidacznia. Miłość, która jest niczym odbicie duszy bohatera jest niewątpliwie pięknym elementem, który sprawia, że warto sięgnąc po kolejny tom. Nie jest jednak łatwo zrobić to natychmiast po odłożeniu wcześniejszego tomu, bo jak zauważa wielu recenzentów Murakamiego, w prozie tego autora jest coś co nas przytłacza, coś niesamowicie smutnego. Osobiście nie dają mi spokoju opisane w powieści akty pedofilskie, które pomimo swojego dziwnego charakteru nadal zdają się być wyraźną pedofilią, która razi uważnego czytelnika i pozostawia pewien niesmak. Być może, jak wynika z narracji opisane w książce dzieci nie są dziećmi, lecz pewnego rodzaju duachami ale mimo wszystko wydaje mi się, że książka przekracza tym pewną niebezpieczną granicę.
Link do opinii
Avatar użytkownika - whisky
whisky
Przeczytane:2014-08-11, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2014,
Tom drugi to już bardziej fantastyka. Nie jest jednak nachalna, przekonała więc nawet mnie, która po fantasy czy s-f raczej nie sięga. Rzeczywistość jaką znają bohaterowie zaczyna zlewać się z rzeczywistością pewnej książki. Jednak która była pierwsza? Która jest tą prawdziwą? Niewiele się wyjaśnia, mimo że fabuła znacząco posuwa się naprzód. Losy bohaterów stają się nam bliskie, szczególnie dzięki znajomości ich mysli i motywów działania.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Mamalea
Mamalea
Przeczytane:2014-07-30, Ocena: 6, Przeczytałam, 2014,
W odróżnieniu od tomu pierwszego, w tej części Murakami nie raczy nas zbędnymi dygresjami i nadmierną ilością dokładnych opisów aktów seksualnych. Tom drugi jest nagromadzeniem bardzo istotnych informacji, pozwalających rozwikłać zagadkę sekty Sakigake i związanymi z nią Little People, a także przybliża czytelnikowi czym jest powietrzna poczwarka. Od drugiego tomu trudno jest się oderwać, ponieważ każde kolejne zdanie coraz szerzej uchyla drzwi strzegących tajemnicy roku 1Q84. Dowiadujemy się między innymi kim tak naprawdę jest Lider Sakigake, jakie zdolności ma Fukaeri, jaką rolę w tym całym "poplątaniu" pełni Tengo. Warto było przebrnąć przez długi wstęp, jakim, wg mnie, był tom pierwszy, by zakosztować tak genialnie napisanego rozwinięcia. Teraz z wypiekami sięgam po zakończenie...
Link do opinii
Avatar użytkownika - Vanillivi
Vanillivi
Przeczytane:2011-08-19, Ocena: 6, Przeczytałam,
Bardzo dobra książka, polecam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Sumire
Sumire
Przeczytane:2011-08-19, Ocena: 6, Przeczytałam,
Bardzo ciekawa książka.
Link do opinii

"Nie żyję w świecie opowieści. Żyję w rzeczywistym świecie przepełnionym rozkładem, nielogicznością i rozczarowaniami",. 


Uczę się Murakamiego. Jego realizmu magicznego, tego permanentnego ukrywania tego, co istotnie, wśród masy szczegółów i faktów. Tych ważnych myśli i pytań misternie wplecionych w historie Aomane i Tengo. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - szczurzyca
szczurzyca
Przeczytane:2018-08-17, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2018,
Inne książki autora
Moje ukochane T-shirty
Haruki Murakami0
Okładka ksiązki - Moje ukochane T-shirty

Międzynarodowa sława literacka, Haruki Murakami otwiera przed nami swoją eklektyczną szafę: oto zdjęcia z pokaźnej kolekcji T-shirtów, którym towarzyszą...

Ślepa wierzba i śpiąca kobieta. Audiobook
Haruki Murakami0
Okładka ksiązki - Ślepa wierzba i śpiąca kobieta. Audiobook

Nowy zbiór opowiadań japońskiego autora bestsellerów. Ze zbioru tego pochodzi opowiadanie Toni Takitani, które trafiło do rąk czytelników w ramach zeszłorocznej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;
Siemowit Zagubiony
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy