Recenzja książki: 1Q84 Tom 2

Recenzuje: Kalakirya

Długo walczyłam ze sobą, odwlekając moment sięgnięcia po drugi tom trylogii „1Q84”. Chciałam poczekać z tym do wydania tomu ostatniego, ale  –  jak widać – nie udało się. Chociaż teraz, po skończonej lekturze, dochodzę do wniosku, że może to i lepiej, bowiem każda kolejna książka Murakamiego utwierdza mnie w przekonaniu, że jego prozę trzeba sobie dawkować, ponieważ w większej ilości może wywołać literacką niestrawność – przynajmniej u tych czytelników, którzy nie wiedzą z kim mają do czynienia.


Proza Murakamiego jest niezwykle charakterystyczna, o czym możemy przekonać się, sięgając po drugi tom niezwykłej serii z pogranicza jawy i snu. Od razu pragnę zaznaczyć, że jeśli nie czytało się tomu pierwszego, to lepiej nadrobić zaległości i dopiero wówczas zdecydować się na czytanie tomu drugiego. Czytelnik, który czytał tom pierwszy, będzie miał dzięki temu wrażenie ciągłości. A co z czytelnikiem, który sięgnie po drugi tom najpierw? Przede wszystkim może mieć on problem ze zrozumieniem historii snutej przez japońskiego pisarza, bowiem w drugim tomie trylogii Murakami po prostu zręcznie kontynuuje wątki poruszone w poprzednim tomie.

Przede wszystkim autor udziela odpowiedzi na pytania, które przyniosła lektura tomu pierwszego - dowiadujemy się, czym jest powietrzna poczwarka, o której pisała Fukaeri, jaką rolę odgrywał Lider. Wiemy też więcej na temat Little People, którzy już od samego początku jawili się czytelnikowi jako coś złego i niegodnego zaufania. Tom ten przesycony jest metafizyką i niewytłumaczalnymi zjawiskami. Każda kolejna strona tej powieści utwierdza nas w przekonaniu, że Murakami doskonale czuje się, zderzając świat realny z fantastycznym. Nie każdemu może odpowiadać tego typu mieszanka – prawda jest taka, że książki i styl tego autora albo się kocha, albo nienawidzi. Na jednych jego wyobraźnia działa bardziej, na innych - mniej.

Sama należę do osób, na które pisarstwo Murakamiego ma ogromny wpływ. Uświadamia mi to każda kolejna książka tego autora, jaką dane mi było dotąd przeczytać. Tak też było z serią „1Q84”, chociaż muszę przyznać, że od samego początku wzbudza ona we mnie mieszane uczucia. Na dłuższą metę obcowanie z książkami Murakamiego po prostu nieco przytłacza - ale nie na tyle, by nie chcieć sięgnąć po kolejną jego powieść. Japończyk ma bardzo charakterystyczny styl pisania i z całą pewnością widać u niego tendencję do ukrywania tego, co najistotniejsze, wśród całej masy mało istotnych szczegółów i faktów odciągających uwagę czytelnika. Wątki, które porusza, wielokrotnie rozwlekają się na wiele stron. Ten swoistego rodzaju detalizm z jednej strony ujmuje, z drugiej jednak - nieco męczy. 

Dlatego właśnie drugi tom serii „1Q84” najlepiej będzie podsumować określeniem: „specyficzny”, które samo ciśnie się na usta. Nie oznacza to, że jest on nudny czy nie udany, a to za sprawą przedziwnego oddziaływania słów, które wyszły spod pióra Murakamiego. Słowa te nie pozwalają o sobie długo zapomnieć i przyciągają nas jak magnes. W efekcie można być pewnym, że po lekturze dwóch opublikowanych już tomów "1Q84" nie będziemy mogli doczekać się trzeciej i zarazem ostatniej części tej magicznej serii.

Tagi: 1Q84 Tom 2, 1Q84 Tom 2 recenzja, 1Q84 Tom 2 książka, Haruki Murakami 1Q84 Tom 2, Haruki Murakami recenzja, Haruki Murakami książka, Haruki Murakami

Kup książkę 1Q84 Tom 2

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce 1Q84 Tom 2
Książka
1Q84 Tom 2
Haruki Murakami
Inne książki autora
Kronika ptaka nakręcacza. Audiobook
Haruki Murakami0
Okładka ksiązki - Kronika ptaka nakręcacza. Audiobook

Akcja \"Kroniki ptaka nakręcacza\", podobnie jak w większości książek Haruki Murakami jest bardzo skomplikowana, ale nie ona jest najważniejsza. Jeden...

Pojawia się idea
Haruki Murakami0
Okładka ksiązki - Pojawia się idea

W Hong Kongu została uznana za nieprzyzwoitą, ocenzurowana i zakazana dla czytelników poniżej 18 roku życia. W Japonii w środowisku skrajnej prawicy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Tam, gdzie nie pada
Michael Sowa
Tam, gdzie nie pada
Przepustka do męskości
Paweł Pollak
Przepustka do męskości
Żyje się tu i teraz
Katarzyna Kaźmierczak
Żyje się tu i teraz
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy