Oficjalne i prywatne życie młodzieży w czasach PRL

Książka Krzysztofa Kosińskiego w przejmujący sposób pokazuje - na przykładzie losów kilku pokoleń młodzieży szkolnej - schizofreniczną dwoistość życia w PRL.
Z jednej strony - przyglądamy się dążeniom rządzących do podporządkowania życia młodzieży (i całego społeczeństwa) "scenariuszowi ideologicznemu", z drugiej - zjawisku powstawania enklaw prywatności, w których starano się żyć własnym życiem, czy wreszcie powikłanemu splotowi tego, co oficjalne z tym, co prywatne.
Obserwujemy skutki takich procesów: lawirowanie między ideami głoszonymi przez szkołę oraz oficjalną propagandę, zasadami przekazywanymi przez Kościół czy rodzinę a wartościami niesionymi przez kulturę młodzieżową.
Efekty rozziewu pomiędzy życiem oficjalnym a prywatnym okazywały się dramatyczne: zamykanie się młodzieży, szczególnie w latach 80., w przestrzeni własnej prywatności, a wreszcie dojmujące przekonanie, że "nic nie da się zrobić".
Cenę za PRL płacimy do dzisiaj, choćby w postaci masowej absencji w kolejnych wyborach, niechęci do życia publicznego, braku przekonania, że na cokolwiek w kraju możemy mieć wpływ.

Książka powstała w oparciu o znaczący materiał źródłowy, pochodzący z archiwów centralnych, wojewódzkich, a także szkolnych. Są tu cytaty z akt PZPR, MSW, z protokółów Rad Pedagogicznych czy Komitetów Rodzicielskich, a także z prasy młodzieżowej. Szeroko wykorzystano niepublikowane badania socjologiczne. Słyszymy więc w książce głos rządzących, ale także samych młodych ludzi.

Dr Krzysztof Kosiński (1974) - absolwent Instytutu Historycznego UW oraz Szkoły Nauk Społecznych przy IFiS PAN. Od 2003 r. adiunkt w Instytucie Historii PAN. Autor książek
O nową mentalność. Życie codzienne w szkołach warszawskich 1945-1956 oraz Nastolatki'81. Świadomość młodzieży w epoce Solidarności. Publikuje w "Nowych Książkach" oraz "Więzi".

Informacje dodatkowe o Oficjalne i prywatne życie młodzieży w czasach PRL:

Wydawnictwo: Rosner & Wspólnicy
Data wydania: b.d
Kategoria: Inne

Kup książkę Oficjalne i prywatne życie młodzieży w czasach PRL

Oficjalne i prywatne życie młodzieży w czasach PRL - opinie o książce