Piąta Aleja, piąta rano

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2021-11-17
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788367022057
Liczba stron: 320
Tytuł oryginału: Fifth Avenue, 5 A.M. Audrey Hepburn, Breakfast at Tiffany

Ocena: 4.33 (6 głosów)
Inne wydania:

Jesienią 1960 roku na nowojorskiej Piątej Alei o piątej rano padł pierwszy klaps na planie jednego z najsłynniejszych filmów w historii - Śniadania u Tiffany'ego.

W pełnej porywających faktów i anegdot opowieści Wasson przedstawia nie tylko kulisy powstawania filmu, lecz także dokumentuje burzliwą epokę przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych w Ameryce - przed rewolucją seksualną dzieci kwiatów, powszechnym dostępem do antykoncepcji i zanim mała czarna stała się symbolem elegancji. Autor pokazuje plan filmowy, przybliża stosunki panujące wśród członków ekipy i narastające między nimi animozje. Jednocześnie szerokim spojrzeniem ogarnia wpływ Audrey Hepburn na modę, politykę dotyczącą płci i budzenie się nowej moralności. Pojawiają się wielkie postacie tamtych czasów: Truman Capote, Audrey Hepburn, Blake Edwards, Henry Mancini, a także Marylin Monroe, Billy Wilder czy Akira Kurosawa.

Dlaczego filmowa opowieść o Holly Golightly miała kłopoty z cenzurą? Czym różni się od powieści Capote'a? Co zmieniła w życiu milionów młodych kobiet, które nie chciały żyć jak ich matki? Tę książkę - pełną smakowitych szczegółów - czyta się jak powieść o dawnym Hollywood, pełnym uroku i mrocznych tajemnic.

Sam Wasson - studiował filmoznawstwo na Uniwersytecie Wesleya oraz w USC School of Cinematic Arts. W 2010 roku jego Piąta Aleja, piąta rano została uznana za jedną z najlepszych książek roku według ,,New York Timesa" i ,,Publishers Weekly". Została przetłumaczona na kilkanaście języków i okrzyknięta jedną z najlepszych pozycji popkulturowych wszech czasów. Wasson jest także autorem między innymi wywiadu rzeki z Paulem Mazurskim (Paul on Mazursky, 2011) oraz znakomicie przyjętej biografii Boba Fosse'a (Fosse, 2013). Pisuje do ,,New York Timesa", ,,Variety", ,,LA Weekly" i ,,The Wall Street Journal", a jako znawca filmowy jest konsultantem Film Society of Lincoln Center i wykładowcą na filmoznawstwie. Mieszka w Los Angeles.

Ta książka jest tak dobrze skrojona jak mała czarna, której Śniadanie u Tiffany'ego przyniosło sławę.

Janet Maslin, ,,New York Times"

Sam Wasson jest fantastycznym gawędziarzem, jeśli chodzi o sprawy towarzyskie... Piąta Aleja jest zarazem melancholijna i błyskotliwa, tak jak opowieść Capote'a o Holly Golightly.

,,The New Yorker"

Porywający portret Audrey Hepburn, który odsłania jej słodką fasadę, ukazując ją jako skomplikowaną i interesującą kobietę. Wasson uchwycił także fascynujący punkt zwrotny w amerykańskiej historii - moment, w którym kobiety pozbyły się ciasnych sznurów pereł i zahamowań.

Karen Abbott, autorka Sin in the Second City

Pełna soczystych szczegółów opowieść o kulisach powstawania filmu ukazuje Audrey Hepburn w nowej odsłonie: jako przykład nowoczesnej kobiety.

Molly Haskell, krytyczka filmowa

Tagi: Biografie i literatura faktu

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Piąta Aleja, piąta rano

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Piąta Aleja, piąta rano

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:,

Macie ochotę na "Śniadanie u Tiffany'ego"?
Kto z nas nie zna kultowego filmu z cudowną rolą Audrey Hepburn.
To chyba jeden z najsłynniejszych filmów lat 60-tych.
Holy dziewczyna ze wsi, która staje się bywalczynią drogich lokali. Nie ma pracy, a utrzymuje się ze spotkań z bogatymi mężczyznami, którzy zapraszają ją na kolację, dają drogie prezenty. Żyje nadzieją na małżeństwo z jednym z nich.
Nie jest prostytutką lecz autor ujmuje ją jako gejsza.
Świetne dialogi, świetna kreacja głównej bohaterki, która ma zawsze zmieniła myślenie młodych kobiet.
Próba wyzwolenia się spod skrzydeł domowych obowiązków. Kobieta może żyć, mieć własne zdanie, ubierać się modnie i być szczęśliwą.
Książka przedstawia fakty i anegdoty z planu filmowego. Opisuje stosunki między aktorami, nie tylko te pozytywne. Autor opisuje również burzliwy okres lat 50-tych i 60-tych w Ameryce.
Przedstawia wpływ Audrey Hepburn na modę, politykę dotyczącą płci czy inne pojęcie moralności.
Czytając mamy wrażenie, że przenosimy się na plan filmowy i krok po kroku zwiedzamy go razem z autorem. Poznajemy tajemnice i chcemy zjeść tę drożdżówkę i wrócić o piątej rano w ciemnych okularach.
Autor tak pięknie nam opowiada, że nie mamy ochoty kończyć tej lektury.
Książkę polecam każdemu kto uwielbia film "Śniadanie u Tiffany'ego", a kto jeszcze nie zna ten niech nadrabia.

 

Link do opinii
Gdyby ktoś mnie spytał o trzy najważniejsze filmy w historii kina odpowiedziałabym od razu- „Casablanca”, „Przeminęło z wiatrem” i „Śniadanie u Tiffany’ego”. Czy mogłam więc nie przeczytać książki Sama Wasson’a „Piąta Aleja piąta rano”?
Sam tytuł mówi wszystko- wielbiciele „Śniadania” znają tę scenę na pamięć- Holly wysiada z taksówki i stojąc przed wystawą sklepu Tiffany’ego je drożdżówkę na śniadanie (tak naprawdę Audrey nienawidziła drożdżówek). W tej książce znajdziecie wszystko, co o filmie wiedzieć powinniście. Jak Truman Capote pisał „Śniadanie u Tiffany’ego” i kto tak naprawdę był pierwowzorem Holly Golightly. Dlaczego głównej roli nie zagrała Marylin Monroe. Jak w bólach rodził się scenariusz i ile wybiegów było potrzebne, żeby zmylić cenzurę. Jak długo trwały negocjacje z Audrey Hepburn i dlaczego ona sama wcale tej roli nie chciała. Dlaczego reżyserem został akurat Blake Edwards, a nie ktoś inny. Dowiecie się, że scena przyjęcia, która w filmie trwa trzynaście minut, była kręcona przez siedem dni (przy okazji- użyto ponad 140 galonów herbaty i piwa imbirowego i ponad 60 paczek papierosów). Jak wreszcie powstawała „Moon River”, jedna z najpiękniejszych i najsłynniejszych filmowych piosenek. I ile dla mody znaczy mała czarna (oraz dlaczego główną role zagrały DWIE sukienki, które miały wyglądać jak jedna ).
Wszystko to napisane piórem tak lekkim, jak lekko ogląda się sam film. Jako zaprzysięgły kinoman mogłabym sobie tylko życzyć więcej takich smakowitych kawałków… (Zaprzysięgli filmoholicy wiedzą też, że nakręcono DWA zakończenia. To drugie spoczywa gdzieś w archiwum X wytwórni Paramount…).
   
Link do opinii
Ameryka lat 50-tych i 60-tych, Truman Capote, Audrey Hepburn oraz wiele innych postaci pokazanych w związku z ekranizacją "śniadania u Tiffany'ego". Książka wydawałoby się na ówczesne czasy nie do przeniesienia na ekrany z uwagi na bohaterkę - prostytutkę i narratora - geja. A jednak udało się dokonać wyłomu w murze, zmylić cenzorów i oczarować widzów. Wystarczyły: modyfikacja treści na potrzeby scenariusza, zatrudnienie Audrey, która kojarzyła się z "porządną panienką", zmiana postaci narratora. Książka opowiada o procesie tworzenia filmu, twórcach i samych aktorach, Trumanie i jego życiu. Pełno w niej anegdot, smaczków. Podczas czytania rodzi się chęć do sięgnięcia po dzieło Capote'a, obejrzenia filmu, zresztą nie tylko tego ale tez tych do których odnosi się autor pokazując jak zmieniało się kino w tamtych latach i jak zmieniała się Audrey.Gdyby nie ten film pewne granice tego co nie można pokazać padłyby później lub trwały do dziś.
Link do opinii
Książka opowiada o kulisach powstawania kultowego filmu "Śniadanie u Tiffany'ego", idealnie oddaje klimat Hollywood lat 60. Przybliża osobę Audrey Hepburn i jej przemianę w filmową Holly. Ciekawa i pełna informacji dotyczących filmu. Książka mogłaby zawierać w sobie więcej zdjęć.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Dorota_Dega
Dorota_Dega
Przeczytane:2016-10-12, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - kalcia1998
kalcia1998
Przeczytane:2015-10-11, Ocena: 3, Przeczytałam,
Inne książki autora
Piąta Aleja, piąta rano
Sam Wasson0
Okładka ksiązki - Piąta Aleja, piąta rano

Błyskotliwa kronika powstawania filmu "Śniadanie u Tiffany'ego" i zarazem obraz Ameryki późnych lat 50. Na kartach książki, w opowieści autora pojawiają...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Reklamy