Piąta Aleja, piąta rano

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2012-12-19
Kategoria: Muzyka, film

Błyskotliwa kronika powstawania filmu "Śniadanie u Tiffany'ego" i zarazem obraz Ameryki późnych lat 50. Na kartach książki, w opowieści autora pojawiają się znaczące postacie: pisarz Truman Capote, odtwarzająca główną rolę w filmie Audrey Hepburn, reżyser Blake Edwards, kompozytor Henry Mancini a także drugoplanowo Marylin Monroe, Billy Wilder, Akira Kurosawa. S.Wasson wprowadza nas w epokę końca lat pięćdziesiątych, przed czasami Woodstocku, wolnej miłości i antykoncepcji.

Kup książkę Piąta Aleja, piąta rano

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Przeczytane:2013-03-30, Ocena: 5, Przeczytałam,
Dama „kook”   Nad rzeką sierp księżyca lśni / Z nią płyną moje sny / hen w dal / O wielka rzeko, o dobra wodo / Gdzie płyną twe fale, tam pójdę i ja – śpiewała Audrey Hepburn w filmie Śniadanie u Tiffany'ego. Ta wyjątkowa aktorka, uznawana za najpiękniejszą twarz światowego kina, uparcie twierdziła: Nigdy nie myślałam o sobie jako o ikonie. To, co jest w umysłach innych ludzi, nie jest w moim. Ja po prostu wykonuję swoją pracę.   Na swoim koncie ma ponad dwadzieścia filmów, a niezależnie od roli, zachwyca w nich do dziś. Audrey Hepburn, a właściwie Audrey Kathleen Ruston, była córką brytyjskiego bankiera Johna Victora Rustona i holenderskiej arystokratki, zaś jej marzeniem był taniec – od najmłodszych lat pragnęła zostać primabaleriną i uczęszczała na lekcje baletu klasycznego. Warunki fizyczne, przede wszystkim wzrost, zmusiły ją do porzucenia tych planów, ale Audrey nie zrezygnowała ze sztuki – wszak tak można określić jej aktorstwo. Przełomem w jej karierze była tytułowa rola w spektaklu Gigi, wystawianym w 1951 roku na Broadway'u. Od tego momentu jej kariera potoczyła się błyskawicznie, zaś sukces gonił sukces. Znakomite role, doskonałe kreacje i urok, jaki Audrey roztaczała na planie sprawiły, ze podbiła serca milionów widzów, zaś podziw dla aktorki utrzymuje się niezmiennie do dziś dzień.   Uhonorowane Oscarem Rzymskie wakacje ...

Opinie o książce - Piąta Aleja, piąta rano

Gdyby ktoś mnie spytał o trzy najważniejsze filmy w historii kina odpowiedziałabym od razu- „Casablanca”, „Przeminęło z wiatrem” i „Śniadanie u Tiffany’ego”. Czy mogłam więc nie przeczytać książki Sama Wasson’a „Piąta Aleja piąta rano”?
Sam tytuł mówi wszystko- wielbiciele „Śniadania” znają tę scenę na pamięć- Holly wysiada z taksówki i stojąc przed wystawą sklepu Tiffany’ego je drożdżówkę na śniadanie (tak naprawdę Audrey nienawidziła drożdżówek). W tej książce znajdziecie wszystko, co o filmie wiedzieć powinniście. Jak Truman Capote pisał „Śniadanie u Tiffany’ego” i kto tak naprawdę był pierwowzorem Holly Golightly. Dlaczego głównej roli nie zagrała Marylin Monroe. Jak w bólach rodził się scenariusz i ile wybiegów było potrzebne, żeby zmylić cenzurę. Jak długo trwały negocjacje z Audrey Hepburn i dlaczego ona sama wcale tej roli nie chciała. Dlaczego reżyserem został akurat Blake Edwards, a nie ktoś inny. Dowiecie się, że scena przyjęcia, która w filmie trwa trzynaście minut, była kręcona przez siedem dni (przy okazji- użyto ponad 140 galonów herbaty i piwa imbirowego i ponad 60 paczek papierosów). Jak wreszcie powstawała „Moon River”, jedna z najpiękniejszych i najsłynniejszych filmowych piosenek. I ile dla mody znaczy mała czarna (oraz dlaczego główną role zagrały DWIE sukienki, które miały wyglądać jak jedna :) ).
Wszystko to napisane piórem tak lekkim, jak lekko ogląda się sam film. Jako zaprzysięgły kinoman mogłabym sobie tylko życzyć więcej takich smakowitych kawałków… (Zaprzysięgli filmoholicy wiedzą też, że nakręcono DWA zakończenia. To drugie spoczywa gdzieś w archiwum X wytwórni Paramount…).
Avatar użytkownika - Febra
Febra
Przeczytane:2015-10-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 52książki/2015,
Ameryka lat 50-tych i 60-tych, Truman Capote, Audrey Hepburn oraz wiele innych postaci pokazanych w związku z ekranizacją "śniadania u Tiffany'ego". Książka wydawałoby się na ówczesne czasy nie do przeniesienia na ekrany z uwagi na bohaterkę - prostytutkę i narratora - geja. A jednak udało się dokonać wyłomu w murze, zmylić cenzorów i oczarować widzów. Wystarczyły: modyfikacja treści na potrzeby scenariusza, zatrudnienie Audrey, która kojarzyła się z "porządną panienką", zmiana postaci narratora. Książka opowiada o procesie tworzenia filmu, twórcach i samych aktorach, Trumanie i jego życiu. Pełno w niej anegdot, smaczków. Podczas czytania rodzi się chęć do sięgnięcia po dzieło Capote'a, obejrzenia filmu, zresztą nie tylko tego ale tez tych do których odnosi się autor pokazując jak zmieniało się kino w tamtych latach i jak zmieniała się Audrey.Gdyby nie ten film pewne granice tego co nie można pokazać padłyby później lub trwały do dziś.
Avatar użytkownika - nika_190
nika_190
Przeczytane:2014-10-15, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Książka opowiada o kulisach powstawania kultowego filmu "Śniadanie u Tiffany'ego", idealnie oddaje klimat Hollywood lat 60. Przybliża osobę Audrey Hepburn i jej przemianę w filmową Holly. Ciekawa i pełna informacji dotyczących filmu. Książka mogłaby zawierać w sobie więcej zdjęć.
Avatar użytkownika - Dorota_Dega
Dorota_Dega