Player one

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2012-05-18
ISBN: 978-83-241-4272-9

Wejdź do OASIS – globalnego wirtualnego świata 2044, w którym każdy może być tym, kim chce

Rok 2044. Kryzys zrujnował największe mocarstwa. W Ameryce ludzie głodują i zamarzają na ulicach. Miasta zamieniły się w osiedla slumsów i przyczep kampingowych. Osiemnastoletni Wade ucieka od rzeczywistości i cały wolny czas spędza w OASIS, globalnym wirtualnym świecie, w którym każdy może być tym, kim chce. To internet nowej generacji, wszechobecna symulacja, gdzie można robić wszystko – żyć, uczyć się, bawić i kochać. W OASIS jej twórca, ekscentryczny geniusz-multimiliarder Halliday, zakodował zagadki – kod do kolosalnej fortuny i absolutnej władzy. Miliony ludzi bezowocnie próbowały go złamać, by zdobyć nagrodę. I odkrywały nowe znaczenie ucieczki od rzeczywistości i pogoni za szczęściem, obsesyjnie studiując ikony Hallidaya – enigmatyczne wskazówki, których nie odczyta nikt, kto nie jest maniakiem gier, filmów i muzyki z lat 80. Nagle Wade odkrywa pierwszą zagadkę... Cały świat patrzy, tysiące przyłączają się do gry – wśród nich potężni wirtualni gracze gotowi popełnić realne morderstwo, by przeszkodzić Wade’owi.

Teraz Wade żeby przeżyć, musi wygrać. Ale żeby wygrać, musi porzucić doskonały wirtualny świat i stanąć twarzą w twarz z życiem i z miłością – w realu, z którego tak rozpaczliwie chciał uciec.

STAWKĄ JEST ŚWIAT. CELEM – NAJWYŻSZA NAGRODA. JESTEŚ GOTOWY?

Kup książkę Player one

Opinie o książce - Player one

Świat w zagrożeniu. Wyścig o najwyższą stawkę. Czy jesteś gotowy?Ernest Cline, amerykański powieściopisarz, scenarzysta i poeta. Jego książki zostały opublikowane w ponad pięćdziesięciu krajach i spędziły ponad sto tygodni na  liście bestsellerów New York Timesa. Player One to debiutancka powieść Cline’a (2011). Ekranizacją książki zajął się Steven Spilberg, a scenariusz napisał sam Cline. Film Player One wszedł na ekrany kin w marcu tego roku (w Polsce 8 kwietnia). Powieść Amerykanina miała swoja premierę w Polsce w 2011, a teraz dzięki Wydawnictwu Feeria możemy znów się nią cieszyć.Po wielkim niegdyś kraju, w którym się urodziłem, pozostała tylko nazwa.Rok 2045. Świat znajduje się na skraju upadku  i pogrążenia się w chaosie. Ludzie znajdują ratunek w OASIS – Ontologicznie Antropocentryczna Symulacja Imaginacyjno-Sensoryczna – ekspansywnym uniwersum rzeczywistości wirtualnej stworzonej przez błyskotliwego ekscentryka i multimiliardera Jamesa Hallidaya. Przed śmiercią Halliday ogłasza swój „testament”. Jako, że nie posiada żadnych krewnych postanowił cały swój obrzydliwie wielki majątek oraz sieć OASIS oddać temu, komu uda się wygrać w jego grze i odnaleźć easter egg (jajo wielkanocne). Każdy na świecie chciałby stać się zwycięzcą, ale nie jest to proste. Trzeba rozwiązać liczne zagadki, odnaleźć trzy klucze ...

Opinie o książce - Player one

Avatar użytkownika - blackithilien
blackithilien
Przeczytane:2018-08-08, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2018, Czytane na Kindle,

Książka genialna! Najpierw widziałam film, a potem dowiedziałam sie, że powstał na motywach książki. Jednak film i książka to praktycznie dwie różne opowieści - więc gorąco polecam i jedno i drugie. Książka napisana jest wciągająco, pełno w niej nawiązan do popkultury - osobiście uwielbiam twory tak intertekstualne <3 , mnóstwo w niej smaczków, mnóstwo nowych zagadnień do wrzucenia w google i zapoznania się z nimi. Jedynie zakończenie nie podeszło mi tak jak to filmowe. Mimo to 6/6!

Avatar użytkownika - Simi_48
Simi_48
Przeczytane:2018-04-21, Ocena: 5, Przeczytałam,

,,Player One" zabierze was do zaawansowanego wirtualnego świata, gdzie wraz z głównym bohaterem - Wade'm Watts'em - wyruszycie w niezwykłą, niebezpieczną pogoń za złotym jajem Halliday'a - przedmiotem mającym zapewnić wygranemu wszelkie udziały w tworzeniu OASIS - oraz poznacie smak miłości zaczynającej się od kilku wpisów na blogu, przechodzącej przez sarkastyczne rozmowy w czasie spotkań w eterze oraz pierwszego realnego spotkania. Ernest Cline w nowatorski, ale jakże wyszukany sposób przedstawia czytelnikowi wizję przyszłości, w której ludzkość tak bardzo nienawidzi otaczającej ją rzeczywistości, która pełna jest głodu, gwałtów wojen, że możliwość rozpoczęcia nowego, anonimowego życia w fantastycznym świecie stworzonym przez maniaka gier komputerowych jawi się jako wybawienie. ,,Player One" pozwoli wam również przeżyć powrót popkultury lat 80. będących inspiracją dla osobliwego miliardera. Historia Wade'a pełna jest zagadek, odniesień oraz tajemnic, które czekają, aż każdy z Was postanowi zrobić decydujący krok i sięgając po powieść, przeniesie się do przyszłości pełnej niebezpieczeństw i przygód. Autor sprawi, że każdy kolejny rozdział będziecie witali z otwartymi ramionami, ponieważ jeden niepozorny nastolatek znajdzie trop, który może doprowadzić go do wielkiej fortuny lub śmierci.

Avatar użytkownika - Kampo
Kampo
Przeczytane:2018-01-29, Ocena: 3, Przeczytałem, 26 książek 2018,

Powieść jest niesamowicie nierówna: z jednej strony jest ciekawy pomysł i fascynujący świat, a momentami wręcz porywająca narracja, z drugiej strony pierwsza połowa jest bardzo nudna, odrobiny akcji są przecinane przydługimi opisami historii, postaci i zasad gry, które potrafią usypiać.
Początek jest schematyczny: kilkanaście stron historii świata powieści, potem coś się zaczyna dziać, przerwa na kolejną lekcję, tym razem biograficzną, kolejny interesujący fragment zostaje przerwany dodatkowymi opisami, które ciągną się na cały rozdział.
Niemniej druga połowa, gdy już wszystko potrzebne zostaje wyjaśnione, wciąga jak cholera.
Szkoda tylko, że te wszystkie nawiązania do lat 80 tak naprawdę niewiele wnoszą do samej fabuły, wydaje się, że głównie są tam po to, by czytelnik zareagował w stylu "znam to! wiem o czym mówią!" Większość tych nawiązań przestaje mieć znaczenie już w następnym zdaniu.
Można przeczytać, zwłaszcza przed nadchodzącą ekranizacją, ale nie ma co oczekiwać cudów.

Avatar użytkownika - Kirika
Kirika
Przeczytane:2016-06-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 2016,
Armada
Ernest Cline0
Okładka ksiązki - Armada

Zack Lightman całe życie miał głowę w chmurach, marząc, by świat trochę bardziej przypominał filmy i gry komputerowe, które pożera. Niechby jakieś fantastyczne...

Róże w garażu
Agnieszka Tyszka