Pojednanie ze złem

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2021-06-30
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

,,Moje miasto Łódź, tam wszystko się zaczęło" - mówi Leon Weintraub w cyklu rozmów z Magdą Jaros. Wychowywał się w czynszowej kamienicy przy ul. Kamiennej, tej samej, którą po latach rozsławiła w swojej piosence Osiecka. W 1939 roku miał pójść do gimnazjum, tymczasem musiał pożegnać się ze światem, jaki znał do tej pory i wraz z matką i siostrami przenieść się na ul. Jakuba w centrum getta. Praca, głód, percepcja ograniczona do znajdywania sposobów na przetrwanie, coraz mniej sił, aż wreszcie wywózka i gehenna obozowa. Czy można nadrobić stracony czas? Czy po takich doznaniach można znaleźć sobie miejsce wśród ludzi? ,,Wybaczenie, czy też usprawiedliwienie tych przekraczających ludzką wyobraźnię zbrodni nie jest dla mnie możliwe - przyznaje Leon Weintraub. - Pozostaje więc słowo POJEDNANIE. Oznacza ono zaprzestanie wysuwania wzajemnych zarzutów i zakończenie nakręcania >>spirali wrogości i zła<<. Tylko ten stan pozwala wspólnie tworzyć przyszłość".

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Pojednanie ze złem

Opinie o książce - Pojednanie ze złem

Książka "Pojednanie ze złem" to cykl rozmów przeprowadzony przez Magdę Jaros z ponad 90-letnim Leonem Weintraub.
Pan Leon pochodzi z Łodzi, z biednej żydowskiej rodziny. Został zamknięty w getcie w Litzmannstadt. Trafił do Auschwitz- Birkenau, Gross-Rosen, Flossenbürga oraz Offenburga. Matka oraz duża część rodziny zginęła w obozach, w Holokauście. Pan Leon pomimo tego nie szuka zemsty, chce raczej pojednania.
Pomimo, że to wydawnictwo Bellona, uważam, że książka warta przeczytania.

Spotykam się z młodzieżą, by pokazać, że my, Ocaleli z Holokaustu, jesteśmy dowodem, że Hitler nie wygrał. Zamierzał nas zgłaszać, wszystkich, wymordować, a żyliśmy, żyjemy i będziemy żyć. Jesteśmy więc dowodem jego klęski.

Jestem obywatelem polskim. To dla mnie ważne, bo to część mojej tożsamości, bycia psychicznego i fizycznego. Jestem częścią narodu i państwa polskiego. Nikt mi tego nie może odebrać. Zawsze byłem wobec Polski lojalny i emocjonalnie z nią związany.

Więcej cytatów z tej książki
Dom marionetek
Natasza Socha